Sobota, 27 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Bitcoin a celý blockchainový ekosystém je nádech čerstvého vzduchu

Investoři, pro které je diverzifikované portfolio velmi důležité, začínají vnímat Bitcoin a celý ekosystém jako závan čerstvého vzduchu. Dlouhodobé investování má určitě smysl a může ho zvládnout prakticky každý.

Bitcoinový ekosystém je nádech čerstvého vzduchu

Ale není založen na vzduchu? Kritici tvrdí, že nemá žádnou reálnou hodnotu. Mohl by být Bitcoin skutečně tím, co z vašich investičních snah udělá zlatý důl? Proč do něj vůbec má cenu investovat a je to pro každého? Jak vidí krále kryptomarketu velcí hráči a tradiční investoři?

Generální ředitel společnosti Pantera Capital, první bitcoinové investiční společnosti v USA, Dan Morehead věří, že je správný čas investovat do kryptoměn. Co je ještě důležitější, nyní jeho společnost vydala výzkum, který objaňuje, že Bitcoin ve skutečnosti není korelován s žádnými jinými investičními aktivy a produkty.

bitcoin, kryptoměny, investovat, sexy, žena, hodl, hodler, ekosystém

To z něj činí v očích mnoha investorů hotový zázrak. Bitcoin a celý ekosystém okolo něj je jako eso v rukávu, které může i z nezkušeného investora při správném načasování udělat úspěšného. Dan Morehead popisuje situaci v 80. letech minulého století, než lidé začali diverzifikovat svá portfolia:

„Dluhopisoví investoři prostě vlastnili dluhopisy. Investoři do akcií nevěděli nic o měnách. Lidé, kteří obchodovali s ropou, jen obchodovali s ropou, atd. Jak přišla moderní teorie portfolia, všichni chtěli mít diverzifikované portfolio. Je ironií, že všichni nakonec koupili přesně stejné portfolio.”

To vedlo ke korelaci aktiv, která se dříve chovala zcela nezávisle a rozdílně. Stejný osud pravděpodobně časem čeká také Bitcoin. Avšak zatím ne. Bitcoin se zatím chová jako malý ekonomický zázrak, který generuje bohatství. Šéf investiční společnosti Pantera to uzavírá slovy:

„Pokud najdete aktivum, které má za posledních 8 let roční růstovou sazbu 235 % a v podstatě nulovou korelaci s čímkoli jiným, měli byste trochu vlastnit.”

Je Bitcoin ekosystém založený na vzduchu

Donald Trump je prezident Spojených států a jeho obchodní válka s Čínou vyvolává nedůvěru a pesimismus na světových trzích. Je autorem následujícího výroku, který porovnává Bitcoin se vzduchem.

„Nejsem fanouškem bitcoinu ani dalších kryptoměn, které nejsou penězi a jejichž hodnota je vysoce volatilní a založena na vzduchu.“

Trump, dolar usa, ty, jak, proč, hodl, bitcoin, fiat

Když bychom se pokusili zapátrat, co je dobrá investice pro tohoto miliardáře, zjistili bychom, že se jedná o zajišťovací fondy a dluhopisy. Před volbami v roce 2016 bylo jeho investiční portfolio kromě obligací tvořeno z více než 20 % hotovostí.

Důvod, proč se vyjádřil negativně na účet Bitcoinu, však může být trochu jinde, než jen v jeho investiční opatrnosti. Trump sice působí jako konzervativní investor s důvěrou ve vše tradiční a nedůvěrou v to nové a nebezpečné. Nicméně od prezidenta země, která potřebuje udržet svoji měnu na pozici světové zůčtovací jednotky, kritika Bitcoinu možná sleduje jiný záměr.

Americký dolar již dávno není zajištěn zlatem a v podstatě je tak sám krytý vzduchem, resp. důvěrou lidí v jeho hodnotu. Podobně jsou na tom také ostatní světové měny, které postupně ztrácejí hodnotu. Mít dlouhodobé rezervy v těchto měnách proto není příliš prozíravé.

peníze, inflace, spoření

Do čeho spořit

Ale nechme být kritiky Bitcoinu a jejich důvody stranou. Zaměřme se na důvody obyčejných lidí, pro které byl Bitcoin vytvořen. Většina lidí nepřemýšlí o tom, že by do něčeho (čehokoli) investovali. Pravděpodobně je to dáno pravěkými školními metodami i osnovami, které již někteří odborníci považují za nereformovatelné.

Robert Kiyosaki často hovoří o falešném školství. Jeho důvody jsou jasné, učitelé neví nic o investování ani spoření a mají děti připravit na život. Řeknou jim, aby se učili a pak si našli práci, ale práce pro někoho jiného a vydělávání peněz jsou dvě rozdílné věci. Následně vám poradí, že si máte šetřit, a tak učíme své děti spořit peníze. Jenže peníze

podléhají inflaci a po delším čase vám z nich zaručeně nezbyde o moc více, než ten vzduch.

Většina lidí o sobě nepřemýšlí jako o investorech, ale spoření je něco jiného. Spoří přes 80 % dospělých lidí v České republice. Ale zpravidla spoří na nevýhodných spořících účtech. Existuje však lepší a bezpečná možnost? Já se domnívám, že ano.

dluh, zadlužení, splátky, inflace, smutný, na zádech, sežrat, peníze, hodl, inflační, dluhová, otrok

Máme tu například drahé kovy. Zlato či stříbro fungovaly jako peníze tisíce let. Dnešní fiat měny jsou v podstatě experiment, který se nám pomalu začíná vymykat z rukou. Zadlužení, ke kterému to vedlo, je bezprecedentní. Dlužíme bankám, protože peníze vznikají jako dluh a nikdo to nemůže zastavit, dokud se to celé nezhroutí. Jedině snad, že bychom včas přešli na něco jiného. Možná zpět ke zlatu, možná k Bitcoinu, možná dokonce k tokenizovanému zlatu. Myšlenka, že by se zlaté rezervy použily na krytí novodobé digitální měny, mimochodem není vůbec nereálná.

Zlato a stříbro se osvědčily jako rezervní aktiva / měny, které si úspěšně drží svoji hodnotu v dlouhobém horizontu. Bitcoin je zatím velmi volatilní a rizikový, takže se domnívám, že ho obyčejní lidé nebudou zařazovat do spořícího portfolia v příliš velkém množství. Přesto může být jako doplněk zajímavý element. V kombinaci s drahými kovy v menším množství může poskytnout obyčejným lidem zajímavou možnost, jak vložit část úspor do investičního aktiva nového tisíciletí, které nepotřebuje banku ani prostředníka.

proření, lucky, štěstí, prase, zlato, bitcoin, hodl

Závěr

Zda je Bitcoin a celý jeho ekosystém nádech čerstvého vzduchu, nebo naopak pouze ten vzduch, to už musíte posoudit sami. Zvolte si, zda budete spořit do měny, která každý rok oslabí minimálně o 2 %, nebo zvolíte něco, co má omezené množství. Peníze v bance vám mohou být dokonce odepřeny, pokud dojde k nějaké neblahé situaci, jako je např. měnová krize a hyperinflace. Bitcoin i drahé kovy mají tu výhodu, že jste to vy, kdo k nim má přístup. Vy sami můžete být svou vlastní bankou.

UPOZORNĚNÍ: Tento článek neslouží jako finanční doporučení. Nerozhodujte se zbrkle, pamatujte, že Bitcoin je vysoce volatilní, a v případě nejasností konzultujte s dobrým finančním poradcem. Nebo se vzdělávejte a převezměte zodpovědnost za své finance i budoucnost do svých rukou.

 

-Kytka (Facebook, Steemit,Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Zdroje:
https://bitcoinist.com/
https://wolfstreet.com/
https://www.youtube.com/
https://www.e15.cz/
https://www.patria.cz/

Co číst dále?

#SPPN 24 | Má mít tvorbu peněz v rukou stát? Ale co centrální banky?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *