Pondělí, 17 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Před 10 lety se odmlčel tvůrce Bitcoinu; Stát Louisiana oficiálně chválí Nakamota; Tesla vydělala 100 mil. $ na BTC: Příběhy týdne

Milí čtenáři, opět jsme pro vás přes naše síto nemilosrdně přesypali stovky zpráv a událostí z kryptosvěta, aby mohly vzniknout ty nejlepší kryptozprávy – Příběhy týdne. Před deseti lety se finálně odmlčel tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Ten byl právě oficiálně pochválen jedním z amerických států společně s Bitcoinem a Tesla také chválí, protože zveřejnila, kolik již vydělala na BTC.

10 let od poslední zprávy tvůrce Bitcoinu

Satoshi Nakamoto je jméno, kterým si říkal neznámý tvůrce Bitcoinu (BTC), tedy nejstarší a dosud nejoblíbenější kryptoměny, který napsal, že pochází z Japonska a narodil se v roce 1975. Mnozí však věří, že jméno, národnost i rok narození mohou být vymyšlené a dokonce se nemusí jednat o skutečnou osobu, ale krytí pro celý tým vývojářů.

Před deseti lety – 26. dubna 2011 pseudonymní tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto opustil rodící se kryptoměnovou komunitu. Dnes je vývoj Bitcoinu vysoce kolaborativní proces mezi stovkami vývojářů po celém světě. Když Satoshi projekt řídil, byl to on a několik dalších, kteří prováděli většinu (ne-li celou) práci. Svým odchodem tedy uvolnil cestu k větší decentralizaci.

Ačkoli ve své poslední zprávě napsal, že se „přesunul k jiným věcem,” většina Bitcoinerů věří, že když formálně opustil Bitcoin, bylo to stěžejní rozhodnutí pro dobro a budoucnost celého projektu. Tomu odpovídá skutečnost, že tvůrce Bitcoinu odstranil své jméno z nároků na autorská práva v softwaru a kód ponechal všem „vývojářům bitcoinů“ jako zcela open source projekt. Zajímavostí je, že jak uvádí Forbes, bitcoinová komunita začala být před Nakamotovým odchodem k tvůrci Bitcoinu stále více kritická:

„Poslední období na konci roku 2010 konečně vedlo k tomu, že se uživatelé úplně oddělovali od Satoshiho. Někteří vtipkovali o jeho pohlaví a sexualitě, někdy i graficky, a hovořili zcela svobodně a otevřeně o frustraci, kterou způsobil kvůli obecně nedostatečné dostupnosti a neschopnosti splnit mnoho jejich požadavků.”

Stát Louisiana oficiálně chválí Nakamota

Americký stát Louisiana přijal rezoluci, která oficiáně chválí Bitcoin a obsahuje také pochvalu pseudonymního tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamota. Uvádí:

„Sněmovna reprezentantů zákonodárného sboru v Louisianě tímto chválí Satoshi Nakamota za jeho příspěvek k ekonomické bezpečnosti.”

Rezoluce Sněmovny reprezentantů v Louisianě od zástupce Marka Wrighta byla řádně zaregistrována a podepsána předsedou Sněmovny. Nese název „Chvála Bitcoinu a odvětví kryptoměn“ a poznamenává, že „Bitcoin se nejen ukázal jako kritický nástroj pro podniky, ale také jako kritický nástroj pro ochranu občanů po celém světě před znehodnocením měny

.“

První americký stát se právě oficiálně rozhodl:

„Pochválit Bitcoin za úspěch při tvorbě prvního decentralizovaného aktiva v řádu bilionů dolarů a povzbudit stát a místní vlády, aby zvážily způsoby, které by jim mohly pomoci těžit ze zvýšeného využívání této nové technologie.”

TIP: Přečtěte si alespoň část – Bitcoin Whitepaper – překlad do češtiny

Tesla vydělala stovky mil. $ na BTC

Společnost Tesla Motors, výrobce elektrických vozidel, se v únoru dostal na titulní stránky poté, co odhalil strategický nákup BTC v hodnotě 1,5 miliardy USD. Později začala přijímat BTC za své elektromobily a uvedla, že jej bude hodlovat.

Tesla nyní na 30stránkovém diapozitivu doprovázejícím své čtvrtletní finanční výsledky zveřejnila, kolik vydělala nákupem a prodejem Bitcoinu. Zdá se, že realizovaný čistý zisk Tesly z BTC překročil hodnotu sta milionů dolarů a tvoří velkou část čtvrtletních výnosů společnosti. Celkový čistý zisk automobilky pak činil rekordních 438 milionů dolarů (zhruba 9,4 miliardy Kč).

Elon Musk oznámil, že Tesla prodala 10 procent svého holdingu v Bitcoinu, aby ukázala likviditu kryptoměny. On sám ale svou osobní investici do této decentralizované digitální měny nadále hodluje celou, jak napsal na Twitteru. Tesla uvedla:

„Meziročně byly převážně kompenzovány pozitivní dopady růstu objemu, růstu regulačních úvěrových výnosů, zlepšení hrubé marže způsobené dalším snížením nákladů na produkty a prodejem bitcoinů (pozitivní dopad 101 mil. USD, očištěný o související znehodnocení, v řádku Restrukturalizace a další) nižší ASP, vyšší SBC, další náklady na dodavatelský řetězec, investice do výzkumu a vývoje a další položky. Náklady na přechod na model S a model X negativně ovlivnily jak hrubý zisk, tak i náklady na výzkum a vývoj.“

 

Světoznámý TIME magazín začal přijímat kryptoměny za předplatné a hodluje Bitcoin

Jak se nezbláznit z kryptoměn a nebýt obětí bitcoinové horečky? Pár užitečných tipů Dominika Stroukala

Co by přineslo zrušení hotovostních plateb? Boj proti hotovosti a souvislost s kryptoměnou

Přečtěte si alespoň část – Bitcoin Whitepaper – překlad do češtiny

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *