Jaká je pravděpodobnost, že by někdo uhodl váš SEED k hardwarové peněžence?

Bitcoin, BTC, vesmír, galaxie

V tomto článku vyvrátíme případné obavy na straně hodlerů o bezpečnost blockchainu, protože tentokrát to bude o tom, jaká je pravděpodobnost, že by vám někdo uhodl váš SEED. Držte si klobouky, bude to galaktické!

Nebude chybět jedno z těch lepších videí z kanálu Bitcoinovej Kanál, se kterým hodlerský web KryptoHodler v minulosti z vlastní iniciativy navázal přátelství.

unionas: Funzone KryptoHodler
I ty se můžeš zapojit a napsat zajímavý článek pro ostatní! KryptoHodler nabízí možnost zveřejnění přínosných článků od fanoušků a čtenářů na našem webu. Podívejte se, jak si s výzvou poradil -ricc-, inspirujte se a napište sami o tom, co sami používáte, čemu rozumíte, nebo co jste v kryptosvětě zažili. Potom nás kontaktujte třeba na Facebooku a pokud článek bude stát za to, rádi ho zveřejníme, popř. s vámi ochotně konzultujeme jeho dokončení.

Je peněženka bezpečná?

Ano, skutečně můžete bez obav uložit své bitcoiny třeba na hardwarovou peněženku. Obavy, že by někdo uhodl váš SEED, tedy slovní ekvivalent 256bitového čísla, ze kterého se deterministicky odvozují vaše privátní klíče, jsou zbytečné. Pokud mu ho sami nedáte, tak můžete být v klidu. Slovní SEED se mimochodem používá proto, že se s ním snadněji pracuje a případně si jej také lépe zapamatujete, než předlouhé binární či šestnáctkové číslo.

Teoreticky by někdo mohl říct, že pokud znáte adresu, stačí vám uhodnout jedno číslo a máte přístup k něčím bitcoinům či dalším kryptoměnám, které si pak snadno můžete vybrat. V praxi je však šance, že toto číslo najdete, téměř nulová. Jak Bitcoinovej kanál názorně uvádí ve svém videu s pomocí grafiky a inspirace z kanálu 3Blue1Brown, pravděpodobnost, že se vám to podaří, je přímo astronomicky malá.

Jaká je pravděpodobnost, že by někdo uhodl váš SEED?

Šance na prolomení vašeho SEEDu pomocí současných počítačů je tak malá, že je ve skutečnosti nesmírně obtížné vůbec vyjádřit, jak moc je malá. Ukážeme si to tedy na následujícím příkladu:

Řekněme, že máte 4 miliardy počítačů s několika výkonnými grafickými kartami, z nihž každý je schopen zvládnout vyzkoušet 4 miliardy možností za 1 sekundu. Takový superpočítač s výkonem 4 miliard počítačů pak musí mít přibližně každý druhý člověk na planetě, tedy 4 miliardy lidí. Dále potřebujete galaxii, kde jsou 4 miliardy planet, na kterých má na každé z nich každý druhý člověk uvedený superpočítač. Takovýchto supervýkonných galaxií potřebujete mít 4 miliardy (4 miliardy galaxií

Advertisement
).

Nyní dávejte pozor! Kdyby tyto 4 miliardy galaxií, z nihž na každé se nachází 4 miliardy planet, přičemž na každé planetě jsou 4 miliardy lidí vlastnících superpočítač o výkonu, jako mají 4 miliardy počítačů (každý) s výkonem 4 miliardy možností za sekundu, běžely na plný výkon po dobu 4*4 miliard sekund, tedy cca 507 miliard let, což je asi 37násobek věku vesmíru, tak máte šanci 1:4 miliardám, že se trefíte.

Závěr – video

Jak vidíte, bylo by snad snazší se současnou technologií osídlit měsíc, než prolomit šifrování Bitcoinu. Dávejte si tedy pozor na své SEEDy k peněženkám, kde máte Bitcoin (BTC) a jiné kryptoměny, protože pokud je ztratíte, můžete rovnou začít shánět supergalaxie! 🙂

Návod Binance: Jak obchodovat na největší altcoinové burze? Registrace, poplatky a vše podstatné [2021]

Rojí se Ethereum řešení 2. vrstvy; Šefka ECB Lagardeová vyzývá ke globální regulaci BTC; Muž chce dolovat Bitcoin na skládce: Příběhy týdne

Trading platforma eToro varuje uživatele: Dochází kryptoměny k obchodování kvůli „bezprecedentní poptávce“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.