Je tady další díl pondělních Zpráv týdne na českém hodlerském webu. Tržní cena hlavní kryptoměny se dnes nachází na 30 163 USD. Je to opět pokles od minulého týdne, a tentokrát o necelých 400 dolarů. V první desítce se nejlépe dařilo BNB s 5,53% růstem a naopak nejvíce se propadlo Cardano, které ztratilo 8,2 %. Dominance Bitcoinu je na 44,6 %. Bitcoin tak za posledních 14 dní zvýšil svůj podíl na kryptomarketu o 2,8 %. Na týdenním grafu BTC je poprvé v historii 8 červených svící v řadě.
BTC/USD rekord – 8 weekly svící v řadě
Bitcoin si připisuje “zisk” další červené týdenní svíčky, která prodloužila negativní sérii na dva měsíce. Ačkoli byl uplynulý týden ve srovnání s předchozím o poznání klidnější, král kryptomarketu vytiskl další týden v mínusu.
Propad je nyní tak konzistentní, že vytvořil nový rekord na hodnotě krvavé čáry již osmi červených týdenních svící. Srovnatelná červená dráha nemá v historii obdoby s výjimkou jediné situace v roce 2014, kdy BTC vytiskl 6 červených týdeních svící v řadě.
..Stále o dvě méně a pokud by BTC uzavřel i tento týden v poklesu, měli bychom co dělat se šńůrou devíti červených svící na weekly grafu BTC/USD.
Jak vidíme na grafu výše, propad již zpomalil a kryptoměna může teoreticky každou chvíli zahájit obrat střednědobého trendu, který byl v posledních měsících jednoznačně ve znamení medvědího trhu.
Následně, ve snaze rozpoznat dlouhodobý trend, můžete sledovat reakci BTC na body, které v předešlých fázích zastavily růst a kde docházelo k obratům. Takových úrovní lze vysledovat hned několik až po současné ATH na cca 69 tisících dolarů.
TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn
Novogratz poprvé promluvil o katastrofě Terra
Zakladatel a generální ředitel společnosti Galaxy Digital Mike Novogratz se po více než týdnu mlčení podlělil o své pocity ohledně Terry (LUNA) a UST. LUNA a její algoritmický stablecoin UST se zřítily na pouhý zlomek svých původních hodnot.
Novogratz, který je známý jako velký bitcoinový
býk, se stal také velkým fanouškem kryptoměny Terra. Dokonce až do té míry, že do LUNY nejen investovala jeho společnost Galaxy Digital , ale navíc si motiv s nápisem LUNA nechal vytetovat na ruku.Po prvotním šoku, který si vyžádal kolaps ekosystému LUNA včetně stablecoinu UST, Novogratz na Twitteru uvedl:
,,Uplynulý týden jsem strávil úvahami o ekonomice a o makrotrzích a o postavení Galaxy v něm.“
Dále vysvětlil:
„Růst UST explodoval z 18% výnosu nabízeného v protokolu Anchor, který nakonec převálcoval ostatní využití blockchainu Terra. Tlak na pokles rezervních aktiv spolu s výběry UST vyvolal stresový scénář podobný runu na banku. […]
Díky našim diverzifikovaným obchodním liniím zůstává společnost Galaxy v silné kapitálové a likvidní pozici. Máme dobrou pozici pro dlouhodobý růst”
Ke svému tetování Michael Novogratz dodal: ,,Moje tetování se stane konstantní připomínkou, že rizikové investice vyžadují pokoru.“
TIP: Terraform Labs údajně dluží jihokorejské vládě 78,5 mil. $ na daních
SEC potvrzuje, že Bitcoin není cenný papír
Předseda americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Gary Gensler během středečního projevu před podvýborem amerického Kongresu pro rozpočtové prostředky opatrně konstatoval, že Bitcoin je „komoditní token.”
Jako takový by tak BTC spadal pod jurisdikci Americké komise pro komoditní futures (CFTC), zatímco ostatní kryptoměny by zůstaly pod dohledem SEC.
Gensler pak během svého projevu apeloval na politiky, aby přehodnotili rozpočet SEC na rok 2023, protože k adekvátní regulaci kryptoměn potřebuje více zdrojů.
,,Přál bych si, abychom měli více peněz, abychom se mohli tomuto problému opravdu věnovat. Jsme v tomto směru poddimenzovaní.”
Svou polévku si přihřál i v žáru nedávného krachu LUNA a UST:
„Existoval jeden kryptokomplex, který se za poslední tři týdny dostal z 50 miliard dolarů na téměř čistou nulu. Jde o vysoce spekulativní a nestálá aktiva a dovolím si tvrdit, že veřejnost před nimi často není vůbec chráněna.“
Předešlé kroky “ochrany spotřebitelů” SEC zahrnovaly případ zahájení tažení proti společnosti Ripple, který negativně dopadl na cenu XRP, či dohodu s tvůrci největšího ICO všech dob EOS, kteří se s komisí SEC dohodli na vyplacení zanedbatelné části zisku coby pokuty, zatímco uživatelům a investorům zůstaly v rukou mince projektu, jehož tým nedodal ani zlomek slibovaného.
Dále bohužel nejsou známy případy, kdy by SEC dohlížela na to, do jaké míry jsou stablecoiny skutečně podloženy USD, zda kryptoburzy neobchodují proti uživatelům či zda tvůrci ICO plní své sliby a závazky vůči investorům. Politika agentury ovykle zahrnuje útok na náhodný projekt, který následně vyplácí často nemalou pokutu, případně zavírá a končí.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!