Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ethereum slaví 5. narozeniny: Přehled aktualizací, novinek i problémů druhé největší kryptoměny

Ethereum ušlo od svých počátků v roce 2015 dlouhou cestu. Kryptoměna s druhou největší tržní kapitalizací slaví své páté narozeniny a my si společně projdeme změny, updaty i zpoždění, kterými za tu dobu ETH prošlo.

Ethereum má 5 let

Před pěti lety byl zahájen kryptoměnový projekt, který navždy změnil podnebí kryptoměnového a blockchainového prostoru. Od svého zahájení v červenci v roce 2015 prošlo Ethereum řadou plánovaných změn a updatů. Po 5 letech se druhá největší kryptoměna chystá vykvést v Ethereum 2. Nová podoba zahrnuje úplnou změnu algoritmu – z těžby na staking – a měla by přinést masivní nárůst rychlosti transakcí a propustnosti sítě. Byť postupná změna na Proof-of-Stake zahrnovala řadu zpoždění, nyní ethereová komunita s nadějí očekává příchod jedné z největších událostí, jakou kryptosvět za svých cca 11 let od vzniku BTC pamatuje. Úsvit kryptoměny Ethereum 2.0 je na dohled.

Začátek

Dne 28. července 2015 tým ETH odhalil očekávané spuštění inauguračního rámce sítě Frontier, k němuž mělo dojít mezi 29. a 30. červencem. Projekt byl zahájen 30. července a vše proběhlo podle plánu. Jedním ze spoluzakladatelů byl i Vitalik Buterin, který je dnes komunitou chápán jako otec Etherea. Hlavní tým tvořili: Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin a Gavin Wood. ICO proběhlo v roce 2014 a samotnému zrodu Etherea předcházelo několik kódových prototypů platformy Ethereum, vyvinutých nadací. Posledním z nich byla beta verze ETH nazvaná Olympic.

Cesta největši kryptoměnové platformy

Ethereum během své vývojové cesty prochází čtyřmi hlavní zastávkami: Frontier, Homestead, Metropolis a Serenity.

Tip
Co je Ethereum (ETH)

Plánovaný přesun do druhé fáze Ethereum zveřejnilo 29. února 2016. Podle plánu pak byl 14. března 2016 úspěšně spuštěn Homestead.

3 velký update nazvaný Metropolis přišel v roce 2017. Později proběhly v rámci 3. fáze Etherea 3 hard forky: Byzantium přišlo 16. října 2017, Konstantinopol dorazil 28. února 2019. Istanbul následoval 7. prosince 2019.

4. fáze Etherea nese název Serenity, přichází se zpožděním. Je známá také jako Ethereum 2.0 nebo ETH 2.0. Tým nabídl datum spuštění v lednu 2020, ale v červenci stále čekáme na změnu sítě. Finální testovací síť Ethereum 2.0, přinášející PoS, se údajně spustí 4. srpna 2020. Vitalik Buterin v nedávném rozhovoru přiznal, že on a tým Etherea podcenili dobu, jakou takto významná aktualizace trvá.

Závěr

Vše nejlepší – Ethereum! 5 narozeniny slaví kryptoměnová platforma, která dala vzniknout možnosti ICO, která spustila vlnu obliby smart kontraktů a která nyní stojí v čele dalšího decentralizovaného “hnutí” – DeFi (decentralizovaných financí). ETH přineslo na kryptomarket pestrost a celou řadu nových možností a způsobů využití. Nutí Bitcoinery, aby se pořádně zamysleli a zvýšili úsilí o to, aby byl Bitcoin stále číslo 1. Ethereum je kryptoměnou, která se prudce vyvíjí, přináší vždy něco nového a jejíž využití již nyní v určitém ohledu Bitcoin překonává. Jestliže jsou bitcoiny spíše stabilní, konzervativní mince (obdoba digitálního zlata se stabilní, velmi silnou a bezpečnosu sítí), pak ethery přináší dravost a odvahu riskovat a vytvářet stále něco nového. A je zřejmé, že kryptosvět určitě potřebuje přinejmenším oba tyto elementy.

Doporučujeme:

Co se stane s těžaři Etherea (ETH) po spuštění Proof-of-Stake

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *