Pondělí, 27 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Tahle pokladnička prasátko pro děti umí nejen korunky, ale také bitcoinky a jiné kryptoměnky

Naučit děti spořit penízky, je úkol, který již od nepaměti rodičům usnadňuje pokladnička, která se nejčastěji vyrábí jako prasátko. Jenže moudří rodiče dnes již ví, že penízky se mohou za několik let spoření znehodnotit a někteří hledají cesty, jak své ratolesti o této skutečnosti poučit a nechat je vyzkoušet třeba spoření do stříbrných mincí nebo dokonce volí Bitcoin. Nápad společnosti Strive je rozhodně potěší.

Spoříme s dětmi

Jak zaznělo, učit děti spořit penízky není ten nejlepší způsob výuky finanční gramotnosti. Žijeme v době, kdy se nemyslitelné stalo skutečností, v době záporných úrokových sazeb. Abychom byli úplně přesní, aktuálně v České republice většina spořících účtů nabízí v lepším případě úročení v řádu desetinek procenta, v tom horším jde o setiny procenta. Jednoduchou matematikou si každé dítě umí spočítat, že pokud inflace znehodnotí peníze nejméně o 2 % ročně, tak je takové spoření vlastně tím, co lze nazvat garantovanou ztrátou. Co s tím?

Řešení se nabízí hned několik, ať už se budeme bavit o fyzických drahých kovech, které jsou obecně považovány za jedny z vůbec nejlepších uchovatelů hodnoty, nebo třeba o kryptoměnách. Zlato a stříbro jsou stálejší, méně volatilní a mají za sebou rozsáhlou historii, kdy je lidé používali jako peníze. Mají však tu nevýhodu, že se hůře nakupují v menším množství a často je mezi nákupní a výkupní cenou fyzického zlata či stříbra poměrně velký rozdíl, který u menších mincí a slitků bývá ještě markantnější.

Kryptoměny, jako je Bitcoin, lze zakoupit třeba na Coinbase s velmi malým spreadem i poplatky a největší část vedlejších nákladů tak tvoří pouze směnárenské poplatky bance při převodu korun na eura. Jsou likvidní, dají se bez problémů později prodat za tržní cenu a když je svým dětem koupíte, můžete je mít prakticky hned.

Řada rodičů řeší otázku, jak v praxi vyřešit spoření, aby si děti mohly sve bitcoinky někam samy uložit a vidět, že tam opravdu jsou. Někteří z vás se rozhodnou pro spoření v korunkách a jednou za čas s dětmi zajdou na burzu a nakoupí za naspořené peníze krypto. Jiní dětem BTC počítají “na papíru” a následně po větších částkách posílají do hardwarové peněženky. To vše jsou dobré volby, ale ukazuje se, že v budoucnosti nebude nic snadnějšího, než “hodit” BTC do pokladničky.

TIP: Bitcoin byl zase v Simpsonech! Jsou bullish a predikují za jeden BTC “jedno nekonečno”

Pokladnička prasátko, která umí Bitcoin

Jak informoval web Finextra, britská společnost Strive uvedla na trh k prodeji první pokladničkové prasátko na světě, které umí pracovat s kryptoměnou. Tato pokladnička se integruje s předními virtuálními peněženkami, jako je např. Coinbase. Cena tohoto prasátka je 149 dolarů, tedy asi 3200 Kč. Rodiče mohou pomocí doprovodné aplikace naplánovat platby kryptoměnou, například kapesné, a sledovat digitální transakce svého dítěte. 

Spoluzakladatel a CEO společnosti Strive Andrew Birt uvedl: „Není pochyb o tom, že kryptotrh je tu, aby zde zůstal. Se 2 biliony $, které jsou nyní uloženy v kryptoměnách v 68 milionech krypto peněženek po celém světě, stále existuje překvapivě viditelný nedostatek zdrojů pro výuku dětí o digitální měně. To je důvod, proč jsme postavili pokladničku prasátko – abychom každému poskytli jednoduchý, bezpečný a zodpovědný způsob, jak prozkoumat prostor kryptoměn a dozvědět se o budoucnosti peněz.“

TIP: Za 10 let bude vytěženo 98 % Bitcoinu. Pouhých 0,01 BTC může stačit k bohatství

Závěr

Stále to není dokonalé, stále nejsme tak daleko, aby pokladnička prasátko uměla naspořit dětem bitcoinky přímo uvnitř, podobně jako hardwarová peněženka, ale třeba se toho chytnou v Trezoru a něco kloudného vymyslí. Nejedná se o dokonalou možnost, není to hodl s vlastnictvím privátních klíčů ani neskýtá bitcoinové mikrotransakce pomocí některého z řešení druhé vrstvy. Ale přesto, každý rodič v kryptokomunitě asi ocení představu, že svým dětem nabídne prasátko, které jim na displeji zobrazí, kolik mají naspořeno bitcoinků. Motivovat děti ke spoření, případně je odměňovat za dobré známky nebo domácí práce, tak může být zase o něco snadnější.

 

Robert Kiyosaki: Nikdy byste neměli říkat „To si nemohu dovolit!“ [Rady o penězích]

Před 10 lety se odmlčel tvůrce Bitcoinu; Stát Louisiana oficiálně chválí Nakamota; Tesla vydělala 100 mil. $ na BTC: Příběhy týdne

Co by přineslo zrušení hotovostních plateb? Boj proti hotovosti a souvislost s kryptoměnou

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *