Pondělí, 17 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoin vzrostl nad 20 000 dolarů; SEC žaluje Gemini a Genesis; Zlikvidovaní likvidátoři Alamedy: Zprávy týdne

Jsou tady tradiční pondělní Zprávy týdne na českém hodlerském webu. Bitcoin se aktuálně na kryptoburzách obchoduje za 20 817 USD po cca 21% růstu za týden. Z altcoinů v první desítce se pak nejvíce dařilo Solaně se 7denním růstem o 44,57 %. Dále dvojciferný růst zaznamenaly ETH, XRP a DOGE. Dominance Bitcoinu činí rovných 41 % a od minulého dílu silně vzrostla o celá dvě procenta.

Bitcoin vzrostl nad 20 000 dolarů

Ve druhé polovině minulého týdne nabrala cena Bitcoinu směr na sever. Bitcoin v závěru týdne postupně překonal hranice 18 tisíc, 19 tisíc dolarů a nakonec taky důležitou 20tisícovou úroveň.

20 000 USD je ATH z minulého cyklu a proto je této kulaté úrovni připisován mimořádný význam. Současný bear market sice zatím není odvrácen, ale růst krále kryptomarketu o cca 21 % za týden představuje určité oživení a naději na změnu trendu.

Z růstu ceny Bitcoinu však neměli radost medvědi, kteří uzavírají sázky na pokles kryptoměny. 14. ledna byly zlikvidovány BTC short pozice za téměř půl miliardy dolarů, plyne to z dat Coinglass. Z celkových 492 mil. USD se shortaři najvíce spálili na burze OKX s likvidacemi shortů za cca 257 mil. dolarů.

Zdroj: Coinglass

 

Růst Bitcoinu o cca 25 % stačí k vyhlazení téměř všech medvědů: DonAlt

 

SEC žaluje Gemini a Genesis

Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) 12. ledna obvinila společnosti Genesis Global Capital a Gemini z nabízení neregistrovaných cenných papírů prostřednictvím programu Gemini „Earn“ spuštěného v únoru 2021.

Kryptoburza Gemini svým zákazníkům umožňovala úročit krypto pomocí programu Earn na základě dohody s Genesis z prosince 2020. Genesis Global Capital je dceřiná společnost krypto konglomerátu Digital Currency Group (DCG), pod který spadá také Grayscale.

Podle dohody mohli zákazníci Gemini půjčit své krypto společnosti Genesis pod příslibem, že půjčku splatí i s úroky. Genesis měla plnou kontrolu nad tím, jak získá výnos na splacení věřitelů Gemini.

Tvrdíme, že Genesis a Gemini nabídly veřejnosti neregistrované cenné papíry, čímž obcházely požadavky na zveřejnění určené k ochraně investorů, uvedl v prohlášení předseda SEC Gary Gensler.

Někteří lidé z kryptosektoru kritizují Genslera za tento krok, mimo jiné i pro jeho načasování. K obvinění mohlo dojít kdykoli v době, kdy Gemini Earn nerušeně probíhal. Nakonec ale SEC zakročila až poté, co Genesis 16. listopadu pozastavila výběry s odvoláním na „bezprecedentní nepokoje na trhu“ a mezi oběma společnostma došlo k závažným sporům.

Spoluzakladatel Gemini Cameron Winklevoss tvrdí, že Genesis a DCG dluží klientům Gemini 900 milionů dolarů. V otevřeném dopise Winklevoss tvrdil, že více než 340 000 uživatelů bylo klienty programu Gemini Earn, který byl oficiálně ukončen 8. ledna.

Rozhodnutí regulátora obvinit Gemini z nabídky cenných papírů komentoval druhý z dvojčat spoluzakladatelů kryptoměnové burzy Gemini, Tyler Winklevoss. Nazval krok SEC „naprosto kontraproduktivním“ a řekl, že Gemini diskutovala o programu Earn s regulátorem „více než 17 měsíců.“

Likvidátoři Alameda ztratili 72 000 USD

Krypto analytická společnost Arkham uvedla, že likvidátoři společnosti Alameda Research, pravděpodobně díky své neznalosti, přišli o digitální aktiva v hodnotě 72 000 dolarů na lending platformě decentralizovaného financování (DeFi) Aave.

K tomu údajně došlo, když se pokoušeli uzavřít lending pozici na Aave, ale místo toho odstranili dodatečný kolaterál použitý pro tuto pozici, čímž aktiva vystavili riziku likvidace. Během devíti dnů byla podle analytiků půjčka dvakrát zlikvidována – v celkové výši 4,05 wrapované bitcoiny (WBTC). Tyto prostředky nyní věřitelé nebudou moci získat zpět.

Arkham dále uvádí:

Analýza společnosti Arkham uvádí, že stále existují pozice peněženek Alamedy uvízlé v DeFi. To naznačuje, že likvidátoři mohou mít potíže s řízením procesu.

Zajímavostí je, že společnost Alameda Research měla zkrachovat dávno před kolapsem FTX. Firma opakovaně přicházela o velké peníze ztrátovým tradingem.

Dále se ukázalo, že v roce 2018 Alameda ztratila téměř dvě třetiny svých aktiv kvůli poklesu ceny XRP. Společnost byla na pokraji kolapsu, ale zachránil ji generální ředitel Sam Bankman-Fried, který získal finanční prostředky od věřitelů a investorů s příslibem návratnosti až 20 % z jejich investice.

 

FTX získala zpět „likvidní“ aktiva v hodnotě 5 miliard dolarů, říkají právníci

 

Varování: Všechna historická data jsou za náma a jejich podobnost s budoucností je nepravděpodobná. Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty, proto by je nikdo neměl neuváženě kupovat ani používat.
Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *