Pondělí, 20 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Bitcoin učí lidi ekonomiku, trading a investování. Nevěříte? Přesvědčte se sami!

Milí čtenáři, při dalším dílu pravidelného nedělního týdeníku HODL vás vítá -Kytka. Tentokrát se podíváme na skryté benefity Bitcoinu pro nás všechny. Úspěšní lidé radí, investujte do vzdělání a jak si dnes ukážeme, Bitcoin nás sám o sobě nutí dělat přesně totéž, např. nás učí ekonomiku.

Úvod

Až se vás kamarádi nebo známí zeptají, co je na tom Bitcoinu vlastně tak dobrého, co řeknete? Proč to má smysl? A co když to vše za pár let skončí, k čemu to bude dobré pak? Možná jim řekněte, že Bitcoin již svoji roli plní. Řekněte jim, že má spoustu skrytých benefitů pro společnost. Tento článek byl věnován pozitivním externalitám Bitcoinu.

Bitcoin učí lidi ekonomiku

Začněme ekonomikou. Učili vás ve škole něco o finanční svobodě? Kdo z vás měl to štěstí a rodiče ho naučili, jak nakládat s penězi, aby pracovaly za něj? Nebo se na kterékoli škole naučil něco o fungování peněz a využití daných principů?

Tyhle věci se ve skutečnosti moc neučí. Zejména ne tak, že by dětem ve škole učitel vysvětlil, jak si mají zařídit život, aby využili fungování ekonomického systému ve svůj prospěch. Děti se vedou k tomu, aby z nich jednou byli zaměstanci, kteří budou poslušně plnit příkazy.

Svět se nám mění před očima a ta změna je velmi prudká. Lidská práce už brzy nebude zdaleka tak potřebná, jako tomu bylo dřív. Ale my se stále učíme, že máme opakovat opakované, nevybočovat a pracovat. Stále potkáváme lidi, kteří vás budou považovat za příživníka, pokud to taky nemáte tak, že děláte práci, která vás ze srdce nebaví a kde nechcete být.

bitcoin, btc, etue, investice

Příčinou podobných problémů je nevzdělanost. Jak chcete, aby učitel ve škole naučil děti, jak být kreativní, inovativní, samostatní a bohatí, když to on sám obvykle nikdy nezažil.

Člověku, který neví nic o fungování ekonomiky a peněz, zná jen to, že jeho otec i matka ho vychovali ve víře, že život je o tom zaměstnat se a chodit do práce, težko vysvětlíte, proč by měl být rád, že s robotizací a umělou inteligencí razantně klesne potřeba lidké práce.

Proč by měl být rád, když ho roboti připraví o práci?

Nevzdělanost lidí v ekonomice je dosud poměrně velká. Nedávný výzkum například ukázal, že třetina Američanů věří, že peníze jsou stále podložené zlatem. To je pozoruhodné a u nás to pravděpodobně bude podobně.

Benefit Bitcoinu coby spouštěče, který nás nutí zabývat se ekonomikou a finančním systémem, je velký. Potřebujeme, aby co nejvíce lidí vědělo o tom, jak fungují peníze. Že vznikají z ničeho, nejsou ničím podložené a neustále jejich hodnotu snižuje inflace.

Potřebujeme, aby se lidé zajímali o změny, které přicházejí a jejich dopad na ekonomiku. Vidíme, jak vlivem modernizace postupně zanikají jednotlivé manuální obory. Jednou bude třeba, abychom našli způsob, jak to, že za nás budou pracovat stroje, odzrcadlit ve fungování světa. Jak přerozdělit technologické úspory a zisky. Lidi by měli chápat, co se děje, tohle je jen jeden příklad za všechny.

Bitcoin učí lidi ekonomiku. Paradoxně se řada nováčků při učení se, co je Bitcoin, nejprve naučí, jak fungují fiat peníze. Pro mnohé z vás bylo překvapením, že kdykoli komerční banka poskytne půjčku, prostě si zdarma vytvoří nová čísla v systému a půjčí je za úrok.

bitcoin

Jednou bude třeba řešit problém bank, jinak si za nově vytvořené peníze koupí celý svět. I tohle je reálný problém, který dle mého názoru ohrožuje to demokracii, ve které věříme, že žijeme. Neznalost ekonomiky a neochota na sobě pracovat by se nám tak mohly stát osudnými.

Bitcoin je někdy označován jako ekonomický zázrak. Neznámý autor s pseudonymem Satoshi Nakamoto byl v roce 2015 nominován na Nobelovu cenu. Bitcoin navíc učí lidi ekonomiku.

Bitcoin učí lidi trading

Trading je riziková záležitost, kde jen velmi malé procento lidí uspějě. Fascinující disiplína, která několika šťstlivcům umožní vydělávat velké peníze na trzích, byla řadě z nás před Bitcoinem utajena. Pro sebevzdělání je však jistě dobře, když si vyzkoušíte, jaké je to uzavřít obchod na burze.

Patří to mezi zkušenosti, které vás posunou. I když u tradingu nezůstanete, ovládnutí základního názvosloví, jako je trend, support, rezistence, svíčkový graf, long pozice, atd., vám otevře oči. Trochu to souvisí s ekonomikou a rozhodně to souvisí s investováním.

Bitcoin nás učí investovat

Říkáme tomu HODL. Jedná se o snahu stát se investorem. Být investor znamená, že usilujeme o to, aby naše peníze pracovaly pro nás. Místo, abychom vše utratili, použijeme peníze k tomu, abychom vydělali více peněz. V první části jsem zmínil příklad učitele, který pracuje pro peníze.

Učitel vede děti k tomu, aby pracovaly pro peníze. On sám nic jiného nezná, takže je nemůže naučit, jak investovat. Bitcoin ale může. Přinejmenším nás k tomu inspiruje. Pro mě je HODL v současné době konečná meta co se Bitcoinu týče.

Je to o finanční gramotnosti, o spoření, investování, hledání cesty… Přestanete utrácet každou vydělanou korunu či euro a lpět na svém pracovním místě. Začnete část peněz odkládat, spořit, investovat… Když vytrváte a dobře zvolíte, do čeho investujete, časem se vám to vyplatí.

bitcoin, eth, trading, investování, ekonomika

Při investování musíte zapojit své znalosti o Bitcoinu. Musíte zapojit to, že vás Bitcoin naučil ekonomiku, resp použít, co vás naučil o ekonomice. Může se hodit základ tradingu a obchodování na burze. Může se hodit ochota pracovat na sobě. Asi zjistíte, že začínáte mít zájem také o ostatní aktiva.

Možná vás zaujme zlato a stříbro, pro svou schopnost v dlouhodobém horizontu překonávat inflací okusované fiat peníze. Záleží také na tom, zda začínáte od nuly. Pak je na místě ochota trochu zariskovat a třeba si i vsadit na Bitcoin a kryptoměny. Nikdy se však nerozhodujte na základě jenoho článku, videa či rozhovoru.

Závěr

Řeknu vám závěrem jednu věc, kterou mě osobně v praxi naučil Bitcoin o investování. Nikdy nesmíte nakupovat pod tlakem a v obavě, že vám ujíždí vlak. Obvykle je to jen iluze. Nemusíte tedy spěchat a do něčeho se hnát. Zítra bude také možnost nakoupit, pokud budete stále věřit, že je to správné rozhodnutí.

A pokud se vás někdo zeptá, co je na tom Bitcoinu tak světoborného. Nebo pokud vás někdo rovnou zpraží, že je to celé nesmysl a skončí to stejně rychle, jako začalo, tak co? Můžete mu třeba jmenovat některou z věcí, které nám již nyní digitální zlato bez ohledu na svou budoucnost přineslo. Všichni, kdo jsme se jednou začali zajímat o Bitcoin, začali jsme také pracovat na sobě a sebezvdělávat se v oblastech, jako je ekonomika, trading a investování a možná i mnoho dalších, ale o tom třeba zase někdy příště.

 

-Kytka (Steemit, Publish0x, facebook)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co číst dále?

#SPPN 34 | Zákaz kryptoměn v Evropě? Je to vůbec možné?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *