Pondělí, 15 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Jednotky Bitcoinu: Kolik satoshi (SAT) je jeden Bitcoin (BTC), co je Microbitcoin (µBTC) a další..

Bitcoin (BTC) je nejrozšířenější kryptoměna a internetová open-source P2P platební síť. Nejmenší jednotka Bitcoinu je satoshi, pojmenovaná podle zakladatele Satoshi Nakamota a mezi další jednotky BTC patří Microbitcoin (µBTC) či Milibitcoin (mBTC) a další…

Jednotky Bitcoinu

Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst a nejmenší jednotka byla později pojmenována podle zakladatele BTC Satoshi Nakamota. V tomto článku si stručně projdeme základní jednotky Bitcoinu.

Bitcoin (BTC)

1 celý Bitcoin (BTC) je stále nejčastěji používanou jednotkou Bitcoinu, přestože s jeho rostoucí cenou se postupně vzdaluje z dosahu běžných plateb a stále více tak vstupují do hry také dílčí jednotky Bitcoinu. V únoru 2021 Bitcoin poprvé v historii přesáhl hodnotu jednoho milionu korun.

Konečné množství bitcoinů, které budou vytěženy, je omezené. Toto celkové množství jednotek BTC je přibližně 21 000 000 – přesněji 20 999 999,9769. Nové bitcoinové jednotky vznikají těžbou na specializovaných těžařských strojích s obrovským výkonem a následně jsou prodejem těžařů vypouštěny do oběhu.

Algoritmus se automaticky stará o to, aby bylo vytěženo přesné množství za určitý čas – každých 10 minut se vytěží nový blok. To znamená, že přibližně každých deset minut těžaři vytěží 6,25 mincí BTC. Toto množství pravidelně klesá, každých 210 000 bloků, tedy přibližně jednou za 4 roky, a to přesně na polovinu (tomu se říká halving).

Satoshi (SAT)

Bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst. Satoshi představuje jeho nejmenší existující jednotku, ekvivalent centů či haléřů, a platí, že:

  • 1 satoshi (SAT) = 0,00 000 001 BTC,
  • 1 BTC = 100 mil. satoshi (SAT).

Pojmenování nejmenší jednotky Bitcoinu po zakladateli Bitcoinu Satoshi Nakamotovi iniciovala samotná bitcoinová komunita, a to až v roce 2011. Uživatel známý jako Ribuck nejprve 15. listopadu 2010 přišel s

návrhem, aby se setina bitcoinu (0,01 BTC) nazývala satoshi, později návrh upravil na jednu stomiliontinu…

Do té doby jednotky pojmenovány nebyly, ačkoli Bitcoin vznikl již v roce 2008 (Whitepaper) a v lednu 2009 byl vytěžen první blok (Genesis block). Nakamoto však již na začátku stanovil dělení na sto milionů jednotek.

(Zdroj: bitcoinwiki.org)

Microbitcoin (µBTC), Milibitcoin (mBTC), Centibitcoin (cBTC), atd…

Kromě BTC a SAT existují ještě další jednotky Bitcoinu, se kterými se zatím v praxi příliš nesetkáte. Mezi ně patří:

  • 1 Microbitcoin (µBTC) = 100 satoshi
  • 1 Milibitcoin (mBTC) = 100 000 satoshi
(Zdroj: bitcoinwiki.org)

TIP: Jak se nezbláznit z kryptoměn a nebýt obětí bitcoinové horečky? Pár užitečných tipů Dominika Stroukala

Závěr

Jednotky Bitcoinu jsou někdy lehce problematické, což je dáno jeho poměrně velmi obšírným dělením na stamiliontiny. Někdy se předpokládá, že s tím, jak cena roste, bude časem běžně využívána jednotka satoshi, případně microbitcoin (µBTC). Menší jednotka by mohla být lépe přijata jako ekvivalent běžně používaných jednotek jiných měn, a mohla by zhruba odpovídat jejich hodnotě, zatímco celý Bitcoin bude pro většinu běžných uživatelů prakticky nedosažitelný. Zajímavostí je, že když BTC v roce 2021 dosáhl 1 milionu Kč, tak současně satoshi dosáhl hodnoty 1 haléř a microbitcoin 1 KČ.

 

Historie Bitcoinu – Časová osa a události v životě nejvýznamnější kryptoměny

Poprvé v historii Bitcoin překonal 1 milion korun! Obrovský milník se stal skutečností

HODL | Bitcoin Block Reward Halving – Co to je a jak půlení ovlivní cenu BTC

Legendární raper Nas vyzval fanoušky, aby se připojili ke kryptu! V Tracku dále učinkují Jay-Z a DJ Khaled

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *