PoW kryptoměny se v EU nezakazují! Bitcoin přežil v rámci členských států

pila, btc, bitcoin, temný, dark, katastrofa

Při hlasování výboru ECON se rozhodovalo mezi dvěmi variantami nové legislativy. Zvítězila umírněná verze návrhu regulačního rámce, která neobsahovala zákaz PoW kryptoměn vč. Bitcoinu.

S PoW kryptoměnami byl málem amen

Kryptokomunita a kryptobyznys v Evropské unii si oddechl. Měl totiž namále poté, co se k hlasování dostal návrh zakazující jakékoli operace s kryptoměnami, které se spoléhají na protokol proof-of-work neboli PoW. To by zahrnovalo mimo jiné krále kryptomarketu Bitcoin (BTC).

Členové Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu hlasovali v pondělí proti verzi zákona o trzích krypto aktiv neboli MiCA, která mohla účinně zakázat kryptoměny založené na proof-of-work v rámci EU. MiCA je regulační rámec – součást strategie Digitální finance – obsahující 126 článků a podrobný plán jejich implementace institucemi EU a členských států.

Zamítnutý zákon pak v rozporu s decentralizovanou povahou Bitcoinu a některých dalších kryptoměn požadoval předložení plánu udržitelnosti životního prostředí. Jelikož BTC nemá žádnou centrální organizaci s takovou pravomocí, neměl by v zásadě kdo takové dokumenty předložit a legislativa by se stala nesplnitelnou.

Jak uvedl Patrick Hansen, vedoucí strategie kryptofirmy Unstoppable Finance, 32 členů výboru ECON hlasovalo proti restriktivní verzi a 24 hlasovalo pro. Příznivci zákazu PoW byli převážně členové frakce Zelených a Progresivní aliance socialistů a demokratů.

Ačkoli byl zákaz odvrácen, stále se těžba kryptoměn v EU dostává do kategorie „neudržitelná“ činnost. Umírněnější verzi MiCA nyní čeká třístranné posouzení Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady Evropské unie.

výborem ECON Schválená legislativa namísto zákazu nařizuje Evropské komisi, hlavnímu výkonnému orgánu EU, aby do 1. ledna 2025 předložila legislativní návrh „s cílem zahrnout do taxonomie udržitelného financování EU jakékoli aktivity těžby kryptoaktiv.“

TIP: Svoboda stále není samozřejmostí! Na začátku třetího tisíciletí [Komentář]

Advertisement

Závěr

Nová evropská regulace digitálních financí zahrnuje řadu témat, jako je provoz burz a směnáren, stablecoiny, NFT či DeFi. Poměrně kontroverzní byl návrh zakázat veškeré transakce s PoW kryptoměnami, jako je Bitcoin. Toto omezení však neprošlo hlasováním Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu, což je pro kryptosvět v EU velká úleva. Ekologie těžby krypta však nadále zůstává předpokládaným tématem příštích měsíců či let jak v EU, tak i ve světě.

 

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

EU hlasuje o zákazu Bitcoinu; 2 roky po COVID krachu; „Task Force:” Zprávy týdne

Inflace v ČR překonala 11 procent, USA hlásí 7,9 %

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.