Pondělí, 24 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Proč kryptotrh padá? SEC zažalovala Binance a CZ za údajné porušování zákona o cenných papírech a klamání investorů

Cena Bitcoinu i ostatních kryptoměn začala v pondělí večer náhle klesat, což mělo za následek mimo jiné i zvýšené množství zlikvidovaných long pozic obchodníků. Důvodem pádu BTC v hodnotě cca 1 300 dolarů je žaloba SEC na největší kryptoburzu světa Binance. 12 konkrétních kryptoměn obchodovaných na Binance bylo v podání označeno za cenné papíry!

 

Peněženka Atomic Wallet hlásí hack! Škody dosahují nejméně 35 mil. dolarů a narušení důvěry v self custody řešení

 

SEC tvrdě zasáhla kryptomarket svou novou žalobou na kryptoburzu Binance. V podání u okresního soudu Spojených států pro District of Columbia regulátor tvrdí, že Binance a její generální ředitel Changpeng Zhao (CZ) se obohatili o miliardy dolarů, zatímco ignorovali zákony na ochranu investorů a vystavili zákazníky „významnému riziku.“

Cena hlavní kryptoměny dosáhla 5. června 60denního minima poté, co SEC předložila svou žalobu namířenou proti Binance a CZ. Mezi obviněními jsou tvrzení, že Binance nedokázala omezit americké investory v používání Binance.com a že Binance.US se zabývala wash tradingem prostřednictvím své „primární nezveřejněné ‘marketmaking’ obchodní firmy Sigma Chain, kterou vlastní CZ.”

SEC obvinila BAM Trading a BAM Management, společnosti působící jako Binance.US, z manipulativního obchodování a nedostatečného dohledu nad svou platformou. V podání uvádí:

Obžalovaní BAM Trading a BAM Management podvedli akciové, maloobchodní a institucionální investory ohledně údajného dohledu a kontrole manipulativního obchodování na platformě Binance.US, které ve skutečnosti prakticky neexistovaly.

Žaloba dále tvrdí, že prostředky od Binance a Binance.US byly smíchány na účtu ovládaném společností Merit Peak Limited přidruženou k CZ. Předseda SEC Gary Gensler uvedl v prohlášení:

Zhao a Binance uvedli investory v omyl ohledně jejich kontroly rizik a zkreslených objemů obchodování, přičemž aktivně skrývaly, kdo provozuje platformu, manipulativní obchodování jejího přidruženého tvůrce trhu a dokonce i to, kde a u koho byly fondy investorů a kryptoaktiva uloženy.

 

Prezidentský kandidát Robert F. Kennedy říká, že Bitcoin (BTC) je „dokonalá měna“ a kritizuje krypto politiku SEC

 

Kryptoměny opět terčem SEC

Obvinění z 5. června čítá celkem 13 obvinění. 12 konkrétních kryptoměn obchodovaných na Binance bylo v podání označeno za cenné papíry, přičemž některé z nich byly regulátorem za neregistrované cenné papíry označeny úplně poprvé.

Konkrétně SEC jmenuje Algorand (ALGO), který v roce 2019 Gensler nazval „ skvělou technologií.“ Dále žaloba za neregistrovaný cenný papír označila a obvinila tyto projekty:

Binance USD (BUSD), Binance Coin (BNB), Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Filecoin (FIL), Cosmos (ATOM), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), Axie Infinity (AXS) a COTI.

Binance a její generální ředitel ve své veřejné odpovědi na žalobu uvádějí:

Od začátku jsme aktivně spolupracovali s vyšetřováním SEC a tvrdě jsme pracovali na zodpovězení jejich otázek a řešení jejich obav… Ale navzdory našemu úsilí se svou dnešní žalobou SEC tento proces opustila a místo toho se rozhodla jednat jednostranně a vést soudní spory. Jsme touto volbou znechuceni.

Máme v úmyslu naši platformu důrazně bránit. Bohužel, odmítnutí SEC produktivně se s námi zapojit je jen dalším příkladem zavádějícího a vědomého odmítnutí Komise poskytnout odvětví digitálních aktiv tolik potřebnou jasnost a pokyny…

Jakákoli tvrzení, že aktiva uživatelů na platformě Binance.US byla někdy ohrožena, jsou jednoduše mylná… Zdá se, že kroky SEC zde slouží snaze spěchat, aby se domohly jurisdikce jiných regulačních orgánů – a investoři se nezdají být prioritou SEC.

Binance dále uvádí, že i přes novou žalobu hodlá pokračovat ve spolupráci s regulátory po celém světě včetně USA. Proti nové žalobě se hodlají bránit a přidat se k ostatním do opozice vůči SEC, přestože ta má mít nad Binance omezený dosah, neboť se nejedná o americkou burzu.

Budeme spolupracovat s průmyslovými partnery na ochraně této důležité technologie před zavádějícími soudními spory. A budeme pokračovat v našem neustálém úsilí poskytovat našim uživatelům bezpečnou a důvěryhodnou platformu, která je věrná naší základní hodnotě podpory svobody peněz, dodala Binance.

Dnes ráno se cena BTC stěží zotavuje po další akci kryptoinvestory nenáviděné komise, a to na současné hodnotě přibližně 25 600 dolarů. V reakci na zásah SEC do trhu došlo k propadu, který během desítek minut dosáhl více než 1300 dolarů, když 1 bitcoin spadl z cca 26 800 USD až pod 25 500 dolarů.

Závěr

Zatímco SEC tvrdí, že burza a její zakladatel ignorují zákony a podvádějí investory, Binance namítá, že od začátku aktivně spolupracují, aby vyhověli všem regulačním požadavkům, ale regulátor se rozhodl opustit cestu hledání efektivní regulace dynamické a komplexní technologie v zájmu přetahování se s dalšími institucemi o dohled nad odvětvím, přičemž investoři se nezdají být prioritou.

Žaloba není jen obviněním Binance a vedení, ale jmenuje 12 konkrétních kryptoměn, které obviňuje z toho, že jsou neregistrované cenné papíry. Patří k nim investory vysoce vyhledávané coiny a tokeny, včetně jmen jako je Cardano, Solana, Cosmos či Algorand. Investoři do těchto digitálních aktiv po celém světě zaznamenali v reakci na podání amerického regulátora asi 7% až 11% ztráty.

 

Máte rádi hodlerský web? Navštivte naši donate sekci a staňte se přispěvatelem. Nebo se s ostatními podělte o svůj názor v komentářích.

Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.
Varování: Všechna historická data jsou za náma a jejich podobnost s budoucností může být čistě náhodná. Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty, proto by je nikdo neměl neuváženě kupovat ani používat. Vstupem na web Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

 

Zájem o krypto chladne jako nenaplněná láska! Sentiment: neutrální; vyhledávač zaznamenává minima: Týden na trzích

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *