
Jak se měnily právní předpisy a regulace v Číně, Indii, Japonsku, Německu, Kanadě, USA..? Během „Velkého uzamčení ekonomiky” řada firem a soukromníků na dobu neurčitou pozastavila činnost. Přechod na ekonomiku bez papírů se skokově přiblížil a byrokracie byla přinucena akceptovat možnosti bezkontaktní interakce z důvodu omezení šíření epidemie. Finanční technologie (fintech) mají nyní šanci prokázat svoji účelnost a užitečnost více než kdy dřív. To zahrnuje také Bitcoin a další kryptoměny, digitální měny a související technologie. Pojďme se podívat, jaké změny regulací se v nedávné době nejen v souvislosti s koronavirem udály po celém světě.
Obsah článku:
Změny regulací krypta ve světě
Čína
Čína ve velkém dezinfikovala fyzické bankovky a nahrazovala je novými. Zároveň v souvislosti s Covid-19 prohlásila, že ještě více urychlí vývoj své digitální měny. Země draka se blíží k světovému prvenství, pokud jde o spuštění CBDC. Digitální juan však mnohé děsí svou schopností poskytnout komunistické vládě plnou kontrolu nad finančními konty vlastních obyvatel. Digitalizace a digitální technologie mohou lidem v mnohém usnadnit život, ale nemělo by k tomu dojít na úkor svobody a kontroly nad vlastními peněženkami. Proto je mimochodem Bitcoin lepší možnost než CBDC. Čínská digitální měna se již testuje ve městech Čcheng-tu, Šen-čen, Su-čou a Xiongan a místní vláda za tímto účelem schvaluje změny příslůšných regulací. Kromě toho nedávno unikly fotografie mobilní aplikace (peněženky) jedné z největších čínských bank Zemědělské banky Číny.
Indie
Centrální banka Indie (RBI) do nedávna blokovala kryptoprůmysl druhé nejlidnatější země světa. Činila to svým rozhodnutím – nařízením bankám, aby neposkytovaly bankovní účty ani žádné další finanční služby kryptoburzám a dalším podnikům spojeným s kryptem. 10. března 2020 však indický nejvyšší soud tuto obstrukci odstranil pro nepřiměřenost. RBI se pokusila rozhodnutí zvrátit, ale nakonec musela respektovat rozhodnutí soudu a zákaz se uvolnil. Kryptoměnové podniky tak mohly opět otevřít, tedy alespoň ty, které předchozí omezení nezlikvidovalo. Lidé v Indii již nemusí obcházet restriktivní nařízení centrální banky, což vede k nárůstu (uspokojené) poptávky po kryptoměnách.
Japonsko
Změny regulací přichází v Japonsku poté, co na celý svět dolehla zdravotnická krize Covid-19. Nová krypto legislativa, která mění jak zákon o platebních službách z roku 2019 (PSA), tak zákon o finančních nástrojích a směně (FIEA), má vstoupit v platnost 1. května tohoto roku. Cílem změn je ochrana kryptoměnových investorů. To zahrnuje nová pravidla pro burzy a další správce cizího krypto majetku a fondů. K tomu dochází po předchozích rozsáhlých krádežích prostřednictvím hacků místních burz. Nové regulace mají za přímé účasti hlavního japonského finančního regulátora (FSA) zavazovat platformy (burzy…), aby oddělily vklady uživatelů od svých peněžních toků pomocí crypto custody služby. Kromě dalších detailů ohledně skladování kryptoměn (resp. privátních klíčů) nové změny regulací v Japonsku klasifikují Bitcoin a altcoiny jako krypto aktiva. Nové regulace tak zřejmě pomohou podpořit japonský kryptoprůmysl.
Jižní Korea
Korejská kryptografická pravidla, která byla na začátku března schválena vládou Jižní Koreje v reakci na šíření infekce Covid-19, jsou považována za jedny z nejkomplexnějších na světě. Také v Jižní Koreji je HODL i trading kryptoměn zcela legální. Nové změny pak mají za cíl například dohled regulačních orgánů, a to především v souvislosti s bojem proti praní špinavých peněz. Burzy a další kryptopodniky musí nově požádat o zvláštní certifikát. Země usiluje o jasné nastavení pravidel pro investory i burzy.
Spojené arabské emiráty
Také Spojené arabské emiráty (SAE) přijaly v nedávné době určité změny regulací kryptoměn. Koncem února Úřad pro finanční služby (FSRA) na Globálním trhu v Abú Dhabí (ADGB) zavedl úpravy, které mají za cíl vyhovět novému standardu FATF. Změna se týká také některých definic v zákoně či regulace kryptoměnových burz a směnáren.
Tip: Mezinárodní Finanční Komando FATF a Zákony, Které Zničí Bitcoin
Německo
Německo se rychle připravuje na masovou akceptaci kryptoměn pomocí nových změn regulací. Na základě nedávných změn se nyní kryptoměny dle místního zákona považují za „digitální reprezentaci hodnoty.“ Dále platí, že obchování a používání kryptoměn je v Německu již v zásadě běžně regulovanou činností, jako cokoli jiného. Všechny burzy, směnárny, custody služby a další mají nyní jasná pravidla, kerými se musí řídit. Německé banky navíc nyní mohou svým zákazníkům zpřístupnit kryptoměny a kryptoměnové účty současně s běžnými bankovními konty. Každá společnost nabízející služby související s kryptem musí požádat o licenci německého finančního regulátora BaFin, a to do prosince 2020.
Kanada
Středisko pro finanční transakce a analýzu zpráv v Kanadě (zkráceně FINTRAC) je orgán zodpovědný za politiky AML (anti money laundering – opatření proti praní špinavých peněz) a CFT (proti financování terorismu). Mezi lety 2020 až 2021 má v plánu také v Kanadě přizůsobit místní zákon nadřazeným globálním požadavkům nevolené nadnárodní instituce FATF. FINTRAC v souvislosti s kritikou Kanady ze strany FATF uvedl, že posílení stávajícího režimu AML / ATF pro společnosti, které se zabývají kryptoměnami, je „v blízké budoucnosti hlavní prioritou.“ To zahrnuje nám již dobře známé shromažďování citlivých osobních údajů klientů kryptoburz, ale i údajů o jejich veškeré aktivitě, pokud jde o typ a množství u každé transakce, dále přiřazování odesílacích i přijímacích adres, atd. Všechny převody digitálních aktiv v hodnotě nad 10 000 CAD (cca 180 tisíc Kč) a jejich původci končí automaticky na seznamu sledovaných.
USA
Ve Spojených státech byla začátkem března navržena nejnovější verze zákona o kryptoměnách z roku 2020. Ta přináší zejména množství zákonných definic různých typů digitálních aktiv. Návrh dělí kryptoměny a další digitální měny do tří kategorií:
- cryptocurrency (kryptoměna),
- crypto-commodity (krypto – komodita,
- crypto-security (krypto – cenný papír).
Kromě snahy o pochopení kryptoměn, kde podle kritiků ještě existuje prostor pro zlepšení, je v zemi velkým tématem také Libra a případný digitální dolar. Jak asi víte, Libra – digitální měna (stablecoin) Faceboku – v minulém roce otřásla politickými špičkami (USA i celosvětově) a přinutila je urychleně se zabývat otázkou regulací digitálních aktiv. Kromě toho také nastolila otázku přijetí digitální měny USA. Otázka digitálního dolaru vyvstala i v souvislosti s koronavirem, ale v dohledné době Spojené státy určitě tímto směrem nevykročí, a to i vzhledem k poměrně laxnímu přístupu americké vlády k tradičnějším ochranným metodám zdraví svých obyvatel, než je náhrada “špinavé” a “virus šířící” hotovosti. Přesto nyní vznikla jakási iniciativa pro digitální dolar prostřednictvím zvláštního účtu FedAccount. O dalším průběhu vás budeme informovat, jakmile budeme vědět více.
Zimbabwe
Závěrem ještě chudá jihoafrická země, která v posledních dvou desetiletích velmi trpěla politickým chaosem a hyperinflací. Nedávno opět spustili svoji vlastní měnu, která byla v roce 2008 opuštěna ve prospěch amerického dolaru (USD) a jihoafrického randu (ZAR). Zimbabwe se nyní chystá na regulaci kryptoměn, která umožní krypto společnostem obchodovat s bankovními institucemi. V Africe obecně panuje nedostupnost bankovních služeb. Většina zejména mladých lidí používá mobily jako alternativu k bankám. Dlouho se již proto hovoří o tom, že by právě kryptoaktiva mohla nabízet řešení a zpřístupnit Afričanům finanční služby.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!
Coinbase
Registrací na Coinbase přes náš odkaz získáte zdarma 10 USD v bitcoinech po prvním nákupu kryptoměny.
Binance
Registrací na burze Binance přes náš odkaz získáte doživotní 10% slevu na obchodních poplatcích.