Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Risk/reward ratio – co to je, proč má cenu se tím zabývat a jaký to má význam pro kryptoměnový trading a investice?

Risk/reward ratio – v českém překladu poměr rizika a odměny – je měřítkem k určení potenciálního zisku oproti potenciální ztrátě. Při obchodování s kryptoměnami pomáhá identifikovat lukrativní obchody a řídit riziko nastavením úrovní stop-loss a take-profit.

 

Šťastný Bitcoin Pizza Day! Dnes je tomu 13 let od první známé bitcoinové transakce: Nákup 2 pizz za 10 000 BTC

 

Metrika risk/reward patří k základním nástrojům, které by měl znát nejen každý trader, ale hodí se i investorům a hodlerům. Porovnává potenciální zisk z obchodu s potenciální ztrátou. To znamená, že jde o odměnu, kterou obchodníci vynaloží za riziko, které podstupují.

Při krátkodobém obchodování si trader ideálně nastaví limity v podobě stop-loss a take profit. Stop-loss je úroveň, kde by trader prodal nakoupené aktivum se ztrátou, aby se vyhl ještě větším ztrátám. Typicky půjde o supportní úroveň či někde lehce pod ní.

Take profit je naopak cena, na které trader realizuje zisk – používá se termín target (cílová cena). Risk/reward ratio se pak určí jako poměr částky maximální ztráty (počáteční cena – stop loss cena) lomeno maximální zisk (target cena – počáteční cena).

Pokud se bude maximální ztráta rovnat maximálnímu zisku z obchodu, není risk/reward ratio nijak okouzlující. Pokud bude 1:3 (třikrát větší potenciální zisk než potenciální ztráta), už to bude pro obchodníka mnohem lepší. A pokud by naopak maximální ztráta přesahovala potenciální zisk, šlo by už o poměrně nezajímavý obchod, kterému je asi lepší se vyhnout.

Poměr rizika a odměny je však měřítkem pro řízení rizik, které samo o sobě nezaručuje úspěch v obchodování, protože:

  • Je založen na předpokladech o budoucím pohybu ceny aktiva, který nemusí vždy platit.
  • < li>Může být příliš zjednodušen a nemusí brát v úvahu další důležité faktory, jako jsou podmínky na trhu, likvidita a transakční náklady.

Obchodníkům se doporučuje kombinovat jej i s dalšími pomůckami. Pro investory jde například o vhodnou investiční strategii, disciplínu při jejím dodržování, atd.

Co je považováno za dobrý poměr risk/reward? Zatímco 1:2 je v kryptu, stejně jako v tradičním obchodování, považován za praktický a optimální poměr rizika a odměny, neexistují žádná pevná pravidla pro jeho použití.

Při obchodování je pak velmi důležitý poměr úspěšných a neúspěšných obchodů. Přitom platí, že při vyšší úspěšnosti pozic trader snese o něco méně výhodný poměr rizika a odměny, a naopak při nižší úspěšnosti může být stále úspěšný, uzavírá li obchody s vyšší mírou potenciálních zisků oproti ztrátám.

Při investování lze volit metodu DCA a nakupovat Bitcoin či jinou kryptoměnu pravidelně bez ohledu na cenu. V takovém případě risk/reward ratio vezmete do úvahy pouze jednou, a to před začátkem investování, během výběru strategie a posuzování, zda máte správné aktivum k nákupům.

Naopak je na tom investor, který dává přednost snaze o nakupování dole, v hlubokých propadech během bear marketů, a prodávání v průběhu prudkých bull runů, kterými často vrcholí býčí cykly.

Závěrem lze říct, že poměr rizika a výnosu je důvodem, proč dlouhodobí investoři velmi často překonávají krátkodobé tradery. V delším časovém intervalu se zvyšuje šance na růst na vyšší hodnoty a tím se zvyšuje risk/reward. To hraje ve prospěch hodlerů oproti krátkodobým gamblerům a obchodníkům.

Pokud tento poměr používáte při uzavírání obchodů, může vám pomoci se správně rozhodnout. Nezapomeňte však, že se nejedná o žádné zázračné zlaté tele a k úspěšnému obchodování vám sám o sobě stačit nejspíš nebude.

 

Máte rádi hodlerský web? Navštivte naši donate sekci a staňte se přispěvatelem. Nebo se s ostatními podělte o svůj názor v komentářích.

Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.
Varování: Všechna historická data jsou za náma a jejich podobnost s budoucností může být čistě náhodná. Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty, proto by je nikdo neměl neuváženě kupovat ani používat. Vstupem na web Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

 

Nyní můžete vytvořit “shitcoin” za méně než 30 sekund! Virální video návod již zaznamenal přes 3 miliony zhlédnutí

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *