Trading platforma eToro varuje uživatele: Dochází kryptoměny k obchodování kvůli „bezprecedentní poptávce“

bitcoin, krypto, kryptoměny, platformy, jak, mince, digitální měny, eToro

Zatímco Coinbase, Binance a další burzy zaznamenávají v poslední době zvýšenou obchodní aktivitu a výpadky, eToro hlásí problémy z jiného soudku. Obchodní platforma uvádí, že jí dochází kryptoměny k obchodování.

eToro je “na suchu”

Rostoucí zájem o kryptoměny způsobuje problémy společnosti eToro. Platforma zasílá svým uživatelům e-mail s varováním před možnými obchodními omezeními. Vypadá to, že burza není schopná udržet krok s poptávkou obchodníků s kryptoměnami.

Společnost uvádí:

“Bezprecedentní poptávka po kryptoměnách spolu s omezenou likviditou představuje výzvy pro naši schopnost podporovat KOUPIT objednávky přes víkend.”

Obětí vlastních úspěchů?

Zdá se, že s rostoucím počtem uživatelů si eToro zadělalo na problémy. Marketingový manažer Brad Michelson odhalil, že za předchozích 11 dní si účty otevřelo 380 000 nových uživatelů. Kromě toho zákazníci, kterých je na burze více než 17 milionů, generovali 25násobné objemy obchodování, než kolik se zde za stejné období obchodovalo v roce 2020.

Přichází krize likvidity?

Nabízí se otázka, co se stane, když stejné problémy zaznamenají také další burzy a obchodní platformy. Zakladatel společnosti Quantum Economics Mati Greenspan – dříve analytik trhu pro eToro – doporučuje uživatelům raději nevybírat kryptoměny z platformy. To v některých vyvolalo otázku proč, přičemž zaznělo i zamyšlení, zda platforma má množství BTC, které tvrdí že má.

Stojí za zvážení uživatelů, zda si své krypto skutečně raději nevybrat z burz, zejména pokud netrejdují a nezískávají za poskytování likvidity ani úroky. Greenspan navíc tvrdí, že je jen otázkou času, než začnou narážet na problémy s likviditou i další burzy .

Rostoucí objemy obchodů již zaznamenává i Coinbase, přičemž denní objem obchodování zde dosáhl 12. ledna 9,5 miliardy USD. To je téměř o 50 % více oproti předchozímu historickému maximu 6,5 miliardy USD z 9. ledna. Binance také překonala svůj rekord (23,7 miliardy USD), když 12. ledna zaznamenala více než 30 miliard zobchodovaných dolarů

Advertisement
.

TIP: BlockFi recenze: Vydělávejte úroky ze své kryptoměny zatímco spíte

eToro přikračuje k omezením

Kromě toho uvedené problémy povedou k tomu, že bude na eToro obtížnější zakoupit kryptoměny a zákazníci se mohou potýkat se zdržením. Platforma pak problémy řeší určitými omezeními, včetně zvýšení minimální částky vkladu pro nové uživatele o 400 % (na 1 000 dolarů).

Závěr

Bitcoin z trhu postupně odčerpávají hodleři i instituce a vzhledem k jeho omezenému množství může být v budoucnosti stále vzácnější. Jen společnost Grayscale v prosinci nakoupila asi třikrát tolik bitcoinů, než kolik jich za stejné období bylo vytěženo. Burza eToro nyní hládí, že přestává zvládat hlad investorů a má problém uspokojit zvýšenou poptávku. Další burzy by v budoucnosti mohly zaznamenat podobné problémy.

Novým šéfem Komise pro cenné papíry (SEC) se má stát profesor blockchainu Gary Gensler

2 thoughts on “Trading platforma eToro varuje uživatele: Dochází kryptoměny k obchodování kvůli „bezprecedentní poptávce“

  1. Čistě teoreticky, pokud by skoro všichni jen kupovali a hodlovali, tak na ceně může nastat něco jako “singularita”.
    Asi to není moc pravděpodobné, při nějaké výši ceny se najdou lidé ochotní za ni prodávat (pokud je ovšem ten růst nenavnadí a nebudou chtít na té vlně jet ještě výš).
    Tedy až do okamžiku, kdy útěk investorů do krypta způsobí velmi citelné poklesy toho, z čeho tam ti investoři prchají (fiat), čeho se zbavují. Protože to probudí motivaci k útěku u dalších a dalších lidí, fiat tak dál bude propadat a nikdo ho již nebude chtít při jakémkoli kurzu k BTC.
    Ale něco takového je jen teoretická možnost a neřekl bych, že je úplně v dohledu.
    Podle mě snahy o regulaci krypta (naposledy ECB – Lagarde) jsou motivovány právě tímto. Tedy tím, že si nikdo nemůže být jist, v který okamžik se uvolní ten kamínek, který spustí již nezastavitelnou lavinu.

    Tedy dokud zde bude zároveň jak tvrdý bitcoin, tak inflační měkký fiat, tak bude fungovat Greshamův zákon a lidi se budou snažit utrácet ten znehodnocující se fiat a bitcoin si “syslit” a případně za přebytečný fiat dokupovat. Dříve či později tento stav změní i mentalitu lidí – své bohatství nadále nebudu odvozovat od toho, kolik mají USD, ale BTC. Toto skončí až když fiat zanikne a krypto zvítězí. Pokud již nebude fiatu, lidi budou MUSET platit nájem v kryptu, kupovat si jídlo a další věci v kryptu a také vydělávat v kryptu (aby na to měli) – tedy zaměstnavatelé budou nuceni platit lidem mzdy v kryptu, jinak by pro ně nikdo nedělal.

    Člověk si to těžko zvládne představit, protože nic podobného v životě nezažil a ani jeho rodiče a prarodiče mu zkušenostmi nepomohou, jakžtakž v paměti jsou jen velmi vzdáleně podobné události (německý hyperinflace, americké znárodnění zlata a konec zlatého standardu, komunistická měnová reforma, …).

    1. Ony ty bitcoiny opravdu docela “docházej”, většinu vytěžených BTC dnes mineři neprodávají na burze, ale buď je mimo burzu napřímo OTC prodají nějakému velkému kupci (Grayscale, MicroStrategy, PayPal, … a to jim stačí na pokrytí nákladů a živobytí), nebo si (menší část) nechají (hodlují) a spekululují na růst ceny.

      Většina existujících bitcoinů je stažená z burz a nehnutě leží na adresách svých majitelů. A jen malá menšina je likvidní, spekuluje se s ní na burzách. Ale i na těch burzách ne malá část spekulantů řeší, jak zmnožit svoje bitcoiny a ne dolary.

      Představme si teoretickou situaci. Mějme zemi DuoCoinistan, zemi s 2 měnami, kde měna X každoročně posiluje o 20% k měně Y (např. proto, že měna Y je inflační, její množství se zvyšuje, kdežto množství měny X se nezvyšuje, nebo jen málo).
      Co se stane? No každý bude utrácet znehodnocující se měnu Y a cpát si do matrace “na horší časy” měnu X.
      Měna X časem zcela zmizí z oběhu, lidi ji stáhnou – stačí se podívat, jak to vypadalo v USA v době bimetalismu.
      A tím útěkem z měny Y do měny X ta měna Y bude rychle ztrácet kupní sílu (každý se jí bude zbavovat) až skončí hyperinflačním kolapsem.
      Teprve pak lidé z matrací vytáhnou měnu X a začnou ji používat, protože již nebude žádná jiná měna, za kterou by šlo koupit jídlo, zaplatit nájem, … A zároveň i zaměstnavatelé budou nuceni vyplácet mzdy (a nakupovat suroviny, …) v měně X, protože za nic jiného jim nikdo nic nedá – zaměstnanci budou potřebovat X, protože jen s X půjde zaplatit nájem a jídlo.

      Od tohoto zlomového okamžiku jsme asi ještě relativně daleko.
      Velmi záleží na tom, jak rychle bude stále dalším a dalším lidem docházet, která měna je to X a která to Y.
      Až to dojde významnější části lidí, věci dostanou rychlý spád, protože každý jeden člověk, kterému to dojde, zvyšuje pravděpodobnost, že to dojde dalším – protože každý, kdo přejde z Y na X, způsobí růst X a pokles Y, což ukáže i ostatním, co mají dělat, z čeho na co přecházet. A v jeden okamžik se spustí nekontrolovatelná lavina, jak u systémů s pozitivní zpětnou vazbou bývá časté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.