Holandská banka ABN Amro NV, která počátkem letošního roku kritizovala Bitcoin a rizika neregulovaných kryptoměn, se ocitla uprostřed velkého skandálu za praní špinavých peněz.
Banka hlásala rizika BTC a sama nyní čelí rozsáhlému skandálu
Státní zastupitelství Nizozemí odhaluje, že banka ABN AMRO čelí kontrole svých údajných nedostatků v dodržování předpisů. Nejde jen o údajné selhání banky při hlášení podezřelých transakcí a přiměřeného prověřování klientů. Banka je také sama vyšetřována podle holandských zákonů o praní špinavých peněz a financování terorismu. ABN AMRO, která je po nákladné výpomoci z peněz daňových poplatníků v 50% vlastnictví státu, tak čelí rozsáhlému skandálu a obvinění.
Její akcie v reakci na zprávu zaznamenaly nejvyšší propad od června 2016. ABN AMRO, která letos hovořila o nebezpeční kryptoměn a BTC, však údajně pouze na dodržování předpisů ztrojnásobila počet svých zaměstnanců. Situace ohrožuje závazek nizozemské vlády nakonec odprodat svůj 56% podíl v bance. Nejistotu akcionářů jen dále zvýšilo oznámení generálního ředitele Keesem van Dijkhuizenema, který odejde, jakmile skončí jeho funkční období v dubnu 2020.
A nejedná se zdaleka o jediný podobný skandál. Šéf Danske Bank v Estonsku
byl nalezen mrtev začátkem tohoto týdne. Byl vyslýchán jako svědek v kauze, která se také týkala praní špinavých peněz. Jen den před provalením skandálu ABN AMRO německá policie udělala razii na Deutsche Bank AG, ze stejných důvodů. A mohli bychom pokračovat, podobných skandálů bank je totiž opravdu hodně. To působí trochu komicky v kontextu častých (nejen) verbálních útoků na uživatele kryptoměn pod záminkou praní špinavých peněz a podobně.Vzpomeňme třeba na amerického ministra financí Stevena Mnuchina, který prohlásil, že dolar se na praní špinavých peněz nepoužívá, zatímco na Bitcoin, Libru od Facebooku a jiné kryptoměny je třeba se zaměřit, představují totiž „hrozbu.” Jeho slova pak vyvrátil výzkum společnosti Messari. Celníci v červenci zabavili loď vlastněnou společností JPMorgan, byla nacpaná jednou z největších kokainových zásilek v historii. Indická centrální banka minulý měsíc stanula u soudu, zakázala totiž neoprávněně všem regulovaným subjektům, jako jsou banky a finanční instituce, poskytovat služby komukoli, kdo má něco společného s kryptoměnami.
Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.
Zdroj:
https://cointelegraph.com/
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!