Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Povinná identifikace vlastníků krypto peněženek; Coinbase spravuje až 11 % krypto kapitalizace; Čeněk Stýblo přišel o milion $: Příběhy týdne

Zastánci kryptoměn a blockchainu zastavili FinCENovo „pravidlo pro krypto peněženky,“ ale jen zatím. Americká burza Coinbase spravuje neuvěřitelných 11 % z celé tržní kapitalizace kryptoměn. Čeněk Stýblo říká, že přišel o milion dolarů v kryptoměně. Příběhy týdne jsou zprávy, které hýbou kryptosvětem a vyvolávají největší ohlasy v komunitě.

FinCENovo „pravidlo pro krypto peněženky”

Prezidentka komory digitálního obchodu se sídlem ve Washingtonu, DC, Perianne Boring, komentuje „pravidlo pro krypto peněženky,” které na kryptosvět seslal 18. prosince 2020 bývalý ministr financí USA Mnuchin v “poslední minutě” svého úřadování. Jde o regulaci, podle které by burzy měly povinnost ukládat jména a adresy zákazníků převádějících přes 3 000 USD do soukromých krypto peněženek. U zákazníků, kteří převádějí 10 000 USD nebo více za jeden den, by burzy musely zasílat reporty o transakcích do FinCEN. Zjednodušeně řečeno by šlo o povinnou identifikaci vlastníka kryptoměnové peněženky.

„Když jsme pochopili, že to byl záměr, vyvinuli jsme značný tlak na kancelář ministra financí,” uvedla Boringová s tím, že původně mělo pravidlo vstoupit v platnost v tichosti, resp. bez jakékoli odborné diskuze či komentářů veřejnosti. Jako zásadní narušení soukromí považují odborníci na kryptosektor fakt, že jakmile znáte vlastníka kryptopeněženky, znáte také veškeré předchozí transakce a celou historii.

Další problém Boringová vidí v tom, že by pravidlo mělo negativní vliv na inovace v kryptosektoru a DeFi. Uvedla: To by rozhodně mělo zásadní dopad na jakýkoli typ systému založeného na inteligentních smlouvách v celém prostoru DeFi… Nejsme schopni vyčíslit rozsah inovací, které bychom nikdy, nikdy nespatřili na denním světle, protože by nedostaly prostor pro existenci, růst a prosperitu. Takže s tím se musí politici neustále potýkat.“

Po silném odporu kryptokomunity úřad ministerstva financí pro shromažďování finančních informací FinCEN udělil 15denní odklad pro veřejné připomínky. Jelikož se údajně ozvaly tisíce lidí a organizací, agentura byla nucena, aby znovu prodloužila období pro veřejné komentování, nyní do 29. března. Po tomto datu se pravděpodobně rozhode o jedné z nejdůležitějších regulací tohoto roku, která by i podle názoru některých odborníků mohla velmi nepříznivě ovlivnit budoucnost kryptosvěta.

Coinbase spravuje až 11 % krypto kapitalizace

Údaje vycházející z dat poskytnutých společností Messari naznačují, že až 11 % z celé kapitalizace kryptoměn bylo drženo v úschově Coinbase. Jedná se o data platná ke konci roku 2020. Hodnota aktiv spravovaných společností Coinbase

vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 na zhruba 90 miliard dolarů, zatímco celková krypto kapitalizace se do začátku roku 2021 více než zdvojnásobila a dosáhla asi 780 miliard dolarů. Toto číslo však aktuálně bude velmi odlišné, protože celý kryptomarket překročil kapitalizaci 1,5 bilionu dolarů a podle některých údajů docházelo k odlivu Bitcoinu z burz.

Coinbase, která očekává začátek veřejného obchodování svých akcií na Nasdaq, podle Messari spravuje především Bitcoin a Ethereum, které dohromady činí 83 % držených kryptoměn. V souhrnu, který KryptoHodler vydal koncem minulého týdne, najdete více informací o ziscích, množství uživatelů a daší data, která společnost musela poskytnout před svým zalistováním.

Čeněk Stýblo přišel o milion dolarů

Čeněk Stýblo se společně s Erikem Meldikem proslavili na Youtube jako ViralBrothers. Ve svém novém videu youtuber hovoří o svých investorských začátcích a zážitcích. S rostoucí cenou se množí případy lidí, kteří měli možost hodlovat Bitcoin, ale rozhodli se prodat a zpětně toho litují. Tomu přitom každý může snadno předejít, když bude prodávat velmi postupně. Značná část hodlerské komunity navíc hodlá hodlovat tzv. “napořád” (o důvodech více zde).

Influencer říká, že si po delší době našel čas na studium základů kryptoměn a na jaře 2017 si koupil první Bitcoin za 38 tisíc korun. Následně říká, že do Bitcoinu postupně „nasypal několik milionů korun.” Následně začal diverzifikovat a nakoupil „40 shitcoinů. Bylo to jako kasíno,” dodává. „Přestože jsem dělal chyby, tak jsem se dostal na celkovou hodnotu portfolia asi 70 bitcoinů (dnes asi 70 mil. Kč, tehdy 24 milionů).”

Mánie vyvrcholila a Čeněk Stýblo se bohužel rozhodl přelít téměř všechen svůj Bitcoin do altcoinů prakticky na topu. „Z milionu dolarů mi kleslo portfolio asi na milion korun…” Následně se mu však podařilo aspoň vybrat vklad, takže příběh až tak smutný konec neměl, byť by mu HODL mohl přinést mnohem více.

 

Myslete na to, že si časem projdete bear marketem: Pro nováčky – Co je medvědí trh u Bitcoinu

Platí výrok myšlením k bohatství na úrovni celé společnosti?

Proč někdo hodluje tak, že nikdy neprodá svůj Bitcoin?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *