Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ukrajinci už kryptoměny nenakoupí; Decentralizovaný Twitter; Zákaz obchodování kryptoměn v EU: Zprávy týdne

Je tady další díl pondělních Zpráv týdne na českém hodlerském webu. Bitcoin dnes mění majitele za 38 812 USD, což je bezmála dvoutisícové oslabení v porovnání s cenou 40 699 dolarů z minulého týdne. Dominance BTC vzrostla o 0,2 procenta a hlavní kryptoměna tak aktuálně zaujímá 41,2% podíl na kryptomarketu. V TOP10 kryptoměnách se nejlépe dařilo kryptoměně Terra (LUNA) s 6,87% růstem za 7 dní.

Ukrajinci už kryptoměny nenakoupí

Ukrajina přijala skrze kryptoměnové dary od začátku války hodně přes 100 milionů dolarů. Stala se také vůbec první zemí na světě, která představila oficiální kryptoměnové donate adresy, a během ruské invaze přijala krypto-friendly regulace. To se však nelíbí tamní centrální bance.

Národní banka Ukrajiny (NBU) nyní zasáhla a zcela v protikladu s vládou zavedla radikální omezení při nákupech kryptoměn.

NBU ve čtvrtek oficiálně představila soubor opatření pro zahraniční operace, které jednotlivcům zakazují nakupovat veškeré kryptoměny pomocí národní fiatové měny. Běžní Ukrajinci si kvůli tomu nyní nemohou za hřivny koupit žádné kryptoměny.
Jedinou oficiální možností zůstává možnost nákupu kryptoměn za jinou, tedy cizí fiatovou měnu, ale s omezením na 100 000 hřiven, tedy cca 3300 dolarů.
,,Relevantní změny přispějí ke zlepšení devizového trhu, což je nezbytným předpokladem pro zmírnění restrikcí v budoucnosti, jakož i pro snížení tlaku na ukrajinské devizové trhy,“ tvrdí NBU.

Decentralizovaný Twitter?

Generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried (SBF) prozradil, že by měl zájem hrát roli při obnově Twitteru, pokud by společnost nakonec převzal Elon Musk.

SBF v rozhovoru pro agenturu Bloomberg navíc oznámil, že je velmi optimistický v tom, jak by blockchain mohl být nápomocen při vytváření modelu, který by podporoval svobodu projevu na platformě.

,,Možná nejprve jako testovací případ, byl bych nadšený, kdybych mohl pomoci při navrhování a budování… a potenciálně být nápomocen řízení sítě, která by se o to snažila”

Dalším tématem je interoperabilita platforem. SBF uvedl:

,,Neexistuje možnost vidět tweet na Facebooku. Pokud někomu napíšete zprávu na Facebooku, ani na WhatsApp si ji nemůže přečíst – a to je stejná společnost. Je to opravdu nepřehledný systém, kde interoperabilita mezi různými platformami neexistuje.”

A pokud jde o rovnováhu mezi svodou projevu a cenzurou, tak uvádí:

,,Každé uživatelské rozhraní by mohlo mít vlastní politiku moderování. Už by to nebyla jedna osoba/společnost, která by kontrolovala projev.”

TIP: „Myslel jsem, že jste maximalisté..” Dav na Bitcoin 2022 chytal padající stodolarovky

Zákaz obchodování kryptoměn v EU

Dříve nezveřejněné dokumenty podrobně popisující rozhovory EU o zákazu bitcoinu vyšly najevo po žádosti o svobodu informací.

Podle zprávy zveřejněné německou organizací pro digitální kulturu Netzpolitik zašli úředníci z EU tak daleko, že navrhli plošný zákaz obchodování s Bitcoinem a dalšími proof-of-work (PoW) kryptoměnami, aby se omezila jejich celková spotřeba energie.

K rozhovorům došlo během debaty o návrhu na zákaz těžby, který byl rovněž alespoň prozatím v EU odvrácen. Znepokojivé komentáře z pohledu kryptokomunity ukázaly, že se někteří politici chtěli pokusit dotlačit bitcoinovou komunitu, aby změnila algoritmus Bitcoinu na PoS.

Neznámý úředník v diskusi řekl:

„Ethereum se začalo přesouvat [na PoS] kvůli své komunitě.[..] Pokud se Ethereum dokáže přesunout, mohli bychom legitimně požadovat totéž od BTC. Musíme chránit další kryptocoiny, které jsou udržitelné. Nevidíme potřebu chránit bitcoinovou komunitu.“

Úředníci navíc věděli, jaký dopad by měl podobný krok na celý kryptomarket. Podle komentářů, které nyní vyšly najevo, jim to bylo jedno:

„Účastníci BTC jsou si plně vědomi volatility a měnového/investičního rizika. Nepotřebujeme další ochranná opatření.”

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *