XRP je digitální měna, na kterou po letech provozu zaútočila americká komise pro cenné papíry (SEC), protože je dle jejího názoru cenný papír. Nyní společnost Ripple, která dosud drží většinu XRP, přichází s významným plánovaným updatem. Postranní řetězce významně rozšíří rozsah použití aktuálně sedmé největší kryptoměny dle tržní kapitalizace.
XRP získá postranní řetězce
Ripple se snaží pokračovat ve vývoji XRP navzdory zásahu regulátora. Podle Davida Schwartze, technologického ředitele společnosti, Ripple plánuje dosáhnout pomocí „federovaných sidechainů” řady nových možností pro XRP. Zásadní upgrade hlavní knihy XRP, který zavede postranní řetězce, by podle Ripple mohl umožnit decentralizované finance (DeFi) a inteligentní smlouvy v širším ekosystému XRP, aniž by se snížila účinnost XRPL (ledgeru).
Postranní řetězce by byly k XRPL připojeny „federátory,“ což jsou části softwaru provozované stranami, které provozují validátory alespoň na jednom postranním řetězci, vysvětluje Schwart.
Dále uvádí:
„To umožní vývojářům implementovat nové funkce, jako jsou nativní inteligentní smlouvy, které bezproblémově spolupracují s XRP a XRP Ledgerem, a zároveň to umožní XRP Ledgeru udržovat svou stávající štíhlou a efektivní sadu funkcí.
Federované postranní řetězce umožňují experimentování a specializaci, takže si vývojáři mohou užít sílu XRPL na postranním řetězci, který funguje jako jeho vlastní blockchain. Představte si například potenciál rozdělit se na nové funkce zeštíhlením funkcí XRPL na konkrétní podmnožinu pro konkrétní případ použití – nebo dokonce vytvořením soukromé paralelní sítě pro blockchain s oprávněním.“
Změny nemusí vyžadovat značné úpravy na mainnetu
Schwartz, který je jedním z původních architektů knihy XRP, dodává, že úspěšné funkce “zapečené” do postranních řetězců by mohly být nakonec přeneseny do hlavní sítě XRPL Mainnet.
Nicméně budou jejich funkce primárně postaveny vedle mainnetu. To znamená, že by postranní řetězce kromě určité počáteční úpravy softwaru samy o sobě nevyžadovaly rozsáhlé změny, které se jinak používají na samotném XRPL. Jedná se tedy v podstatě o určitou obdobu parachainů v síti Polkadot .
„Provedení těchto změn je pravděpodobně největší částí tohoto úsilí, protože i když nebudou povoleny na XRPL, stále existuje riziko spojené se změnou softwaru. Některý stávající kód bude například třeba přesunout nebo upravit, což s sebou nese riziko nechtěné změny chování.“
Jakékoli potenciální změny XRPL vyžadují 80% schválení od validátorů hlavní knihy. Pokud pozměňovací návrh zůstane nad touto hranicí dva týdny, je aktivován.
Závěr
Ačkoli XRP tradičně čelí velké kritice značné části kryptokomunity a od začátku roku také žalobě SEC, Ripple se zřejmě nadále snaží o jeho vývoj. V novém návrhu se jedná o zavedení sidechainů, které umožní integraci smart kontraktů a dalších možností v rámci určitých “přídavných modulů” stojících vedle hlavní knihy.
Bitcoin má 12 let; XRP investory decimuje SEC; VanEck obnovuje boj o ETF: Příběhy týdne
XRP se propadl pod Litecoin! Brutální pád může pokračovat po žalobě významného investora [Souhrn]
Ministerstvo financí Spojeného království: XRP není cenný papír
Binance spouští novou on-chain NFT platformu Featured na Binance Smart Chainu (BSC)
Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn
Nová mince instantně v první desítce: Co je “sakra” Polkadot (DOT)?