Raiffeisen Bank a další banky rozhodují o tom, co (ne)můžou zákazníci dělat se svými penězi

Raiffeisen, banka, spořitelna, digitální měna, komerční banka

Dlouhodobý problém v bankovním sektoru opět vychází najevo. Lidé, kteří chtějí investovat do kryptoměn, narážejí na překážky v podobě zákazů transakcí, které jim dávají některé banky. Raiffeisen Bank je přitom pouze jednou z nich. Lidé se ptají, před čím dalším je jejich banka ochrání příště. Bude to zákaz transakce, aby si nekoupili další pivo? Nebo vás banka ochrání před nákupem benzínu, který škodí prostředí a na silnicích se denně umírá..? Nicméně, argument ochrany lépe funguje na svobodomyslné Brity (viz Barclays), zatímco v postkomunistickém Česku banky nejčastěji argumentují na údajné porušování zákonů, kterého se podle nich nespecifikované množství uživatelů kryptoměn dopouští. Může však pouhá zmínka termínu “praní peněz” bez soudu či dokazování viny sloužit jako univerzální prostředek pro omezení či diskriminaci?

Raiffeisen Bank vám odmítne provést transakci

Pokud patříte k lidem, kteří vidí potenciál v kryptoměnách a chtějí do nich investovat, musíte si dát pozor na některé banky. Banky v některých případech upozorňují na rizika kryptoměn paradoxně tím, že demontrují svá vlastní rizika. Ukazuje se, že i přesto, že zdánlivě žijeme ve svobodné společnosti, pokud pošlete transakci někam, kde se to vaší bance nelíbí, může vám takouvou transakci zamítnout a ve výjimečných případech někteří uživatelé kryptoměn hlásili dokonce zdlouhavý proces dostávání se ke svým vlastním penězům po zrušení účtu. Problémy hlásí také kryptoměnové směnárny a burzy v České republice, kterým začínají banky účty vypovídat a novým zájemcům už účty rovnou odmítají na tuto činnost otevřít.

ČSOB od počátku kryptoměn stále stejný postoj – kryptoměny považují za rizikovější oblast. Řada dalších bank potvrzuje, že kryptoměny vyhodnocují jako rizikové. Fio banka údajně ukončuje spolupráci v případě, kdy u daného subjektu zaznamenává opakované problémy či nedostatečnou spolupráci při jejich řešení. Raiffeisenbank rovnou potvrdila, že se byznysu v oblasti kryptoměn zcela vyhýbá. Také UniCredit Bank patří mezi banky, které odmítly provést platbu na kryptoměnovou burzu. Nejčastějším argumentem bank je riziko praní peněz nebo financování terorismu. Přitom platí, že krypto burzy a směnárny jsou již dnes povinné dodržovat přísná pravidla, která je např. nutí identifikovat své uživatele pomocí osobních dokumentů a evidovat každou jejich transakci.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Ani z Air Bank si na kryptoburzu nic nepošlete

Klienti Air Bank si nyní nemohou ze svých účtů posílat peníze na zahraniční burzy s kryptoměnami. Jak informoval web Peníze.cz, rozhodnutí rakouské Raiffeisen Bank se dotýká i v Česku působících bank. V tuto chvíli není jasné, zda se to týká také dceřiných společností banky, ale existuje značná pravděpodobnost, že ano. Problém se totiž dotýká dokonce i bank, které s Raiffeisen Bank pouze spolupracují.

„Zpracování zahraničních plateb zajišťuje Air Bank prostřednictví korespondentské banky (Raiffeisen Bank International), která přijala rozhodnutí jakékoliv platby související s kryptoměnami nadále neprovádět. Vzhledem k tomu, že se jedná o interní politiku naší korespondentské banky, nejsme schopni toto jakkoliv sami ovlivnit. Klienty po zadání platebních údajů na tuto novou skutečnost upozorňujeme,“ uvedla Jana Pokorná, mluvčí Air Bank.

Závěr

Není zcela jasné, na základě jakého zákona mají banky právo rozhodovat o penězích svých klientů, resp. o tom, co s nimi mohou a nemohou dělat a do čeho nesmíte investovat. Samotný argument praní peněz, kterým banky hájí diskriminaci krypto společností i uživatelů, se zdá být v právním státě s presumpcí neviny lichý, nemluvě o masivních plošných regulacích, které již nyní kryptoměnové burzy a směnárny dodržují a které mají za cíl zneužití kryptoměn k nezákonným činnostem plošně znemožnit. Přesto “banka inspirovaná klienty” Raiffeisen Bank a další banky otevřeně přiznávají, že k těmto kontroverzním krokům přistupují.

 

NYDIG umožní přijetí Bitcoinu v 650 amerických bankách a družstevních záložnách

Největší britská banka blokuje kryptotransakce; Morgan Stanley investuje do MicroStrategy; Bitcoin je bublina, říká Bank of America: Zprávy z banky

První komerční banka v USA umožňuje zákazníkům nakupovat Bitcoin v běžných bankomatech

San Marino uzákonilo eNFT na národní úrovni v podobě očkovacích pasů na VeChainu

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Velryby dostaly chuť nakupovat Bitcoin a počet uživatelů kryptoměny trhá rekordy: Willy Woo

Wyoming legálně uznává první DAO ve Spojených státech! Upevňuje pozici top krypto-friendly státu

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *