Americká vláda tlačí špatný zákon pro krypto do schvalování bez další diskuze: Příběh týdne [+UPDATE]

vrak, katastrofa, moře, oceán, ke dnu

Zákon, který je široce kritizován kryptoměnovou komunitou a příznivci kryptoměn v USA i ve světě, byl Demokratickou stranou dotlačen ke zrychlenému hlasování bez projednání pozměňovacích návrhů. Hlasovat se bude v úterý. Debata o změnách byla zastavena rozhodnutím v poměru 68 ku 29, čímž se urychluje proces schvalování.

Update

Zákon prošel Senátem v původním znění. Více informací najdete zde: Senát USA schválil anti-crypto zákon o infrastruktuře! Trh neraguje: Follow-up

Veřejnost nedostala čas na diskuzi – zákon se žene do schválování

Jednání Senátu o kontroverzních ustanoveních o kryptoměnách k americkému návrhu zákona o infrastruktuře skončila bez jakýchkoli dodatků. O původním návrhu zákona se bude hlasovat v úterý a pokud projde, mohl by podle názorů odborníků i široké komunity představovat zásadní poškození kryptoměnového sektoru v USA. Zákon jako takový se přitom kryptoměn týká jen okrajově a měl by řešit infrastrukturu. Politici si představují, že nová pravidla zpřísňující hlášení o transakcích budou znamenat nárůst daňových příjmů. Ve skutečnosti by však mohl způsobit rozsáhlé škody pro krypto i inovace.

Republikánský senátor Ted Cruz prohlásil, že Senát se chystá „způsobit krypto průmyslu škody v řádu miliard dolarů.“ Kromě samotného zákona zpochybnil také kompetentnost svých kolegů ohledně regulování kryptoměn, když dodal, že „neexistuje 5 senátorů, kteří by o kryptoměře věděli hodně.“ Dále věc komentoval tímto výrokem:

„Krypto dnes večer dostalo na frak. V otázce výdajů panuje stranický nesouhlas, takže demokraté se postavili proti VŠEM dalším pozměňovacím návrhům. To znamená NEhlasovat o Wyden-Lummis, aby se snížily škody, které tento zákon způsobí kryptoměně, a NEhlasovat o Cruzově pozměňovacím návrhu, aby se nová pravidla pro krypto úplně zrušila.”

Makléřem může být každý

Znáte zvěsti o dobách, kdy mohli akcie nakupovat pouze makléři a normálním lidem nebylo umožněno investovat? Pokud se však v USA nyní budete účastnit kryptoměny, například těžit na své grafické kartě nebo vydělávat “dividendy” jako vlidátor, můžete v případě schválení zmíněného zákona být makléřem i vy. Na první pohled nevinný blábol se stává méně úsměvným, když si uvědomíte, že po vás tato definice požaduje údaje o aktérech na blockchainu, kteří posílají kryptoměnu.

Cílem ustanovení je získat 28 miliard USD na financování infrastruktury rozšířeným zdaněním krypto aktiv a uloží široké požadavky na podávání zpráv třetími stranami na jakoukoli krypto firmu považovanou za „makléře (brokera).“ Kryptoměnový sektor podpořil pozměňovací návrh navrhovaný senátory Patem Toomeym, Robem Wydenem a Cynthií Lummisovou, který by omezil definiční rozsah „brokerů“ kryptoměn a osvobodil těžaře, validátory a vývojáře softwaru od tohoto ustanovení. Konkurenční dodatek Roba Portmana, Marka Warnera a Kyrstena Sinemy by pak z návrhu zákona osvobodil pouze těžaře, validátory a poskytovatele peněženek.

Nyní nezbývá, než čekat, v jaké podobě se nakonec zákon dostane k úternímu hlasování a co se bude dít dále. Diskuze o pozměňovacích návrzích byla totiž zastavena.

Závěr

Zatímco Čína vyhání ze země tažaře přímo, USA jsou krok od schválení zákona, který by kryptoprůmysl vytlačil z velké části do šedé zóny, a to skrytě. Ačkoli se navenek tváří jen jako zákon sloužící k zabránění obcházení daňových povinností, ve skutečnosti se zdá být hrozbou pro rozvoj kryptoměn v USA. Návrh zdánlivě nahrává bankám, protože ty by v případě ulumení transakcí na blockchainu a potlačení používání kryptoměn tak, jak byly navrženy, mohly začít nabízet stále více kryptoúčtů, které by pravděpodobně mohly poskytnout pouze “papírové” bitcoiny a altcoiny.

Bitcoin by tak v případě schválení tohoto kontroverzního zákona a dlouhodobého trvání na nových pravidlech mohl snáze nahradit papírový (resp. elektronický) účet, podobně, jako bylo historicky z rukou lidí bankami odebráno zlato a nahrazeno v první fázi zlatem krytými bankovkami, později nekrytou měnou.

Advertisement

V praxi bychom pak v následujících měsících a letech po hypotetickém přijetí zákona v této podobě mohli sledovat zásadní problémy a nejasnosti na straně poskytovatelů peněženek, těžařů, validátorů i uživatelů kryptoměn v USA. Co by měl dělat provozovatel kryptopeněženky s uživateli, kteří zde mají prostředky, ale odmítnou zaslat jakékoli údaje? Jaké sankce hrozí těžařům v USA a kam se budou stěhovat? Komu bude americká vláda posílat varování v připadech DeFi protokolů, za kterými stojí neznámí vývojáři? To jsou jen některé otázky, které se budou řešit, pokud návrh projde.

Navrhovaný zákon zpřísňující krypto regulace v USA zvýšení daňových příjmů o miliardy nepřinese, říká blockchainová asociace

Ministryně financí a předseda FEDu potřebují více vzdělání v oblasti kryptoměny, říká republikán Kevin McCarthy i bývalý šéf CIA

Regulátoři se přetahují o krypto! SEC zde nemá pravomoc, říká expředseda CFTC

Předseda SEC Gary Gensler porovnával kryptoměny s divokým západem a požaduje regulaci

Pozor! Jedna americká senátorka je na válečné stezce proti kryptoměnám a “super kodérům”

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.