Středa, 18 záříVítejte na českém hodlerském webu!

#SPPN 34 | Zákaz kryptoměn v Evropě? Je to vůbec možné?

Každou středu vychází na Hodlerovi přehled posledních zpráv a novinek z kryptosvěta a kryptomarketu. Tentokrát se zamyslíme, zda může přijít zákaz kryptoměn v Evropě.

Minule jste četli: Blíží se 30. výročí sametové revoluce – buďme vděční za svobodu

Co je SPPN?

NEWS jsou zajímavé aktuality a novinky zahuštěné do podoby krátkých článků. Účelem je nabídnout vám příjemný zážitek na našem webu. Můžete během několika minut denně sledovat aktuální dění v kryptosvětě. News na Hodlerovi jsou trochu jako jízda metrem. Zatímco ostatní čekají na červenou, vy už dávno znáte všechny podstatné informace.

Můžete využít web odběr kliknutím na zvoneček a mít o každé novince ihned info. Dále jsme zařadili SPPN. Jedná se o zkratku pro středeční (sobotní) přehled posledních NEWS a vychází i pro ty z vás, kteří z jakéhokoli důvodu odběr zapínat nechtějí, nemají čas číst novinky denně, nebo si prostě rádi přečtete souhrn aktualit posledních dní, včetně stručného pohledu na kryptomarket.

Úvod

Je možné zakázat kryptoměny? Co kdyby politici přišli s tím, že nám to prostě celé postaví mimo zákon? Jak s tímto tématem pracovat, když přece víme, že na našem obchodování a hodlování kryptoměn není vůbec nic špatného a přesto se občas hovoří o zákazech? Jak v dnešním dílu uvidíte, ani Evropská unie se neubránila diskuzi, ve které figuruje možný zákaz digitálních aktiv.

Zákaz kryptoaktiv v Evropě

Obecně se věří, že Bitcoin se zakázat nedá, zatímco altcoiny ano. Kryptoměny, které za sebou mají nějakou firmu, je podle častého názoru komunity narozdíl od BTC možné postavit mimo zákon. Zakázat Bitcoin je pak údajně horší, protože není možné si pozvat nějakého zástupce, není kam poslat předvolání…

Jenže je to opravdu tak? Dovolte mi to trochu rozvést. Byť se vám moje slova možná nebudou líbit, pokusme se najít pravdu a potvrdit či vyvrátit názor, že Bitcoin nelze zakázat. U ostatních kryptoměn se většina shoduje, že zákaz možný je a vymahatelný taktéž.

Je zákaz Bitcoinu reálný?

Bitcoin zakázat nejde, protože ho nikdo neovládá, nikdo ho neřídí a není žádné centrum, kam by se dalo poslat zásahovku a rozprášit ho. To je poměrně přesvědčivý argument. Nicméně pojďme ho trochu prověřit, co říkáte?

Co třeba takový alkohol, nebo drogy? A teď doufám, že nikdo neřekne: „-Kytka srovnává Bitcoin a drogy.” To určitě ne, ale alkohol přece taky nikdo neovládá. Drogy nemají centrum, které by bylo možné zavřít. Nicméně, podobně jako Bitcoin, jsou místa, kde vzniká velké množství. Čína měla v plánu zakázat těžbu Bitcoinu, vzpomínáte?

Když není možné zakázat Bitcoin, je tedy možné zakázat, těžbu, obchodování a používání, podobně jako u alkoholu za dob prohibice?

Asi ano, bohužel! Ale, je tu jedno velké ale. Co se ve skutečnosti stalo, když politici zakázali alkohol? Kdo se hlásí? Jasně, vznikla mafie a alkohol se pil dál, pouze kvůli tomu stoupla cena a možná dokonce i poptávka. Hodně lidí zemřelo, někteří šli do vězení a vznikly známé mafiánské legendy, jako Al Capone.

Rozhoduje čas

Nakonec se v případě alkoholu ukázalo, že lidi se ho prostě nevzdají. Nezáleží na tom, jak moc politici tlačili na policii a jak moc se policie snažila zastavit nelegální pálení a prodej alkoholu. Lidi prostě dál pálili, prodávali a pili, takže bylo jen otázkou času, než se daný zákon zruší, což se nakonec ukázalo jako nejlepší možné rozhodnutí.

Postavením Bitcoinu proti zákonu by dle mého názoru politici dosáhli jen toho, že by se přesunul do šedé zóny. Bylo by kolem něj více násilí, více přepadení při nákupech na ulicích a o to více by hrozilo, že se lidé naštvou a svrhnou banky, nebo něco podobného. Vznikla by tak pravděpodobně velmi silná číhající opozice proti současnému finančímu systému a dokonce by to v konečném důsledku mohlo paradoxně Bitcoin posílit a ještě více zlegitimizovat jeho význam.

