Pondělí, 27 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Rusko navrhuje zákaz používání a těžby kryptoměn! Pád: dnes, vzor: Čína

Ruská centrální banka ve čtvrtek navrhla zakázat používání a těžbu kryptoměn na celém ruském území. Zpráva Kryptoměny: trendy, rizika, opatření byla představena během online tiskové konference s Elizavetou Danilovou, ředitelkou odboru finanční stability Bank of Russia.

Bank of Russia útočí na kryptoměny

Zatímco vlastnictví kryptoměn má být nadále povoleno, používání nebo těžení by v Rusku mělo být zakázáno. Navrhuje to místní centrální banka. Kryptoměny by totiž měly znamenat hrozbu pro suverenitu její měnové politiky, finanční stabilitu a blahobyt obyvatel.

Banka navrhla zabránit finančním institucím v provádění jakýchkoli operací s kryptoměnami a uvedené mechanismy by měly být vyvinuty k blokování transakcí zaměřených na nákup nebo prodej kryptoměn za fiat měny. Zakázány by tedy byly mimo jiné všechny kryptoburzy.

Jak informovala agentura Reuters, Binance je odhodlána spolupracovat s regulátory a doufá, že zveřejnění zprávy vyvolá dialog s centrální bankou o ochraně zájmů ruských uživatelů kryptoměn. Ta však může mít jiné starosti a mezitím navrhuje sankce.

Kryptoměny jsou mocenským strukturám v Rusku trnem v oku již delší dobu. V roce 2020 jim místní vláda poskytla právní status, ale zakázala jejich používání jako platebního prostředku. Bank of Russia však v zásadě usiluje o zákaz kryptoměn. Bude také spolupracovat s regulátory v zemích, kde jsou kryptoburzy registrovány, za účelem sběru informací o operacích ruských klientů.

TIP: Jak si koupit Bitcoin a jiné kryptoměny – Průvodce pro začátečníka

Vzor? Čína!

Navrhovaný plošný zákaz je jako přes kopírák podobný zátahu proti kryptoměnám v Číně. Čína svým  kriminalizováním krypto transakcí a těžby zasáhla Bitcoin a další hlavní kryptoměny a opakovaně si pohrávala s jejich cenou. Zdá se, že v těchto krocích Rusko nachází inspiraci a zalíbení. Bitcoin se mezitím propadá pod support na úrovních 42 000 $, resp. 40 tisíc dolarů, které řada analytiků považovala za stěžejní.

Omezení vlastnictví kryptoměny se nepředpokládá, řekla Elizaveta Danilova, vedoucí oddělení finanční stability centrální banky Ruska. Dodává:

„Zatím neexistují žádné plány na zákaz kryptoměn podobný zkušenostem z Číny. Přístup, který jsme navrhli, bude stačit.”

Raealita oznámených návrhů však Čínské kroky více než připomíná. Svobodná decentralizovaná globální měna se nelíbí komunistickým velmocím a kolébkám tohoto učení, světe div se. Rusko je přitom aktuálně třetím největším světovým hráčem v těžbě Bitcoinu

za Spojenými státy a Kazachstánem.

Řešení je zákaz?

„Nejlepším řešením je zavést zákaz těžby kryptoměn v Rusku,“ uvedla banka. Sama, podle vzoru: Čína, plánuje vydat svůj vlastní digitální rubl (CBDC). Uvedla také, že rozšíření krypto aktiv omezí suverenitu měnové politiky, přičemž vyšší úrokové sazby budou zapotřebí k omezení inflace. Řeč byla také o kryptosvětem stokrát zpochybněných a vyvrácených problémech, jako je nelegální činnost kryptokomunity a názor, že Bitcoin škodí planetě.

TIP: Známe závěry studie o spotřebě energie Bitcoinu od společnosti NYDIG

Místní těžaři podle Coindesk uvedli, že tento postoj banky pro ně nebyl překvapením. Zpráva je podle nich zopakováním pozice CB, ale konečná politika Ruska bude zahrnovat vstupy od ostatních zúčastněných stran.

Pravděpodobnost úplného zákazu celého kryptoměnového průmyslu je „zanedbatelná,“ řekl Roman Zabuga, PR ředitel těžařské hostingové společnosti BitRiver. Podle Sergeje Mendělejeva, výkonného ředitele krypto investiční platformy InDeFi, však Rusko skutečně může následovat Čínu.

„Důsledky nebudou špatné pro [krypto] průmysl, ale pro naši budoucnost. Bude to další krok k tomu, aby Rusko zaostávalo v technologii ještě více než nyní. Nejlepší technologičtí profesionálové a podnikatelé by pravděpodobně opustili Rusko spolu s velkým kusem investic,” řekl Mendělejev.

TIP: Svoboda stále není samozřejmostí! Na začátku třetího tisíciletí [Komentář]

Po zavedení CBDC (digitální měny CB) může být kryptoměna poslední oázou finanční svobody. Účastníci finančního trhu mají nyní čas do 1. března, aby se ke zprávě vyjádřili.

 

Putin je proti plánům ruské centrální banky na zákaz kryptoměn

 

Hry budou jádrem metaverse! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 69 mld. USD

Hry budou jádrem metaverse! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 69 mld. USD

Cena Bitcoinu klesla na 42,8 tisíc USD poté, co Fed potvrdil zrychlené protiinflační zásahy

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *