Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Aktuální problémy bank: Nákaza, která přišla z tradičních financí do krypta, ne naopak!

Je zvykem obviňovat kryptoměny, ale tentokrát černá labuť přišla z tradičního světa financí a zasáhla krypto. Nebylo to naopak.

Banky držící americké státní dluhopisy zaznamenaly bank run. Konkrétně v případě Silicon Valley Bank (SVB) šlo o banku, která v USA obsluhovala asi polovinu veškerých technologickcých společností.

Banka musela prodávat dluhopisy, aby uspokojila svou zvýšenou potřebu likvidity během vysokých výběrů, které dosáhly asi 40 miliard dolarů jen ve čtvrtek 9. 3. Tyto dluhopisy však vzhledem k velkému zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu musela prodat hluboko pod jejich pořizovací hodnotou.

Banka, která se zaměřovala hlavně na startupy, měla ve svém portfoliu velké množství dlouhodobých dluhopisů nakoupených v období nízkých úrokových sazeb. Vysoké sazby nepředvídala a její zajištění proti tomuto scénáři bylo minimální.

Pokud po nákupu dlouhodobých dluhopisů roste výnos do doby splatnosti – úrokové sazby – cena dluhopisů klesá. Pád jejich ceny může dočasně dosáhnout i desítek procent. V případě bank runu pak banka musí realizovat dočasné ztráty do trvalých ztrát, což bylo právě v případě SVB fatální.

Aby se podobný scénář nemusel opakovat u dalších bank a přerůst tak velmi rychle v bankovní krizi, americká vláda společně s Fedem přijali velmi rychle určitá opatření. FED nabídl bankám fond likvidity k zajištěným úvěrům oproti jejich dlouhodobým dluhopisům ve své účetní hodnotě.

 

Americký FED oznámil financování ve výši 25 miliard USD na pomoc bankám během vážných problémů s likviditou

 

Pád SVB dopadl na kryptomarket tím, že dočasně srazil asi 15 % z ceny stablecoinu USDC a několika dalších. Stablecoin by přitom z definice měl držet stabilní hodnotu oproti podkladovému aktivu – v případě USDC cenovku 1 USD.

Důvodem propadu bylo, že společnost Circle držela část rezerv pro USDC právě v bance SVB. Propad USDC se cca rovnal právě části rezerv v této bance. Úspěšný návrat zpět na dolar lze přičíst zprávám, že se americká vláda rozhodla garantovat vklady zákazníků SVB a přislíbila jejich plné krytí.

Událost 13. března komentovala Caroline Hillová, ředitelka globální politiky a regulační strategie společnosti Circle. Uvedla:

To, co se stalo za posledních několik dní, byla trochu ironická situace černé labutě, kdy nákaza nepřišla z krypta na TradFi – nákaza přišla z TradFi do krypta. Je to další důvod, proč si myslím, že regulace je potřebná a přibližování emitentů stablecoinů centrálním bankám je správná [cesta], protože jsme nakonec plně rezervovaný model spoléhající na frakční bankovní odvětví.

 

Máte rádi hodlerský web? Navštivte naši donate sekci a staňte se přispěvatelem. Nebo se s ostatními podělte o svůj názor v komentářích.

Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.

Bitcon raketově roste, když se Bidenova administrativa snažila zastavit nákazu ve finančním systému USA

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *