Teplo z těžby BTC vytápí skleníky v Nizozemsku a suší dřevo v Norsku

Bitcoin, květina, ekologie, btc, Nizozemsko

Termín “bitcoinová květina” je nyní skloňován v souvislosti s produkcí skleníku v Nizozemsku, který je vyhříván odpadním teplem z bitcoinové těžby.

Bitcoin suší dřevo v Norsku

Zatímco ceny energií prudce vzrostly, těžaři kryptoměn hledají nové cesty, jak se chovat hospodárněji, efektivněji a šetrněji. Slýcháme o využití sopečné energie, která by jinak ležela ladem, ale také třeba odpadního plynu při těžbě ropy, který by byl jinak nešetrně spálen.

Bitcoin lze těžit prakticky kdekoli na světě, čímž dochází k využití řady jinak nehospodrně nevyužitých zdrojů. Při těžbě Bitcoinu pak jako vedlejší produkt vzniká těplo, které někteří drobní, těžaři využívají k vytápění svých domovů. Jiní pro něj hledají kreativní využití.

Těžař v Norsku, tedy v zemi, kde údajně až 99 % energie pochází z ekologických vodních elektráren, využívá odpadní teplo kreativním způsobem. Kryptovault, největší norské datové centrum a těžař bitcoinů, využívá horký vzduch generovaný těžebními zařízeními k sušení nasekaných polen.

Kjetil Hove Pettersen, generální ředitel společnosti Kryptovault, řekl pro portál Cointelegraph, že vedle sušení kmenů bude v první polovině roku 2022 zahájeno sušení mořských řas. Cesta k těžbě 100% zeleného a obnovitelného BTC však nebyla snadná, přičemž i zde údajně dochází k diskriminaci ze strany bank:

„Už jen krok založení bankovního účtu při práci v tomto odvětví může být dnes velkou výzvou.“

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Vyhřívá skleníky v Nizozemsku

S dalším kreativním způsobem recyklace tepla z těžby Bitcoinu přišel nizozemský těžař Bitcoin Bloem. V oboustranně výhodném partnerství mezi holandským farmářem a společností Bitcoin Bloem rostou “bitcoinové květiny”.

Těžební stroje na bitcoiny vyhřívají skleníky umístěné v provincii Severní Brabantsko, jihovýchodně od Rotterdamu. Květiny, které zde vyprodukují, jsou se smyslem pro humor pojmenovány „Bílý králík“ a „Modrá pilulka.“

Bert de Groot, zakladatel Bitcoin Bloem, k tomu uvedl, že tato spolupráce šetří peníze a „snižuje spotřebu zemního plynu“

Advertisement
v procesu pěstování rostlin ze skleníků. Teplo z bitcoinových minerů totiž nahrazuje znečišťující plynové ohřívače.

Tyto i další jiné případy hospodárnosti a ekologičnosti vyvracejí představy lidí o tom, že při těžbě kryptoměny dochází k ničení planety a přírody. Vzpomeňme třeba na spoluzakladatele Mozilly, který se postaral o to, že oblíbený prohlížeč neintegroval kryptoměnové donaty. Jamie Zawinski si na podzim minulého roku dovolil kryptosvět, tedy včetně výše zmíněných těžařů, nazvat: „Ponzi podvodníci, kteří spalují planetu.”

 

Krkolomný obrat k „bezcenným” kryptoměnám předvedl Jamie Dimon z JPMorgan

Ethereum: Průměrné poplatky klesly na 15 USD! Jaká je aktuální inflace?

Keep Your Coins: 6 let připravovaný zákon na ochranu kryptohodlerů představil Warren Davidson

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.