Bitcoin funguje již více než 10 let a stojí za ním poměrně velká komunita. Investují do něj už i velké instituce. To vše samozřejmě hraje proti jeho zákazu. Nemyslím si, že by byl zákaz kryptoměn v Evropě reálny. Co se týče omezení ICO a různých podvodných projektů, které okrádají důvěřivé až naivní záíkazníky, zde žádný další zákon není třeba. Okrádat a podvádět je přece zakázané již dávno, jen je třeba to dokázat a zavřít viníky…

Přehled novinek

Nyní si připomeneme a shrneme poslední novinky z kryptosvěta. Tou první je ECB a zákaz kryptoaktiv. I toto zvažování má na svědomí plánovaný stablecoin Libra, kde se politici cítí bezpečně v kritice Facebooku za jeho nakládání s daty a soukromím uživatelů. Ministři financí členských států tak mají na stole návrh na zákaz „vysoce rizikových” kryptoaktiv a také na tvorbu evropské centrální digitální měny.

Evropská centrální banka zváží zákaz „vysoce rizikových“ kryptoaktiv

Válka zakladatelů Bitmainu

Micree Zhan se hodlá soudní cestou bránit proti svému vyloučení z Bitmainu, kde je spoluzakladatelem a největším akcionářem. Válka spoluzakladatelů nejvýznamnější těžební společnosti poukazuje na ostrý konkurenční boj ve světě těžby Bitcoinu. Zhan byl vyhozen během služební cesty.

Válka v Bitmainu | Spoluzakladatel Micree Zhan říká, že podnikne právní kroky proti svému nucenému odchodu

 

Je XRP v krizi?

Kryptoměna XRP emitovaná společností Ripple podle svého CEO pouze zažívá jedno z horších období. Brad Garlinghouse si však myslí, že důležité je sledovat dlouhodobý trend. Bude to podle něj trvat dekádu, možná dvě, než dojde k využití toho, co digitální aktiva mohou udělat pro zefektivnění transakcí. Vidí před sebou dlouhodobou cestu a krátkodobé výkyvy nepovažuje za směrodatné.

Ripple CEO reaguje na výprodej trojky na marketu – Je XRP v krizi?

Binance přidává euro

Burza Binance, která je považovaná za nějvětší kryptoburzu na světě, přidala podporu pro euro. Burza pomalu začíná poskytovat možnost nákupu kryptoměn za fiat peníze, tedy možnost, která zde dříve nebyla a bylo nutné nakoupit zpravidla Bitcoin, ETH či LTC na Coinbase a pak si ho teprve vložit na Binance…

Největší kryptoburza Binance přidává podporu pro euro

Kryptomarket

Bitcoin spadl. Pád o téměř 500 dolarů za jdnotku BTC přišel včera a zastavil se až na úrovni cca 8 700 až 8 800 USD. Tato úroveń nás zatím drží a aktuálně je BTC již opět v klidu. Tyhle pohyby, kdy náhlé střemhlavé pády či pumy střídají tichá období, jsou poslední dobou u Bitcoinu častým jevem.

Co se týče altcoinů, opět oproti Bitcoinu mírně posílily. Dominance BTC totiž od minulého dílu klesla z 66,8 % na 66,4 %. Celkem za poslední týden stoupl podíl altcoinů na kryptomarketu o 1 % a Bitcoin naopak 1 % své dominance ztrácí. O nějaké altcoinové sezóně zatím moc mluvit nelze. Z krátkodobého hlediska bychom se teoreticky mohli ještě jednou vrátit na 8 tisíc, případně na 7 500, kde jsme se krátce podívali koncem minulého měsíce.

Závěr

Zákaz kryptoměn je možný, pokud se tím myslí zákaz jejich těžby, obchodování a používání. Uzákonit to je teoreticky možné, avšak do praxe by se dle mého názoru takový zákaz nepodařilo uvést. V tomto článku jsme to srovnali se zákazem alkoholu. Zákaz Bitcoinu by s největší pravděpodobností dopadl hodně podobně, pokud by vůbec prošel. Centrální banka by pak nějaký zákaz neměla vůbec zvažovat.  Naše demokracie sice není dokonalá, ale pořád přece platí, že zákony tvoří politici, nikoli banky. Nebo se snad mýlím?

 

-Kytka (Steemit, Publish0x, facebook)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co číst dále?

Čína ruší své plány na zákaz těžby Bitcoinu

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *