Úterý, 21 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Cestu k bitcoinové aktualizaci Taproot již podporuje 53 % hashrate sítě

Bitcoin: hlavní bitcoinoví těžaři začali signalizovat aktivaci Taproot. Podporují tak soft fork aktualizaci, která zlepší škálovatelnost a soukromí největší kryptoměny na světě.

Aktivaci Taproot již podporuje 53 % hashrate

Právě probíhá cesta k aktualizaci největší kryptoměny Bitcoin (BTC) s označením Taproot, která by měla proběhnout v tomto roce. Podle údajů z webové stránky Taproot.watch, vytvořené bitcoinovým vývojářem Hampusem Sjöbergem, aktuálně signalizuje podporu Taprootu přes 53 % z celkové hashrate BTC.

Taproot již podporují tři největší těžební pooly podle hashrate – AntPool, F2Pool a Poolin. Dále také nejstarší těžební pool Slush Pool, pocházející z České republiky, a Foundry USA.

Co je potřeba a kdy update proběhne?

Aby aktivace Taprootu skutečně proběhla, je potřeba konsenzu, který proběhne v mnohem širším měřítku, než na jaký jste zvyklí z parlamentních voleb. Je totiž potřeba, aby 90 % vytěžených bloků v jedné z epoch obtížnosti mezi dneškem a 11. srpnem obsahovalo aktivační signál Taproot.

To znamená, že k této konsensuální dohodě musí dojít v jedné z následujích epoch, přičemž každá trvá přesně 2016 bloků (cca 14 dní). V tomto intervalu se pravidelně automaticky upravuje obtížnost těžby za účelem zachování průměrné rychlosti těžby nových bloků na 10 minutách. Pokud se těžaři shodnou na upgradu největší kryptoměny a v některé z příštích epoch obtížnosti dojde k aktivaci, pak dojde k uzamčení aktualizace Taproot jako upgradu sítě na listopad.

Zajímavostí je, že poslední úprava obtížnosti těžby Bitcoinu proběhla v sobotu 1. 5. 2021 a jednalo se o zatím největší snížení obtížnosti v roce 2021, a to o 12,6 %. Důvodem byl propad hashrate spojovaný s výpadky v některých provinciích v Číně.

Taproot

Bitcoin nemá marketing jako např. Ethereum

, takže se o změnách příliš často nikde nemluví, ale odehrávají se. Např. právě Taproot má postupně zajistit větší soukromí v bitcoinových transakcích, přičemž nastavené podmínky na vstupu již nebudou odhaleny na výstupu. V praxi to zahrnuje vylepšení řady zajímavých možností nastavování podmínek pro uskutečnění transakce a po dokončení by se taková transakce navenek neměla lišit od transakcí bez speciálních podmínek. Navíc se tím ušetří místo…

Všechny tyto změny se odehrávají pomocí soft forků (fork se zpětnou kompatibilitou), aby se zabránilo případnému politikaření a eliminovala se možnost rozštěpení sítě, jako v případě Bitcoinu Cash (BCH) a dalších.

TIP: Co je u kryptoměny fork, jaký je rozdíl mezi hard forkem a soft forkem a končí to vždy rozvětvením sítě?

Závěr

Taproot podporuje již více než 50 % hashrate Bitcoinu. Stále to však nestačí, tudíž tuto epochu obtížnosti ke konsenzu již nedojde. Aby byl návrh aktualizace přijat, musí ho podporovat těžaři, kteří dohromady vytěží alespoň 90 % všech bloků v rámci zhruba 14denního okna mezi dvěmi úpravami obtížosti těžby. Samotný soft fork pak uživatelům přinese možnost maskovat další výdajové podmínky, které by mohly mít významné důsledky pro schopnosti chytrých kontraktů na Bitcoinu.

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Kryptoplatby a NFT pro 187 milionů kupujících na eBay? Možná již brzy!

Ethereum dosahuje nových maxim, zatímco Bitcoin padá! Vitalik Buterin je nyní nejmladší krypto miliardář

Legendární raper Nas vyzval fanoušky, aby se připojili ke kryptu! V Tracku dále učinkují Jay-Z a DJ Khaled

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *