Globální výpadek sociální sítě Facebook a dalších platforem, které vlastní, přišel společnost na stovky milionů až miliardu dolarů. Vzkazy svým uživatelům FB zavěsil na Twitteru.
Facebook byl mimo provoz
V pondělí 4. 10. jedna z největších sociálních sítí Facebook zaznamenala výpadek po celém světě. Problém byl na všech dalších platformách, které společnost vlastní. Téměř 6 hodin se tak uživatelé nemohli dostat na platformy Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger.
Akcie gigantu sociálních sítí Facebook Inc. (NASDAQ: FB) se v pondělí propadly uprostřed globálního výpadku, který z kapitalizace společnosti na akciovém trhu vymazal více než 50 miliard dolarů. Cena se propadla až na 323 $, což představuje pokles až o 6 %. Šlo o největší jednodenní ztrátu od 6,3% poklesu z 30. října 2020. Navzdory současným problémům se však investoři do akcií FB mohou těšit z více než 21% růstu od začátku roku.
Všichni se sešli na Twitteru
Je ironií, že gigant sociálních médií oznámil problémy na konkurenční platformě Twitter.
„Jsme si vědomi toho, že někteří lidé mají potíže s přístupem k našim aplikacím a produktům. Pracujeme na tom, aby se věci vrátily do normálu co nejrychleji, a omlouváme se za případné nepříjemnosti,” tweetoval Facebook.
Zatímco Twitter situaci okomentoval tím, že pozdravil: „ahoj, doslova všichni,” řada uživatelů Crypto Twitteru incident zneužívá ke zdůraznění potřeby decentralizované sociální sítě postavené na blockchainu, jako je HIVE.
„Pokud by Facebook postavili na blockchainu, nikdy by nespadl,” popíchl platformu Allen Farrington, který na svém blogu na platformě Medium pravidelně píše o bitcoinech a kryptoměnách. Zajímavostí je, že na blockchainovém projektu již ve skutečnosti pracuje samotný Twitter. Poprvé to šéf Twitteru Jack Dorsey oznámil v prosinci 2019. Platforma se zavázala financovat specializovaný tým pro vývoj decentralizovaného standardu pro sociální média.
Neplní závazky cancel culture
Agentura Reuters informovala, že Facebook zažil nejhorší den za poslední rok. K tomu mělo dojít v době již probíhajících problémů krátce poté, co „informátor v neděli obvinil společnost z toho, že opakovaně upřednostňuje zisk před omezováním nenávistných projevů a dezinformací.”
K uvedenému bychom rádi dodali, že na Facebooku, YouTube i dalších platformách nadále působí především množství podvodníků, kteří síťe zneužívají k šíření zloďejských odkazů a nabídek. Často tak činí pod falešnou identitou známých osobností nebo médií – včetně webu KryptoHodler a dalších krypto webů a kanálů. Na problém jsme opakovaně upozornili jak samotnou platformu, tak i Policii ČR. Zatím neúspěšně.
Závěr
Finbold zveřejnil odhadovaný ekonomický dopad, který výpadek Facebooku, Instagramu a WhatsApp společnosti způsobil podle Cost of Shutdown Tool (COST) od NetBlocks. Vychází to na něco přes 161 milionů dolarů za každou hodinu výpadku, tedy celkem přes 960 mil. USD za 6 hodin. Bitcoinový blockchain mezitím nadále šlape jako hodinky. Věřme tedy, že tomu tak bude i nadále.
Tohle je podle Anthonyho Pompliana největší riziko Bitcoinu (BTC)
Top3 úspěšné strategie na kryptotrhu: Naučte se investovat jako profík!