Pondělí, 15 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Spící chyba “forkla” Ethereum; Denní BTC objemy nahoře o 270 %; Monero terčem útoku: Zprávy z coinů

V tomto článku vám přinášíme tři nejčerstvější zprávy z coinů. Tentokrát se novinky týkají kryptoměny Monero (XMR), Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH).

Monero terčem útoku

Včera došlo k pokusu o útok na Monero (XMR). Neznámý útočník selhal a identity či IP adresy uživatelů neprolomil. Vývojář Riccardo Spagni odhalil, jak pokus o narušení soukromí monerových transakcí proběhl. Pomocí několika spuštěných uzlů mělo být možné zaznamenat IP adresy a přiřadit je k transakcím. To měla usnadnit specifická chyba Monera.

Spagni uvedl, že šlo o poněkud neohrabaný a „převážně nekompetentní“ pokus, který nevyužil žádnou z on-chain funkcí ochrany soukromí Monera, jako jsou “shielded transactions” nebo “ring signatures.” Výsledkem neúspěšného útoku je doporučení uživatelům, aby odesílali své transakce prostřednictvím Toru nebo i2p. Adresy spojené s útočníkem jsou nyní na blacklistu. Podobné útoky jsou možné také u jiných kryptoměn. Spagni dodává, že firmy jako Chainalysis používají podobné techniky ke sledování jiných blockchainů, včetně Bitcoinu (BTC).

Denní BTC objemy nahoře o 270 %

Bitcoin zaznamenal prudký nárůst objemů obchodování. Arcane Research zjistil, že průměrný denní objem obchodování bitcoinů vzrostl oproti minulému týdnu o 270 %. Sedmidenní klouzavý průměrný denních objemů obchodů s Bitcoinem dosáhl v letošním roce dosud nejvyšší úrovně, více než 3 miliardy dolarů. Tato data ukazují “skutečné“ (nezmanipulované) čísla na základě údajů z LMAX Digital a koše dalších 10 nezveřejněných burz, které Arcane Research považuje za důvěryhodné.

Říjen byl pro digitální aktiva bouřlivým měsícem. Jedním z důvodů je očekávaný výsledek prezidentských voleb v USA. S rostoucí cenou Bitcoinu se nárůsty denních objemů obchodování mohou stát normou. Stále více uživatelů může být přitahováno potenciálem Bitcoinu zlomit historická maxima v následujících měsících.

TIP: ATM: Každou hodinu je nainstalován 1 nový krypto bankomat!

Spící chyba “forkla” Ethereum

Včera došlo k tomu, že se dočasně rozvětvila síť druhé největší kryptoměny Ethereum (ETH). Dotčen byl jeden z největších poskytovatelů infrastruktury Ethereum, což způsobilo problémy různým projektům. Nechtěný hard fork byl způsoben “spící chybou,” která dva roky tiše spala. Ta byla sice před několika měsící opravena, ale jen částečně. John Youngseok Yang získal 20 tisíc dolarů v ETH za nalezení 2 vážných zranitelností. Chyba ovlivnila verzi blockchainu Etherea nazvanou Go-Ethereum nebo Geth a vývojáři na základě jejího nalezení později dokončili opravu. Problém je, že aktualizaci nenainstalovaly všechny uzly.

V 7:10 ráno UTC (tedy v 8:10 našeho času) se blockchain Etherea rozdělil na delší verzi a kratší verzi. Do jisté míry se to děje pořád a uzly se drží delší verze. V tomto případě se však uzly, které se neaktualizovaly, přilepily na kratší řetězec. To znamenalo, že ukazovaly různé bloky a nesouhlasily s jinými verzemi blockchainu. Chyba způsobila chaos, protože mj. zasáhla poskytovatele infrastruktury Ethereum – Infura. Tato služba selhala s odvoláním na „zásadní problém“ a  mnoho dalších služeb, které využívají Infuru (vč. peněženky MetaMask, Coinbase Wallet a půjčkové platformy Compound), nebylo schopno komunikovat s blockchainem. Infura provozovala zastaralou verzi Geth (1.9.9), která byla vydána 6. prosince 2019.

„Problém spočívá v tom, že v určitém okamžiku byla zavedena nějaká změna kódu, která vedla k rozkolu mezi těmi, kteří upgradovali, a těmi, kteří tak neučinili,” uvedl Nikita Zhavoronkov, hlavní Ethereový vývojář. Burza Binance, která provozuje vlastní uzel, zpozorovala hard fork a dočasně pozastavila výběry. Ovlivněn byl také vyhledávač Blockchair, který zobrazoval bloky z kratšího řetězce blockchainu. V současné době by již většina zasažených služeb měla fungovat správně.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *