Od spuštění EIP-1559 byl spálen jeden milion ETH! Ethereum je přesto inflační

ethereum, ether, eth

Zajímavá data se s odstupem času ukazují po srpnovém zavedení vylepšovacího návrhu EIP-1559 na Ethereu.

Údaje z ethereového blockchainu odhalují data o čistém růstu či poklesu množství etherů v oběhu. Od zavedení protokolu EIP-1559 v srpnu v rámci hard forku London bylo spáleno více než 1 milion etherů v hodnotě cca 4,3 miliardy dolarů.

EIP-1559 zavedl do sítě velmi očekávaný mechanismus pálení poplatků. To znamená, že základní část transakčních poplatků z každé transakce je trvale odstraněna z oběhu.

V zásadě platí, že čím více transakcí proběhne a čím více a čím věších poplatků se za tyto transakce v síti ETH zaplatí, tím větší množství Etherea také zmizí z nabídky. Pokles nabídky pak při stejné poptávce znamená růst ceny. Mezi DeFi aplikace, které jsou za pálení zodpovědné nejvíce, patří např. NFT platforma OpenSea.io, hra Axie Infinity, decentralizované burzy Uniswap, 1inch a Sushiswap a stablecoiny USDT a USDC.

Podle údajů z webu Ultra Sound Money se aktuálně každých 5 minut spálí cca 37 ETH, každý den asi 11 700 ETH a ročně asi 4,7 mil. ETH. Současně však těžaři vytěží asi 5,4 milionů ETH ročně.

Advertisement
Proto je Ethereum dle očekávání dosud stále čistě inflační kryptoměnou.

Tip: Jak si založit a používat kryptoměnovou peněženku MetaMask

To se všechno změní příští rok, kdy má být spuštěna aktualizace Ethereum 2.0, která převede síť z konsenzu proof-of-work na proof-of-stake. Staking odměny totiž mají být nižší než aktuální odměny za vytěžený blok.

 

Ethereum London, Berlin a Shanghai forky a jejich role pro ETH 2.0 Serenity

Burza eToro delistuje Cardano! Psi štěkají, ale karavana jede dál, říká Charles Hoskinson

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.