Novinky

Proč Bitcoin neopustí proof-of-work, jak si přejí klimatické skupiny

Sdílej

Klimatické skupiny říkají, že Bitcoin může být o 99 % zelenější, pokud by se přestal těžit. Podle odborníků by však v realitě bylo opuštění proof-of-work mnohem problematičtější, než si představují.

Proč Bitcoin neopustí PoW navzdory klimatické snaze

Začátkem týdne bylo oznámeno, že spoluzakladatel Ripple, společnosti emitující XRP, financuje úsilí dvou organizací o klimatické změny Bitcoinu. KryptoHodler informoval, že Chris Larsen vykresil své úsilí jako snahu s potenciálně pozitivním dopadem na největší kryptoměnu. Bitcoinová komunita však jeho krok nazvala neupřímným a vidí za ním pokus o zviditelnění sebe a své kryptoměny XRP.

Přesto, že samotný návrh nebyl představen formálně správnou cestou – tedy jako tzv. Bitcoin Improvement Proposal (BIP) zveřejněný na Githubu, někteří odborníci se pokusili vysvětlit, proč takový návrh nemá velkou šanci na úspěch.

Uznávaný odborník na Bitcoin Anthony Pompliano sdílí názor, že Bitcoin neopustí proof-of-work. Dále naznačil, že jakýkoli pokus o změnu kódu povede pouze k vytvoření nového, bezcenného coinu.”

Pompliano na Twitteru odkázal na článek, který shrnoval komentáře dalších odborníků, včetně výkonného ředitele krypto think tanku Coin Center se sídlem v DC. Tím je Jerry Brito, který pro ekonomický časopis Fortune uvedl:

„Těžaři vydělávají peníze prostřednictvím velmi kapitálově náročného podnikání, kde hodně investují do těžebního vybavení, které pak používají.“ Tato kampaň je přitom v podstatě „žádá, aby přešli na systém, kde se v den, kdy upgradují na nový kód, všechny jejich kapitálové investice stanou bezcennými.“

Bloomberg uvádí, že autoři klimatické kampaně věří, že asi 50 klíčových těžařů, kryptoburz a klíčových vývojářů má moc změnit bitcoinový kód.“ Brito říká, že to prostě nevystihuje zpsob, jakým věci kolem Bitcoinu fungují.

Bitcoin je decentralizovaná síť, která není ovládaná nějakým subjektem či skupinou. Jakýkoli návrh na zlepšení Bitcoinu (BIP) by musel být předložen bitcoinové komunitě a muselo by se o něm hlasovat, aby prošel. Tento proces v realitě může trvat roky a výsledek je navíc velmi nejistý.

Není velká pravděpodobnost, že se všichni těžaři, provozovatelé uzlů a vývojáři dohodnou na BIPu, který vyřadí základní mechanismus Bitcoinu zavedený již jeho zakladatelem Satoshi Nakamotem. Museli by přitom dosáhnout konsenzu, aby se věci mohly pohnout směrem, který by vyhovoval klimatické představě odpůrců mechanismu proof-of-work. 

John Wu, prezident Ava Labs, vývojářského týmu blockchainu Avalanche, připomněl:

Proof-of-work, i když je energeticky náročný, byl od počátku základem filozofie a úspěchu Bitcoinu.”

Wu poznamenává, že Satoshi Nakamoto, anonymní vývojář Bitcoinu, zmiňuje důkaz o práci ve svém slavném bitcoinovém whitepaperu již ve čtvrté větě.

Jakákoli navrhovaná změna této základní tak podle něj nemá naději na úspěch.

TIP: Teplo z těžby BTC vytápí skleníky v Nizozemsku a suší dřevo v Norsku

Co by se stalo v praxi

Předpokládejme teoreticky, že určitá část těžařů uvítá přepnutí svého hardwaru na těžbu jiné kryptoměnu využívající PoW a odsouhlasí změnu Bitcoinu. I kdyby pro návrh na přechod na proof-of-stake existovala dostatečná shoda, aby byla dohodnuta změna formou BIP, bitcoinový kód by se automaticky nezměnil.

Pokud by někteří těžaři a uzly nesouhlasili se spuštěním nového kódu, což je podle mnohých prakticky jisté, způsobilo by to hard fork. Bitcoin by se rozdělil na dva blockchainy: původní proof-of-work a nový podle jiného souboru pravidel, např. proof-of-stake. Bez ohledu na to by blockchain proof-of-work stále existoval a zpracovával transakce.

Měli byste novou minci, ale stále byste měli Bitcoin na proof-of-work,” řekl Brito. To se už stalo. Existuje Bitcoin Cash forkovaný z Bitcoinu. Co se však s těmito mincemi obvykle stává, je, že se stanou irelevantními, protože o ně prostě není zájem. Zájem je o Bitcoin.”

TIP: BlockFi recenze: Vydělávejte úroky ze své kryptoměny, zatímco spíte [aktualizace 2022]

Závěr

Bitcoineři odmítli probíhající kampaň za odstranění energii vyžadujícího procesu těžby z Bitcoinu. V praxi by změna vyžadovala shodu napříč celou komunitou, což podle mnohých v této věci není možné. Na druhou stranu, dosud se těží také druhá největší kryptoměna Ethereum, která, ačkoli funguje obdobně jako Bitcoin, tak od algoritmu PoW odstoupí pravděpodobně již během tohoto roku. I zde však šlo o strastiplnou cestu, která si vyžádala roky příprav a úsilí a výsledek prozatím ještě nevidíme.

Útok ekologických organizací na Bitcoin a jeho klimatické očerňování se mnohým může jevit jako nefér jednání. Aktivisté v podstatě předpokládají, že Bitcoin jako takový existuje zbytečně a nemá tedy právo spotřebovávat energii. Řada kryptonadšenců však poukazuje na to, že tento předpoklad není správný a Bitcoin má světu co nabídnout. Kromě toho v mnoha případech vede k rozvoji ekologické výroby energie a těžaři kryptoměn dokážou využít přebytky energie či nevyužité ekologické zdroje v místech, kde by to jinak nebylo možné.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE
Leave a Comment

Nejnovější články

Analytik Ali Martinez vydal nepopulární varování, Bitcoin podle něj již mohl dosáhnout vrcholu celého cyklu

Kryptoměnový stratég těšící se početné divácké základně varuje, že hlavní kryptoměna již mohla dokončit svůj…

3. 5. 2024

Kryptoburza Coinbase v 1. čtvrtletí vydělala 1,2 miliardy dolarů! Za 3 měsíce tak překonala celý zisk z roku 2023

Zisky Coinbase v prvním kvartálu překonaly výsledky za celý rok 2023 díky pozitivním tržním podmínkám.…

3. 5. 2024

Tým stojící za českou směnárnou Anycoin spouští novou kryptoburzu, na co bude DASE lákat evropské klienty?

V České republice se schyluje ke spuštění zbrusu nové kryptoburzy s odvážnou ambicí, stát se…

3. 5. 2024

Spoluzakladatel Solany říká, že Cosmos a Avalanche jsou jasnými vítězi v budování suverénních blockchainů

Spoluzakladatel Solany (SOL) Raj Gokal pochválil dva konkurenční altcoiny, které označil za lídry ve specializované…

3. 5. 2024

Bitcoinový ETF společnosti BlackRock iShares Bitcoin Trust (IBIT) prodělal svůj vůbec první den odlivu kapitálu

Vůbec poprvé od začátku obchodování v lednu se spotový burzovně obchodovaný fond na Bitcoin od…

2. 5. 2024

Soud vynesl rozsudek, bývalý generální ředitel Binance Changpeng Zhao odsouzen ke čtyřem měsícům vězení

Zakladatel největší kryptoburzy světa Changpeng Zhao, také známý jako CZ, který se v listopadu přiznal…

2. 5. 2024
 

Provozovatelem webu je fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku. Informace o provozovateli. Návštěvou stránky Kryptohodler výslovně souhlasíte s podmínkami - více zde.

info@kryptohodler.cz

This website uses cookies.

Read More