Microsoft a Intel představují štít proti kryptojackingu – řeší problém s malwarem pro parazitickou těžbu kryptoměn

Díky partnerství se společností Intel představila společnost Microsoft nový obranný systém proti kryptojackingu s názvem Microsoft Defender pro Endpoint a Intel TDT. To by mělo zlepšit ochranu před malwarem na nechtěnou těžbu kryptoměn.
Microsoft má nyní štít proti kryptojackingu
Technologický gigant Microsoft integroval technologii Intel Threat Detection do svého programu Microsoft Defender pro Endpoint. To by mělo zvýšit schopnost detekce a zlepšit ochranu před malwarem s těžbou kryptoměny. Tento typ kyberzločinu se rozšířil zřejmě i díky rostoucím cenám kryptoměn v posledních letech.
Jak víte, těžba kryptoměn je nákladný proces ověřování datových bloků a přidávání záznamů transakcí do veřejné knihy známé jako blockchain. Těžba klade vysoké naroky na hardware a spotřebovává velké množství energie. Právě kvůli vysoké spotřebě se problém kryptojackingu někdy zjednodušuje na krádež elektrického proudu nic netušícím koncovým uživatelům PC.
Nárůst případů “krádeže proudu”
Díky kryptojackingu mohou zločinci na elektronických zařízeních obětí těžit digitální aktiva bez jejich vědomí. Případy takových nezákonných činností v poslední době prudce vzrostly. Nedávná zpráva společnosti Avira odhalila, že ve 4. čtvrtletí 2020 došlo ve srovnání s 3. čtvrtletím 2020 k nárůstu kryptotěžebních útoků spojených s nechtěnými minery o 53 %. V boji proti těmto hrozbám uzavřel technologický gigant Microsoft partnerství se společností Intel a integroval technologii Intel Threat Detection (TDT).
Společnost Microsoft uvedla, že její štít proti kryptojackingu nevyžaduje další investice, konfiguraci IT ani instalaci. Michael Nordquist, hlavní ředitel strategického plánování společnosti Intel, uvedl, že tato inovace bude pro zákazníky vysoce efektivní a užitečná:
„Rozsah tohoto zavádění detekce hrozeb založených na CPU napříč systémy zákazníků je nepřekonatelný a pomáhá překlenout mezery v podnikové obraně.“
Protože producenti mincí vydávají duplikované matematické operace, uložené v PMU, nová ochrana generuje varování, když je dosaženo určité hranice.
TIP: Bezpečnost | Důležitá pravidla při nákupu a hodlování kryptoměn a jak ochránit své krypto
Pozor na kryptojacking
Jak již bylo uvedeno výše, hackeři jsou schopni těžit kryptoměny pomocí zařízení jiných lidí v procesu zvaném kryptojacking. Maximalizují své zisky tím, že se vyhýbají placení vysokých účtů za elektřinu, a přitom stále profitují z lukrativních kryptoaktiv. Útoky tohoto typu jsou hlášeny po celém světě a jako každý jiný virus či škodlivý software mohou být spojeny s dalšími hrozbami a útoky, včetně krádeží dat a přihlašovacích údajů.