Regulace

Raiffeisen Bank a další banky rozhodují o tom, co (ne)můžou zákazníci dělat se svými penězi

Sdílej

Dlouhodobý problém v bankovním sektoru opět vychází najevo. Lidé, kteří chtějí investovat do kryptoměn, narážejí na překážky v podobě zákazů transakcí, které jim dávají některé banky. Raiffeisen Bank je přitom pouze jednou z nich. Lidé se ptají, před čím dalším je jejich banka ochrání příště. Bude to zákaz transakce, aby si nekoupili další pivo? Nebo vás banka ochrání před nákupem benzínu, který škodí prostředí a na silnicích se denně umírá..? Nicméně, argument ochrany lépe funguje na svobodomyslné Brity (viz Barclays), zatímco v postkomunistickém Česku banky nejčastěji argumentují na údajné porušování zákonů, kterého se podle nich nespecifikované množství uživatelů kryptoměn dopouští. Může však pouhá zmínka termínu “praní peněz” bez soudu či dokazování viny sloužit jako univerzální prostředek pro omezení či diskriminaci?

Raiffeisen Bank vám odmítne provést transakci

Pokud patříte k lidem, kteří vidí potenciál v kryptoměnách a chtějí do nich investovat, musíte si dát pozor na některé banky. Banky v některých případech upozorňují na rizika kryptoměn paradoxně tím, že demontrují svá vlastní rizika. Ukazuje se, že i přesto, že zdánlivě žijeme ve svobodné společnosti, pokud pošlete transakci někam, kde se to vaší bance nelíbí, může vám takouvou transakci zamítnout a ve výjimečných případech někteří uživatelé kryptoměn hlásili dokonce zdlouhavý proces dostávání se ke svým vlastním penězům po zrušení účtu. Problémy hlásí také kryptoměnové směnárny a burzy v České republice, kterým začínají banky účty vypovídat a novým zájemcům už účty rovnou odmítají na tuto činnost otevřít.

ČSOB

od počátku kryptoměn stále stejný postoj – kryptoměny považují za rizikovější oblast. Řada dalších bank potvrzuje, že kryptoměny vyhodnocují jako rizikové. Fio banka údajně ukončuje spolupráci v případě, kdy u daného subjektu zaznamenává opakované problémy či nedostatečnou spolupráci při jejich řešení. Raiffeisenbank rovnou potvrdila, že se byznysu v oblasti kryptoměn zcela vyhýbá. Také UniCredit Bank patří mezi banky, které odmítly provést platbu na kryptoměnovou burzu. Nejčastějším argumentem bank je riziko praní peněz nebo financování terorismu. Přitom platí, že krypto burzy a směnárny jsou již dnes povinné dodržovat přísná pravidla, která je např. nutí identifikovat své uživatele pomocí osobních dokumentů a evidovat každou jejich transakci.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Ani z Air Bank si na kryptoburzu nic nepošlete

Klienti Air Bank si nyní nemohou ze svých účtů posílat peníze na zahraniční burzy s kryptoměnami. Jak informoval web Peníze.cz, rozhodnutí rakouské Raiffeisen Bank se dotýká i v Česku působících bank. V tuto chvíli není jasné, zda se to týká také dceřiných společností banky, ale existuje značná pravděpodobnost, že ano. Problém se totiž dotýká dokonce i bank, které s Raiffeisen Bank pouze spolupracují.

„Zpracování zahraničních plateb zajišťuje Air Bank prostřednictví korespondentské banky (Raiffeisen Bank International), která přijala rozhodnutí jakékoliv platby související s kryptoměnami nadále neprovádět. Vzhledem k tomu, že se jedná o interní politiku naší korespondentské banky, nejsme schopni toto jakkoliv sami ovlivnit. Klienty po zadání platebních údajů na tuto novou skutečnost upozorňujeme,“ uvedla Jana Pokorná, mluvčí Air Bank.

Závěr

Není zcela jasné, na základě jakého zákona mají banky právo rozhodovat o penězích svých klientů, resp. o tom, co s nimi mohou a nemohou dělat a do čeho nesmíte investovat. Samotný argument praní peněz, kterým banky hájí diskriminaci krypto společností i uživatelů, se zdá být v právním státě s presumpcí neviny lichý, nemluvě o masivních plošných regulacích, které již nyní kryptoměnové burzy a směnárny dodržují a které mají za cíl zneužití kryptoměn k nezákonným činnostem plošně znemožnit. Přesto “banka inspirovaná klienty” Raiffeisen Bank a další banky otevřeně přiznávají, že k těmto kontroverzním krokům přistupují.

 

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE
Leave a Comment

Nejnovější články

Soud vynesl rozsudek, bývalý generální ředitel Binance Changpeng Zhao odsouzen ke čtyřem měsícům vězení

Zakladatel největší kryptoburzy světa Changpeng Zhao, také známý jako CZ, který se v listopadu přiznal…

2. 5. 2024

Téměř půl miliardy dolarů v likvidacích a dalších 564 milionů ETF odlivů při propadu Bitcoinu pod 58 tisíc USD

Bitcoin (BTC) náhle propadl pod kulatou cenovou hranici 60 tisíc dolarů a stáhl s sebou…

2. 5. 2024

Predikce ceny bitcoinu: Tržní kapitalizace kryptoměn po zasedání FOMC klesla o další 3 %, je nyní čas na nákup?

Poslední vývoj ceny bitcoinu (BTC) vyvolává vlnu spekulací a nejistotu poté, co se kryptoměna potýká…

2. 5. 2024

Bitcoin (BTC) zaznamenal nový rekord v počtu transakcí: 1,6 milionu potvrzených on-chain plateb za jediný den

Bitcoinová síť zaznamenala 23. dubna nejvyšší počet potvrzených plateb. V dosažení nového rekordu hrálo důležitou…

30. 4. 2024

Debut bitcoinových a ethereových ETF v Hongkongu přilákal zlomek kapitálu oproti prvnímu dni fondů v USA

V Hongkongu se dnes začaly obchodovat spotové burzovně obchodované fondy (ETF) na Bitcoin a Ethereum.…

30. 4. 2024

Američané kvůli regulátorům přicházejí o kryptoměnové peněženky! Phoenix a Wasabi opouštějí Spojené státy

Vývojáři bitcoinových peněženek Phoenix Wallet a Wasabi Wallet oznámili, že přestanou poskytovat služby americkým spotřebitelům.…

30. 4. 2024
 

Provozovatelem webu je fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku. Informace o provozovateli. Návštěvou stránky Kryptohodler výslovně souhlasíte s podmínkami - více zde.

info@kryptohodler.cz

This website uses cookies.

Read More