Pondělí, 15 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Co je bitcoinový maximalismus a kdo je BTC maximalista?

Ve světě kryptoměn existuje celá řada možností a směrů, kterými se můžete vydat. V tomto článku se zaměříme na pojem bitcoinový maximalismus a řekneme si, kdo je Bitcoin maximalista a co tyto pojmy znamenají.

Bitcoinový maximalismus – kdo je maximalista

Především pro nováčky zde vysvětlíme, kdo je Bitcoin maximalista. Z našich zkušeností můžeme říct, že jsou to v mnoha případech lidé, kteří se v kryptosvětě pohybují již od jeho ranné fáze. Jsou to takoví lehce undergroundoví patroni, kteří tady byli v době, kdy altcoiny ještě skoro nebo vůbec nebyly.

Bitcoinový maximalismus začali uctívat lidí, kteří zažili dobu, kterou mnozí z nás již nepamatujeme. Nechceme říct, že jsou to takoví dinosauři, ale řekněmě, že v těchto pradávných časech obývali kryptokomunitu jen ti, kteří se sekutečně zajímali o Bitcoin jako takový. Resp. lépe řečeno tu ještě nebylo extrémní množství těch, které naopak nezajímá nic jiného, než rychlý zisk. Určitou ctností maximalisty by tedy měla být nadprůměrná znalost bitcoinové technologie.

Bitcoinový maximalismus je však přístup, který si může zvolit kdokoli i dnes. Důvody dnešních čerstvých maximalistů již často bývají převážně finanční. Altcoiny při správném výběru a načasování překonávají Bitcoin, takže do nich mnozí nováčci s vidinou zisku investují velkou část portfolia. Jsou však mnohem rizikovější. Zatímco v bear marketu padají hlouběji, ani v bull runu nemusí v mnoha případech růstem ceny překonat BTC. Jinými slovy, řada maximalistů jsou “vyléčení altcoineři”, kteří se na altcoinech spálili do takové míry, že je zavrhli a stali se bitcoinovými maximalisty.

Bitcoin maximalista se nezajímá o altcoiny

Maximalisti se zpravidla o altcoiny nezajímají a považují je za zbytečné. Bitcoinový maximalismus však může dočasně zesílit i v mnoha altcoinerech, a to v případech, kdy se objeví nějaká kopie Bitcoinu. Takových kopií na kryptomarketu vznikla celá řada a je zřejmě jen dobře, že se komunita postavila jednoznačně na stranu BTC.

Na druhou stranu, bitcoinový maximalismus by nutně nemusel počítat s tím, že altcoiny nemají smysl. To tak docela neodráží realitu na kryptomarketu, kde již mnoho let můžeme sledovat bujarý rozvoj mnoha projektů a kryptoměny jako celek někam směřují. Máme tu celou řadu možností využítí jednotlivých kryptoměn a proč si před jejich maximálním odsouzením nepočkat, jaké technologické a ekonomické inovace z toho můžou vzniknout, že? Pravdu však je, že BTC maximalisté altcoiny často hážou do jednoho pytle s nálepkou smetí.

Zdravý vs. toxický bitcoinový maximalismus

Bitcoin sice není uplně první kryptoměnou, ale je dosud nejúspěšnější a svým úspěchem nepochybně pomohl rozvoji každé jedné ostatní kryptoměny. Bitcoin je také králem kryptomarketu, což znamená, že bez bull marketu na BTC můžete prakticky zapomanout na bull market kteréhokoli altcoinu. Své opodstatnění bitcoinový maximalismus nachází v množství podvodných měn, podvodných ICO

a dalších prudce spekulativních projektů, z nichž už mnohé skončily a přinesly svým ovečkám značné ztráty. Všechny tyto věci snižují reputaci odvětví a staví základy pro určitý zdravý maximalismus.

V protikladu s ním je něco, čemu se v komunitě říká toxický maximalismus. Můžete se setkat s určitým nepřátelstvím a jako začátečníky vás zde může zaskočit překvapivý útok, který pramení z toxického maximalismu. Ten lze asi nejlépe přirovnat k části vědecké obce, která přijala nějaké dogma a jakékoli pokusy o nový pohled na věc tvrdě cenzuruje, napadá, stíhá, zesměšňuje či jednoduše nepřipouští. Všechny tyto praktiky se však v řadě případů z minulosti ukázaly být mylné. Toxicita a dogmatismus jsou odsouzeny k neúspěchu, protože kdo se bojí cizích názorů a namísto otevřené diskuze volí útok na jiné myšlenky, ten si svou pravdou z logiky věci není jistý.

Závěr

V komunitě kryptoměnových nadšenců existuje řada směrů a bitcoinový maximalismus je jedním z nejčastějších. Jde o skalní příznivce Bitcoinu, kteří věří, že budoucnost kryptoměn bude patřit králi kryptomarketu, který časem vyřeší všechny své problémy, jako je škálovatelnost. Výhodou tohoto směru je, že si podstatně zjednodušíte život, když se nebudete vzdělávat a nebudete sledovat vývoj a novinky týkající se altcoinů. Nebudete ředit své portfolio, takže se vám podstatně zjednoduší evidence a také v případě placení daní to budete mít snadnější.

Nevýhodou pak je, že vám může úplně uniknout celá řada možností, které kryptosvět nabízí. Altcoiny otevírají dveře do neprobádaného světa nových a zajímavých věcí. Jako uživatelé máme možnost sledovat vznik decentralizovaných burz, kde si můžeme něco vyzkoušet zobchodovat, nebo zde poskytovat likviditu a vydělávat. Nemůžeme přehlédnout rozvoj NFT, kde si můžete sami vyzkoušet vydat vlastní NFT třeba na Rarible. PoS altcoiny nabízejí staking pro hodlery. A nebo si třeba můžete hrát ve virtuálním světě… Je toho mnohem víc, ale o tom více někdy příště.

Co pro mě znamená Bitcoin: Challenge

Proč nedržet Bitcoin (BTC) v peněženkách třetích stran, jako jsou burzy a banky: Názor

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *