Argentinský zákonodárce představil zákon pro výplaty v kryptoměně pro některé pracovníky

0

Nově zveřejněný návrh zákona může pomoci Argentincům v exportním podnikání, kteří by se díky němu měli vyhnout vysokým daním z plateb v cizí měně. A to díky kryptoměně.

Argentina rozhodne o umožnění výplaty v kryptoměně

…Ale jen pro některé obyvatele.

  • Člen zákonodárného sboru Argentiny José Luis Ramón navrhl legislativu, která by určitým pracovníkům v zemi umožňovala získat část nebo celý jejich plat v kryptoměně.
  • Navrhovaný krypto zákon bude platit pro kohokoli, kdo pracuje jako „vývozce služeb,“ a pro ty, kteří jsou závislí na příjmu od zaměstnavatele.
  • V případě přijetí bude každá dotčená osoba disponovat právem volby celé nebo části výplaty v kryptoměně nebo argentinských pesos.
  • Pracovníci, kteří poskytují služby v zahraničí, na základě Zákona 27 541 z prosince 2019 musí platit 30% daň z cizí měny. Ta se přitom na Bitcoin a další kryptoměny nevztahuje.
  • Argentinský zákonodárný systém se podobá tomu českému. To znamená, že návrh musí projít argentinskou Poslaneckou sněmovnou a Senátem, než bude zaslán prezidentu Alberto Fernándezovi k podpisu.
  • Navrhovaný zákon přichází v době, kdy někteří zákonodárci ve středoamerických a jihoamerických zemích prosazují regulatorní jasnost nebo přímé přijetí kryptoměny. Dosud však po Salvadorském stanovení Bitcoinu měnou podobně významný zákon v Brazílii, Panamě či dalších zemích přijat nebyl.

„Myšlenka je, že [pracovníci] mohou posílit svou samostatnost a zachovat kupní sílu svých odměn,” komantoval svůj návrh Ramón a dodává: „Tato iniciativa vychází z potřeby podporovat větší samostatnost a správu mezd, aniž by to znamenalo ztrátu práv nebo vystavení situacím bezpráví v rámci pracovního poměru.“

Zajímavostí je, že v rámci českých právních norem, konkrétně jde o Zákoník práce, je v ČR možné bez problému vyplácet se souhlasem zaměstnance část mzdy v kryptoměně, tedy tzv. naturální mzdu, kam lze mimo jiné zařadit i Bitcoin. Nelze však mzdu vyplácet v kryptoměně celou, přičemž v korunách je zaměstnavatel povinen zaměstnanci platit mzdu nejméně do výše minimální mzdy, což je aktuálně 15 200 Kč.

Advertisement

 

Salvador přijal zákon o Bitcoinu a jako první stát na světě oficiálně uznává BTC jako měnu [Follow-up]

Salvador rozdá všem dospělým občanům bitcoiny za 30 USD v rámci masivního airdropu

Latinská Amerika zažehla bitcoinové hnutí, ale Spojené státy s Čínou by mohly zahájit útok: Příběh týdne

Barclays říká zákazníkům, že zastavuje platby na Binance, aby jejich peníze byly „v bezpečí”

Riziko hlubších výprodejů Bitcoinu se snížilo, říká analytická společnost Santiment

 

Advertisement

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *