Bitcoinová dominance poprvé za 33 měsíců klesla na 50 %

kryptonovinky, Bitcoin, facebookovinky, bird, pták

Podíl Bitcoinu na trhu kryptoměn, tedy tzv. dominance BTC, se poprvé za velmi dlouhou dobu podívala na úroveň 50 %, dlouho byla výrazně vyšší.

Bitcoin a altcoiny jsou fifty fifty

Jak plyne z údajů CMC i z Tradingview, klesla dominance Bitcoinu na trhu. 22. dubna se podíl tržní kapitalizace BTC z celkové kapitalizace krtyptotrhu propadl na 50 %. Tím se Bitcoin dostal na nejnižší bod, který byl naměřen za posledních 33 měsíců. V době psaní tohoto článku se nepatrně zotavil na 50,3 % (CMC), resp. 51,42 % (TradingView) a zatím tak 50 % funguje jako podpora.

Altseason

30. března KryptoHodler upozornil, že podle známých dat kryptotrh přešel do fáze altseazon. Potvrdil to mimo jiné Altcoin Season Index. O dva týdny později, 14. dubna, jsme vás informovali, že altcoinová sezóna byla zcela nepochybně potvrzená a uvedli jsme si hned tři důkazy. Nyní příběh pokračuje tím, že se dominance BTC propadla z úrovní nad 60 % na nynější cca polovinu kryptotrhu.

Dominance BTC (zdroj: TradingView)

Tržní podíl krále kryptotrhu, který svými cenovými pohyby diktuje směr altcoinům, se naposledy propadl na 50 % v červenci 2018, kdy stál 1 BTC necelých 8 000 dolarů. Bylo to uprostřed bear marketu, který v prosince téhož roku dopravil cenu digitálního zlata na 3 200 $.

Od té doby dominance rostla, ale největší altcoin season můžeme na grafu idntifikovat na přelomu let 2017 a 2018, kdy se dominance Bitcoinu doslova zřítila. Podobný scénář bychom teoreticky mohli vidět na i na konci tohoto bull marketu.

Update z trhu

Zatímco Bitcoin zaznamenává korekci, některým altcounům se dokonce podařilo vytvořit nové cenové maxima. Můžeme zmínit raketový hype, který zaznamenal Dogecoin, rozmach kryptoměny Solana (SOL), která vytvořila další nové ATH právě dnes, nebo i samotné Ethereum, které si ve čtvrtek 22. 4. došlo pro nové maximum lehce nad 2,5 tisíci dolarů.

Advertisement

Co se týče Bitcoinu, ten zatím statečně vzdoruje propadu pod 50 tisíc dolarů. Právě tato úroveň je nyní rozhodující pro další vývoj a pokud chceme vidět co nejdříve zotavení z korekce, tak ji BTC musí udržet. I propad pod a výlet směrem ke 40 tisícům dolarů by však nepředstavoval z dlouhodobého hlediska překážku pro pokračování bull marketu, ale Bitcoin by neměl spadnout pod 40 tisíc. Pohled na on-chain metriky pak naznačuje, že jsme ještě nezaznamenali vrchol cyklu.

 

Disclaimer
KryptoHodler poskytuje edukativní, vzdělávací a zpravodajský obsah. Neprodáváme žádné analýzy, ani nenabízíme investiční rady. Investice v kryptosvětě jsou spojeny se zvýšenou mírou rizika. Za svá rozhodnutí zodpovídá každý sám, proto doporučujeme provést vlastní průzkum.

Bitcoin naráží na 60 000 USD! Co aktuálně ukazují on chain data?

BTC krvácí? Biden navrhne 39,6% daň z kapitálových výnosů na financování vzdělávání a péče o děti

Jak se nezbláznit z kryptoměn a nebýt obětí bitcoinové horečky? Pár užitečných tipů Dominika Stroukala

Solana (SOL) dosahuje nových výšin; Atomové swapy zvedají Monero (XMR); Dogecoin zavyl na měsíc: Zprávy z coinů

Co pro mě znamená Bitcoin: Challenge

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.