Sobota, 13 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Nový těžařský pool otevřel debatu o cenzuře transakcí v bitcoinové komunitě

Bitcoin je skvělý, protože je decentralizovaný, svobodný a vzdoruje cenzuře.., moment!?! Co? Analytická platforma Blockchain BlockSeer spustila soukromou beta verzi nového bitcoinového těžařského poolu, který zavádí cenzuru transakcí.

Blockseer Mining Pool

Těžaři kryptoměn spojují sílu v poolech, což jim umožňuje dosahovat pravidelnějších a vyváženějších výnosů. Resp., dnes již možná vůbec nějakých výnosů, protože s malým výpočetním výkonem by se z čekání na samostatně vytěžený blok mohla stát věčnost… Nově spuštěný pool

Blockseer však přichází s něčím, co mnoho lidí v bitcoinové komunitě příliš nepotěší. Cenzuruje transakce odeslané z peněženek zařazených na černé listině.

Moment, jaké černé listině? Bitcoin má něco takového, jako je blacklist? No, v podstatě nemá, ale přesto je díky transparentnosti bitcoinového blockchainu možné například určit, které adresy jsou spojeny s nějakým podvodem, hackem či jinou nekalou činností. Tomu se však lze vyhnout použitím různých metod anonymizace, jako je CoinJoin. Nabízí se proto otázka, zda na černé listině nakonec nemohou skončit všichni, kdo nějaký ten mixér používají k ochraně svého soukromí.

Chatrné soukromí

Jak víte, Bitcoin sám o sobě není a nikdy nebyl anonymní. Hovoříme o pseudoanonymitě, kdy jsou sice veškeré transakce, adresy a zůstatky veřejné, zpravidla však nikoli jména majitelů. Jedná se však o křehkou ochranu soukromí, kterou se snaží prolomit jak zločinci, tak i úřady a vlády mnoha států. Ostatně, co jiného má za úkol proces AML a KYC ( Know-Your-Customer – poznej svého zákazníka), než právě deanonymizovat uživatele kryptoměn?

TIP: Temná stránka věci – pohled z druhé strany mince [Bitcoin BFI]

Vše ok, zatím…

Nový bitcoinový těžební pool Blockseer bude cenzurovat různé adresy. Může jít mimo jiné o mince označené Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv Spojených států (OFAC). Pool bude dokonce vyžadovat identifikační procesy KYC od zapojených těžařů. V tuto chvíli je těžké určit, jak vážné dopady na apolitičnost a necenzurovatelnost Bitcoinu to může v budoucnosti mít.

Těžaři mohou volit mezi jednotlivými pooly a je jen na nich, který si zvolí. Momentálně jim tedy nic nebrání schvalovat veškeré transakce v ostatních poolech. Jinými slovy, dokud zde budou ostatní těžební pooly a dokud budou respektovat jednu ze základních hodnot Bitcoinu, žádná transakce nebude cenzurovaná. Bude ji sice odmítat Blockseer, ale tím to končí.

Problém by nastal, kdyby časem vznikaly další jemu podobné pooly a pokud by se jim nějakým způsobem podařilo ovládnout alspoň 51% většinu a de facto centralizovat síť a odmítat bloky obsahují cenzurované transakce. To by bylo pro Bitcoin skutečně špatné a podobalo by se to nepřátelskému převzetí.

Závěr

Nově spuštěný těžařský pool může jen stěží dosáhnout svého účelu, tedy cenzurovat jakoukoli adresu na blacklistu. Otevírá však diskuzi o tématu, které bylo dosud prakticky tabu – tedy zda a za jakých okolností cenzurovat bitcoinové transakce. To bylo dosud něco neslýchaného, a to navzdory faktu, že se zde pohybuje spousta hackerů, podvodníků a zločinců, kterým by jistě bylo žádoucí odstřihnout přístup k jejich odcizeným bitcoinům. Cena by však byla až příliš vysoká.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *