Akcie Game Stop: Wall Street shortaři narazili na odpor retailu a skončili ve ztrátě

0
wall street, game stop, akcie, akciový trh

Jak informovala agentura Reuters, akcie společností GameStop a AMC Entertainment Holdings ve středu více než zdvojnásobily svou cenu, což odnesly zajišťovací fondy velkými ztrátámi. Shortaři z Wall Street narazili na zátaras s trefným jménem Game Stop [“konec hry”].

Wall Street se popálil na Game Stop

Růst akcií společností GameStop a AMC vyvolal výzvy k vyšetřování. Situací se nyní zabývá Bílý dům nově zvoleného prezidenta Bidena a ministerstvo financí. Objevují se výzvy k monitoringu anonymních míst na sociálních médiích. Vše začalo, když shortař Andrew Left zveřejnil info o svých short pozicích na akciích GameStop. V úterý veřejně řekl, že je stále v shortu, protože maloobchod s videohrami GameStop je umírající podnik.

Uvedl:

“Kdybych nikdy nebyl zapojen do GameStopu a přišel k tomu právě teď, byl bych stále bearish, pokud jde o akcie? Na 100 procent. Jedná se o starou školu, selhávající maloobchod s videem a investoři toto vnímání nemohou změnit.”

Retail se vzbouřil

Andrew Left, zakladatel společnosti Citron Research, se zaměřuje na společnosti, o kterých si myslí, že jsou nadhodnoceny. GameStop se zabývá prodejem videoher a má asi 5 tisíc kamenných prodejen. Na jeho špatné finanční situaci hraničící s bankrotem se podepsala změna trhu, na kterou nedokázal včas reagovat, i pandemie koronaviru.

Left na začátku tohoto měsíce veřejně promluvil o svém shortu u akcií této společnosti, ale narazil na odpor množství drobných obchodníků, kteří začali tyto akcie naopak hromadně nakupovat. To vedlo k tomu, že si akcie prodejce videoher v porovnání s cenou na začátku roku polepšily přibližně o 308 %. Andrew Left k tomu uvedl, že sice nekouří, ale po tomhle si jednu cigaretu zapálil. Na účet lidí, kteří ho v podstatě porazli na vlastním hřiti, uvedl, že je to pro ně jen hra. Zároveň však dodává:

„Tuto hru jsem vytvořil na základě odhalování pravd… takže se nemohu naštvat na lidi, že se postavili na druhou stranu.“

Závěr

Obchodníci, kteří vypumpovali akcie GameStop a AMC Entertainment Holdings, údajně tímto způsobem reagovali na příspěvek nebo několik příspěvků na sociální síti Reddit. Právě první jmenovaná společnost se stala jedním z největších cílů shortařů

Advertisement
na Wall Street. Když cena prudce vzrostla, byli donuceni pozici uzavřít nákupem, což tlak na růst ještě podpořilo.

Short, tedy spekulace na pokles ceny, je něco, na co se specializuje jen málo hedgeových fondů, jako je právě Citron Research, ale také Kynikos Associates, Muddy Waters Research či Spruce Point Capital Management. Mnoho těchto společností v posledních měsících narazilo při shortování na ztráty. Jak uvádí Reuters, Melvin Capital, hedgeový fond v hodnotě 13 miliard dolarů, v pondělí získal finanční záchranné lano od zajišťovacích fondů Citadel a Point72 Asset Management poté, co byl hluboce zraněn ztrátami z shortů.

Trochu Lepší | Co budete vědět o Bitcoinu, když si přečtete knihu Internet of Money od Andrease Antonopoulose

Žena ze Slovenska byla okradena podvodníky o 60 tisíc euro [UPDATE]

Společnosti již dohromady drží přes 1,2 milionu BTC – kdo z nich má nejvíce Bitcoinu?

Advertisement

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *