Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Jak se nezbláznit z kryptoměn a nebýt obětí bitcoinové horečky? Pár užitečných tipů Dominika Stroukala

Dokud byl kryptotrh snovou jízdou vzhůru s několika lehkými škobrtnutími, bylo snadné podlehnout iluzi snadných pohádkových zisků a propadnout bitcoinové a krypto horečce. Nyní přišla korekce, která o víkendu srazila cenu Bitcoinu o více než 10 procent. Trh kryptoměn v jednu chvíli umazal ze své kapitalizace zhruba 290 miliard dolarů. V tomto článku vám nabídneme stručný souhrn pravidel podle Dominika Stroukala, kterými si i začátečník může zachovat klid a duševní pohodu, vyhnout se zbytečnému stresu, nebo se rovnou nezbláznit.

Jak se nezbláznit, když bitcoinová horečka vrcholí

Jak uvádí Forbes, Pokud jste svoje jmění do blockchainového vesmíru nasypali teprve nedávno, není propad pěkný pohled a zřejmě ani příjemný. Nováčků je teď v kryptosvětě hodně a nejenom pro ně ekonom a autor knih o kryptoměnách Dominik Stroukal sepsal ultimátní návod, jak se nezbláznit, i když kryptohorečka vrcholí. My jsme si z něj vzali to nejlepší a protože se také nechceme zbláznit, tak jsme zvědaví, co nám radí odborník, protože: „Stovky procent za rok jsou zhodnocení, jež některé z nás pošle předčasně do důchodu, ale jiné možná taky do blázince.” …A my si nepřejeme, aby naše čtenáře postihla ta druhá možnost.

Lehněte si

Základem každé úspěšné terapie není jen humor, ale také poctivé natažení na gauči. Nezačínejme tedy jinak a jelikož vám radíme se nezbláznit, hezky se položte na gauč jako v každé jiné ordinaci. Když už tam budete, užijte si odpočinek. „Na kryptu můžete vydělat spoustu peněz, pokud ale nebudete mít v pořádku psychické zdraví, stejně si ty peníze neužijete.” Tedy, žádný stres!

Pokud možno, nešvidrejte!

Žádný propad nevypadá tak hrozivě, když se na něj podíváte z odstupu a objektivně jej zařadíte do kontextu dlouhodobého vývoje ceny. Pomůže vám to se i z většího pádu BTC nezbláznit. Dlouhodobý graf vám také pomůže nepodléhat iluzi “to the moon”, protože nic neroste věčně a pokud dnes cena rostla o 100 %, rozhodně to ještě neznamená, že udělá 100 % také zítra, natož tak po celý týden…

„Není to ta nejdůležitější rada, ale je to ta nejjednodušší. Odzoomujte si všechny grafy a čísla, která vám ukazují cenu bitcoinu a dalších kryptoměn. Vypněte si notifikace. Propad o pět procent může vypadat opticky jako nejhorší den ve vašem životě, ale když si oddálíte graf, tak zjistíte, že jsme stejně výš, než jsme byli týden zpátky.”

Nenahánějte v kuse svíce

Nechte cenu tak trochu plavat a nemusíte ji sledovat 100krát denně a několikrát v noci. „ Kdybychom si koupili akcii, dluhopis nebo kus zlata, nebudeme honit od rána do večera svíčkové grafy a hledat ideální dna pro nákup a prodávat na vrcholech.” …Proč by to u Bitcoinu mělo být jinak? Jsme hodleři a jsme tu, protože Bitcoinu a některým dalším kryptoměnám věříme dlouhodobě.

Buďte v bezpečí

„Tohle je ta nejdůležitější rada pro klidné spaní. Pořiďte si hardwarovou peněženku, nejlépe český Trezor, a pošlete si své drahocenné mince tam.” Uvádí Dominik s tím, že nesmíte zapomenout ani na bezpečně a offline uložený SEED. Tedy dobrým perem na hezký papír, nebo třeba “vytesat” do kovové destičky

Nevěřte nesmyslům

Nesnažte se hledat další Bitcoin na začátku. „Jistě, Bitcoin už asi neudělá za tak krátkou dobu stonásobek jako v roce 2011 nebo 2013. Ale neriskujete zbytečně kvůli pár procentům navíc, když si kupujete nějaký coin z konce tabulky?”

Tyto nesmysly jsou schopné rychle růst a ještě rychleji padat, proto je z hlediska cíle se nezbláznit lepší se jim vyhnout.

„Mějte radši klidné spaní. Jste už takhle dobrovolně na Divokém západě, tak proč se na něm hlásit do soutěže v pojídání muchomůrek? Jinými slovy, rozložte si nákupy a prodeje v čase. Každý měsíc dejte nebo vyberte stejnou částku. A neřešte nesmyslcoiny.”

Zaplaťte daně

Daně nejsou populární a daňové zákony nejsou na kryptoměny připravené. Vede to k problémům a tomu, že platba daní z kryptoměn zdaleka není bezproblémová. Bohužel nemůžeme s platbou čekat, dokud si to stát neuvědomí a danění nám neusnadní. „Pokud chcete mít klid na gauči, zdaňte to. Je to smutné, můžeme proti tomu bojovat, ale nedá se s tím příliš dělat. Obzvlášť pokud se z toho nechcete zbláznit.”

Nejste na tom nejhůř

Dominik Stroukal uzavírá svůj návod, jak se nezbláznit z bitcoinové horečky, tím, že vždy může být hůř. „Ať se vám v kryptoměnách stane cokoli, někomu se stalo něco horšího. Přišli jste o jeden bitcoin? Je to neuvěřitelná tragédie, ale sám znám dobře člověka, kterému prokazatelně ukradli osm tisíc bitcoinů. Prodali jste deset bitcoinů, když jeden stál tisíc dolarů? Ukážu vám lidi, kteří jich prodali tisíce, když každý stál dolar.”

Dominik jmenuje dva příběhy z vlastního okolí. První o všechno přišel poté, co si začínal si myslet, že objevil zlatý důl. Půjčil si od rodičů. Zadlužil se. Chvíli to vycházelo, ale pak spadl na nulu. Druhý věřil, že objevil nekonečný růst bohatství. „Hodil si to do kalkulačky a vyprávěl mi, že za pár měsíců vyřeší světovou chudobu, hlad v Africe a tak dále. Měl bohulibé cíle. Nechtěl si to ani nechat. Všechno vypadalo tak jasně… Dokud Bitcoin nespadl o osmdesát procent.”

TIP: Rozhovor | Ekonom Dominik Stroukal: Jsem hodler, co si moc rád za bitcoiny koupí pivo

Závěrem se nezbláznit

Pamatujte, že ať se stane cokoli, existuje vždy důvod k radosti. Možná jste prodali levně, nebo nenakoupili levně a příliš dlouho čekali a nebo se vám stala jiná “nehoda”, ale můžete mít radost, že jste vyzkoušeli novou technologii na začátku. Třeba máte víc bitcoinů, než 99 % lidí na světě, a i když zítra můžou ztratit většinu dolarové hodnoty, „víte, že to tak musí být, aby to vyvážilo možnost vysokého růstu.”

Nyní už víte, že pokud se chcete nezbláznit, tak zhluboka dýchejte. Musíte mít odzoomováno, nepamatovat si přesný kurz, mít bitcoiny v hardwarové peněžence a vědět, že máte bezpečně uchovaný seed. Když dokupujete nebo něco prodáváte, tak postupně a ne najednou, a finančák na vás nic nemá a ani nemůže mít…

Kryptoměny | Základy Bitcoinu a kryptoměn – přehledně, srozumitelně a jasně

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *