Podruhé přijal naše pozvání Adam Kracík. Dnes rovnou navážeme na to, kde jsme skončili minule. Věříme, že témata, o kterých se s dnešním hostem, ICO (IEO) analytikem, budeme bavit, jsou zajímavá. Řeč bude o častých chybách ICO investorů. Jaké kryptoměny jsou podle Adama zajímavé na HODL? Nebude chybět pohled na budoucnost kryptoměn a nebo na kryptokomunitu.
Obsah článku:
Hodler i ICO (IEO) investor má společného nepřítele – netrpělivost
Myslím, že na jedno jediné dobré ICO klidně připadná i 30 extrémně špatných. Možná dokonce i daleko více. A to je právě ta netrpělivost. Člověk má pocit, že mu furt unikají obrovsky dobré investice. Jenže to je pohled člověka, který tomu prostoru nerozumí.
Když se zorientujete, tak zjistíte, že příležitostí je hrozně moc, ale musí se na ně extrémně chytře a bezpečně. A pomalu.
Utečou vám tři dobré ICO? Nevadí. Vyděláte na jiném, ale nesmíte mezitím koupit tři špatné jen proto, abyste měli pocit, že něco děláte.
Další problém jsou informace.
Aby člověk mohl rozumně investovat do nových projektů, tak musí mít přehled o tom prostoru. Co je žádaná vlastnost? Co dává smysl? kde je velká konkurence a kde je naopak malá konkurence?
Běžné je, že velká část nových projektů vytváří věci, na které stačí decentralizované aplikace. DApps umí vytvářet chytré blockchainy jako ETH. Každopádně je potřeba chápat věci v kontextech, což znamená mít široký přehled, co se v celém prostoru děje. Já tohle dělám full-time, i tak je to pořád velké riziko.
Taktika
Pro ostatní, kteří nemají celý den na procházení a analyzování věcí, je to riziko ještě daleko větší. A právě tady přichází na řadu taktika. Tím se dá enormně zmírnit riziko.
Člověk musí mít jasný plán, co chce dělat.
Proto ke každému tokenu přistupuji zvlášť a se specifickými cíli. S naprostou většinou projektů také hned vybírám částku, kterou jsem investoval (pokud vydělají, což se naštěstí většinou podaří).
Zároveň bych nikdy do ničeho nešel all-in. Pokud jdete all-in, tak jste rovnou prohráli, protože je to tak extrémní riziko, která se dá těžko ospravedlnit. Takže investuji většinou menší částky a vždy podle kvality projektu. Čím kvalitnější projekt, tím vyšší částka.
Hodluješ nějakou kryptoměnu, kromě ICO? Řekl bys o sobě, že jsi hodler?
Určitě jsem hodler a rozhodně nejsem trader.
Trading je extrémně komplikovaná věc a stále se mám co učit. V tuhle chvíli je to pro mě ale zbytečný risk, a proto se tradingu věnuji jen sporadicky.
Co se týká hodlování, tak tam mám mince, které držím dlouhodobě. V průběhu času se ale musí takové strategie hodně alternovat, protože situace se proměňuje extrémně rychle.
Jsem hodler
A vzhledem k tomu, že jsem optimista směrem k altcoinům, tak to znamená, že se člověk musí přizpůsobovat trendům a měnit svoje strategie podle toho, jak se prostor vyvíjí. Hodně si cením ETH, protože je to podle mého mince, která ukázala, jakým směrem se kryptoměny budou ubírat do budoucna.
I proto jsem při nynějším propadu nakoupil Cardano, které, jak se zdá, má před sebou světlou budoucnost. Rizikový hodling je IOTA. Ten projekt sleduju velmi bedlivě, protože má úžasný tým lidí (CFB je v mých očích naprostý vizionář v prostoru kryptoměn) a spolupracuje s organizacemi po celém světě.
Stále však síť ovládá nadace IOTA, takže zatím není možné mluvit o decentralizaci. Proto je to rizikové a dokud se neodstraní koordinátor, tak to bude rizikové. (Pozn. red.: IOTA to mezitím oznámila:)
TIP redakce: IOTA Představuje Coordicide | Centralizovaný Koordinátor Bude Konečně Odstraněn
Pak jsou tu burzovní tokeny, o kterých jsem mluvil
V čele je jednoznačně BNB, které má světlou budoucnost. Jeho cenu nahoru poženou IEO, ale také progresivní přístup Binance. Ačkoliv jsou mi centralizované burzy nepříjemné, tak zatím ještě neexistují DEX (decentralizované burzy) v dostatečně funkční podobě.
DEX
V tomto ohledu mám želízko v ohni, kterým je Nash exchange (nakupoval jsem v ICO). To je decentralizovaná burza, která se blíží spuštění provozu a která má něco, co mnoho burz nemá. A tím jsou regulační rámce. Od tohohle projektu si slibuju hodně, ale uvidí se, jak se mu povede, až se spustí.
Bitcoin
A nikdo nikdy nesmí zapomenout na Bitcoin. Je to prostě bezvadná technologie, která má zároveň ekonomický základ v podobě toho, že byla první. Bitcoin je a myslím, že ještě dobu určitě bude, nejbezpečnější investicí. Ta síť má obrovské klady. Obavu mám pouze o to, aby postupně neztratila vůči konkurenci kvůli své pomalosti a vysokým poplatkům.
Decentralizace má bohužel také špatný směr. To, že Čína momentálně vlastní obrovskou část hash power, je prostě riziko.
I přes to je minimálně ve střednědobém výhledu BTC nejlepší volbou pro ty, kteří nechtějí zbytečně riskovat a nemají čas na to vytvořit si dobré povědomí o prostoru kryptoměn.
Kde vidíš budoucnost kryptoměn? Ve kterých oblastech podle tebe najdou uplatnění?
Osobně si myslím, že je to s kryptem jako s internetem. Potenciální budoucnost kryptoměn je stále nedozírná. A řekl bych, že kdo tvrdí, že ví, co bude, tak prostě plácá.
Finanční systém
Už teď je jasné, že kryptoměny mohou vytvořit lepší finanční systém, než ten, který máme.
Bude to systém, který nediskriminuje a který apriori nedává moc velkým hráčům nad malým člověkem tak, jak to je dnes s bankami. Rozmělnění koncentrace moci je extrémně důležitá, a to kryptoměny přináší.
Datová peněženka
Osobně se těším na funkční datové peněženky. Určitě víte, jak se dá dnes na spoustu stránek připojit pomocí tlačítka “přihlásit se přes Facebook”.
A tohle tlačítko se nahradí přihlášením se přes datovou peněženku. A u něj bude kolonka na to, jestli poskytnete třetí straně svoje data. Samozřejmě za to, že zaplatí. Tím člověk získá kontrolu nad svými daty a budete je moci monetizovat. Data jsou totiž opravdu nová ropa.
Nový, decentralizovaný internet
Eventuálně se může díky interoperabilním blockchainům vytvořit celý nový internet, který bude rezistentní proti centralizaci právě kvůli decentralizované podstatě kryptoměn. Vím, že na tohle cílí např. Cardano, Qtum, nebo nově vzniklý blockchain Cosmos (ten rozhodně stojí za pozornost, kdo jej ještě nezná).
Internet věcí (internet of things)
Pokud by se někdy podařilo IOTĚ vytvořit to, co má v plánu, tak uvidíme internet věcí, který funguje na tomhle protokolu a tam už jsem v budoucnosti…
Auta, co sama jezdí po městech a nechávají si platit. Ledničky, které objednávají potraviny, když dojdou, a rovnou zaplatí v IOTĚ dronu, který je přiveze. Prostě ekonomika internetu věcí. Ale zde se jedná už o velkou spekulaci.
K významu kryptoměn v moderním světě jsem ovšem extrémně optimistický, protože si myslím, že mohou minimálně vytvořit lepší a férovější ekonomické prostředí.
Co Bitcoin vs. altcoiny? Jak pohlížíš na spory mezi BTC maximalisty a příznivci altcoinů, popř. celkově na kryptokomunitu?
V české komunitě je hodně vidět BTC maximalismus. Myslím, že je to tím, že tu hodně lidí bylo už od brzkých začátků BTC. A proto se naučili, že BTC a LTC jsou držáci.
Jenže celý ten prostor je tak mladý, že mi přijde zbytečné, být maximalista. A vidím to na neuvěřitelném rozvoji skvělých projektů. Takže BTC maximalismus vidím jako zbytečný.
Většina altcoinů zmizí
Na druhou stranu se ukázalo, že vedoucí figury BTC maximalismu v české a slovenské komunitě jsou daleko více BTC realisti.
Věří Bitcoinu proto, protože je stabilní, a to dává smysl. Většina altcoinů totiž doopravdy zmizí, protože nemají žádné uplatnění. A nebo jen nebudou dost konkurenčně schopné. Proti BTC realismu bych tedy neřekl ani slovo.
Kryptokomunita
Na kryptokomunitě mi extrémně vadí nepřátelské prostředí.
Hodně lidí bez znalostí zaujímá pevné pozice a bojuje zbytečně proti každému, kdo projevuje jiný názor. Pak je to taky téměř výhradně mužská komunita a „chlapi sú kokoti,” jak hezký zpívá Mucha.
Je to trochu nadsázka, nicméně jsem se často setkal s přístupem, že ženy jsou akorát zlatokopky, nebo jen nadávají manželům. A to je bohužel nesmyslná generalizace, která kryptokomunitě škodí.
Být žena, tak se nebudu v kryptokomunitě cítit dobře
Bohužel je těžké s tím něco dělat. V tomhle patří velký dík Andreji Cabajovi, který se tohle snaží řešit. Myslím, že celý prostor slovenské a české kryptokomunity může být daleko otevřenější a milejší. Z toho nakonec budou profitovat všichni, protože se povede otevřená diskuze, místo osobních hádek.
Závěr
Dnešní rozhovor je u konce. Poděkování patří Adamovi Kracíkovi, že se s námi podělil o své nápady, zkušenosti, myšlenky a zajímavé postřehy. Děkujeme za rozhovor. O bull runu 2017 se říká, že byl tažen ICO. Nechme se překvapit, zda ten příští bude hnán IEO, nebo něčím jiným. V každém případě věříme, že i vám Adam předal něco zajímavého.
-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)
KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, dále třeba na Instagramu a přidej se do naší diskuzní HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.