Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Changpeng Zhao – Kdo je CZ a co víme o šéfovi přední kryptoburzy Binance

V našem týdeníku přinášíme spoustu zajímavých věcí ze světa kryptoměn. Některé z posledních dílů jsme věnovali osobnostem, jako je Charlie Lee, Vitalik Buterin, a další. Dnes si představíme zakladatele jedné z největších kryptoburz na světě, Binance, jehož jméno zní Changpeng Zhao, ale známější je pod jednoduchou přezdívkou.

Changpeng Zhao – příběh od A do CZ

Changpeng ZhaoChangpeng Zhao, známý jako CZ, se stal jedním z nejvlivnějších a nejrespektovanějších lidí v kryptosvětě. Za to vděčí obrovskému úspěchu své burzy Binance. Chcete vědět, jak to dokázal?

CZ se narodil v Číně a vyrůstal ve Vancouveru v Kanadě. Po vystudování informatiky na McGillově univerzitě v Montrealu pracoval na vývoji obchodního softwaru v New Yorku a Tokiu. Jeho cesta, jakožto odborníka na budování infrastruktury a systémů pro kryptoburzy, začala již někdy okolo roku 2005, nebo dříve. Tehdy se přestěhoval do Šanghaje a založil společnost Fusion Systems, která budovala vysokofrekvenční obchodní systémy pro makléře.

Než Changpeng Zhao založil Binance, zapojil se do celé řady projektů v kryptoodvětví. V roce 2013 začal pracovat ve společnosti Blockchain.com. O rok později pracoval jako CTO v kryptoburze OKCoin. Za rok vytvořil startup, jehož cílem bylo poskytovat cloudové služby pro burzovní operátory…

Založení Binance

V roce 2017 Changpeng Zhao založil vlastní kryptoměnovou burzu. Za tímto účelem vybral 15 milionů dolarů během ICO Binance coinu (BNB). Jeho burza se rychle drala nahoru a mezi uživateli si získala oblibu díky nízkým poplatkům, obrovskému množství dostupných kryptoměn a úspěšnému marketingu. Jen asi půl roku stačilo na to, aby se začínající burza stala jednou z nejoblíbenějších kryptoburz na světě. Růst Binance byl podpořen nízkými obchodními poplatky a neustálými inovacemi. Díky tomu si Binance dosud drží pozici pravděpodobně největší kryptoměnové burzy vůbec. 

Dokonce i nejdražší úroveň poplatků na Binance je pouze 0,1 %. Obchodníci mohou využít BNB nebo vysoký objem obchodování, aby si poplatky snížili. Pro porovnání – na burzu Coinbase Pro sice narozdíl od Binance můžete vložit SEPA transakcí eura a nakoupit si za ně krypto, poplatky za obchodování jsou zde však pro většinu drobných traderů a hodlerů pětinásobné, tedy 0,5 % (kompletní info o Coibase zde). Binance má také asi desetkrát tolik obchodních párů.

Zajímavost: Faketoshi vypsal odměnu na Hodlonauta! Dostal naloženo od CZ (CEO Binance) i od komunity

Pálení BNB

Další zajímavou věcí na burze Changpenga Zhaa je pravidelné pálení 20 % svých čtvrtletních zisků v BNB. To nepřímo odměňuje hodlery Binance coinů za držení. Zároveň nám to poskytuje způsob, jak dopočítat a odhadnout zisk burzy. Například desáté pálení mincí, které proběhlo v posledním čtvrtletí roku 2019, odstranilo z oběhu 2,2 milionu BNB mincí. Ty měly v té době hodnotu asi 40 milionů dolarů. Nicméně změna politiky pálení BNB způsobila, že se může odvíjet více od aktivity na různých obchodních možnostech z nabídky burzy, než od skutečných zisků. Při 11. pálení v dubnu letošního roku bylo odstraněno téměř 3,5 milionu BNB, což odpovídalo více než 50 milionům dolarů. Roční zisk Binance vypočítaný na základě tohoto pálení činí miliardu dolarů.

binance, pálení, bnb, binance coin
Pravidelné pálení mincí (zdroj: Binance)

Podle whitepaperu Binance bylo původně vydáno 200 milionů mincí BNB. Z toho bylo 50 % prodáno investorům v ICO, dalších 10 % získali privátní investoři a zbylých 40 % bylo přiděleno zakládajícímu týmu. Všech 6 členů týmu se však rozhodlo své odměny vzdát a tak vznikl koncept pravidelného pálení, kterým se postupně odstraňují všechny Binance coiny zakládajícího týmu.

Rozvoj burzy

Za úspěchem Binance do značné míry stojí neustály rozvoj a přidávání nových funkcí a možností. Kromě samotné burzy nabízí například lending, podporuje stakování, přidali futures a pákový trading, obchodní platformu pro USA a řadu dalších novinek. CZ však před dvěma lety nebyl přesvědčen o tom, že je moudré, být číslo 1. Tehdy řekl, že to vytváří mnohé problémy, a to zejména s regulátory. Nyní však připouští, že zatímco v roce 2018 byl trh prošpikován regulační nejistotou, dnešní situace je již mnohem lepší. „Myslím, že dnes je v pořádku se tlačit kupředu, získat podíl na trhu a nebudete kvůli tomu tím osamělým hráčem nahoře, pro koho si přijdou všichni regulátoři,” řekl Changpeng Zhao pro Cointelegraph poté, co ho známý kryptoweb zvolil jako vítěze svého prvního výběru TOP100 krypto osobností.

Přestože si CZ myslí, že jsme stále v počátečních fázích, současně věří, že dnes již v tomto prostoru existuje větší konkurence, takže je pro malé hráče těžší přijít a začít něco nového budovat. „Chceme vidět přicházet více burz, protože pokud přichází více burz, můžeme vidět více lidí po celém světě přicházet do krypta,“ dodává.

Kdo je vlastně CZ?

V roce 2013 se Changpeng Zhao začal učit o Bitcoinu. Na konferencích se setkával s některými dnešními velkými osobnostmi kryptosvěta, jako je Charlie Lee, Matthew Roszak a Vitalik Buterin. Zástupce společnosti Ripple ho učil, jak použít XRP. Poslal mu nějaké mince a když mu je chtěl CZ poslat zpět, řekl mu, že si je má nechat a použít k výuce někoho dalšího. Studium Bitcoinu a setkávání s komunitou ho nadchlo. „Myslel jsem, že komunita je opravdu milá. Měl jsem opravdu vysokou důvěru v úspěch Bitcoinu, v úspěch kryptoměny,“ říká CZ.

All-in krypto

Jistě jste již někdy slyšeli o lidech, kteří prodali svůj dům a vše dali do kryptoměn. Možná vás ale překvapí, že přesně to, co dnes obecně považujeme za čiré bláznovství, udělal v roce 2014 také CZ. Dnešní jmění 44letého Changpenga Zhaa bylo odhadnuto Forbesem na 1,2 miliardy dolarů. V únoru 2018 byl třetí na seznamu kryptomiliardářů Forbes “Prophets Of Boom,“ a to za Chrisem Larsenem (Ripple) a Josephem Lubinem (Ethereum a ConsenSys). Sám v polovině roku 2018 odhalil, že měl osobní jmění přes 2 miliardy dolarů. Díky tomu, že má většinu v kryptu, hodnota jeho majetku značně kolísá a klesla během posledního dlouhodobého downtrendu.

Přestože dnes CZ patří mezi kryptoměnové miliardáře, zažil i pády. Jako tehdy, když v roce 2014 prodal svůj dům, a šel all-in do bitcoinů. Během následujících 3 měsíců však BTC klesl ze 600 dolarů na 200 USD a CZ tak náhle ztratil dvě třetiny hodnoty svého domu. Trvalo pak dlouhé dva roky, než se cena Bitcoinu opět zvýšila. Něco takového by pochopitelně nikomu dalšímu neradil, protože krypto je vysoce volatilní.

Skromnost

Jestli je na osobnosti Changpenga Zhaa něco obzvláště zajímavé, pak je to pravděpodobně jeho neskutečná skromnost, se kterou vždy vystupuje, během svých častých rozhovorů či na setkáních s novináři. Když se dozvěděl, že byl vybrán na první místo Cointelegraphova seznamu TOP100 kryptoosobností řekl, že kromě toho, že dal dohromady opravdu dobrý tým a pak je vedl vpřed, tak toho vlastně neudělal až tak hodně. Tým však odvedl spoustu opravdu tvrdé práce.“

Skromnost šéfa Binance se projevuje také v jeho osobním životě. Ačkoli je nyní miliardář, svůj dům si již nazpět nekoupil, ani žádný jiný. Jeho životnímu stylu odpovídá minimalismus, narozdíl od práce, kde je spíše takový maximalista. Žádné velké domy, žádné jachty, ani obchodní obleky. Říká: Nejsem materialistický, protože je těžké přenášet cokoli, co je fyzické. Rád zůstanu mobilní. Rád bych mohl žít každý měsíc v jiném městě, pokud budu chtít. A se sdílenou ekonomikou je to nyní mnohem snazší. Takže nepotřebujeme auto – všude máte Uber. Máme Airbnb, takže nemusím kupovat dům. Necítím potřebu vlastnit spoustu věcí, mít opravdu komplikovaný život. Prostě jen udržuji všechno jednoduché.“

Časem by rád přenechal svou roli v Binance nějakému nástupci, aby si mohl tento svůj vysněný život více užívat. Jeho práce nezahrnuje jen vedení burzy, ale je také její tváří. Důvodem je budování důvěry zákazníků, kteří jim svěřují své peníze. Proto je důvěra velmi potřebná. CZ však říká, že po slávě netouží a ve skutečnosti to dělá jen proto, že do toho nikdo jiný v týmu nechtěl jít.

Kromě toho je rovněž aktivním filantropem. Je členem správní rady nadace Binance Charity Foundation, která podporuje širokou škálu charitativních iniciativ. Je také zřejmé, že část svého jmění reinvestuje do Binance, což vysvětluje prudké tempo rozvoje jedné z prvních burz, která propagovala počáteční nabídku na mincí na burze (IEO), prostřednictvím Binance Launchpadu. Binance dokonce vyvinula svůj vlastní blockchain – Binance Chain. Za zmínku jistě stojí také strategické investice, které vedly k akvizicím společností, jako je CoinMarketCap, Mars Finance, TravelbyBit a Trust Wallet.

Výstřednosti

Ok, možná si říkáte, dobře – pokora, skromnost – ale je to opravdu vše? No, jako řada úspěšných lidí, také Changpeng Zhao má několik stránek, které jsou poněkud výstřední. Asi největší z nich je jeho víra v to, že žijeme v simulaci. Čtete dobře – žijeme v umělé digitální simulaci, která je koncipována nebo organizována složitější inteligencí. Podle Zhaa to také znamená, že za 100 nebo 500 let bude pokrok technologie umožňovat, aby simulace, ve které žijeme, byla kontrolovatelná.

„Když se podíváte na Nintendo Super Mario, můžeme simulovat toho chlapa, jak se pohybuje vpřed a pohybuje se dozadu. Obtížnější částí je, že nevím, v jakém druhu simulace jsme dosud. Je simulována vyšší bytostí, jinou dimenzí – nebo všichni jen sedíme, spíme a současně sníme o sobě nebo o svém vlastním druhu,“ říká CZ. Přesto, jak Zhao vysvělil, to, že nevíme, ve které simulaci žijeme, neznamená, že ji nemusíme brát vážně. „Naopak, i když je to úplná simulace, na všem v simulaci stále záleží. Je tu koronavirus, na čemž záleží, jsou tu místa, kde je záplava, změna klimatu, všechny tyto věci jsou výzvy, které jsou na naší cestě hozeny. A měli bychom se snažit co nejlépe pomoci, kde můžeme,“ dodává.

Vedlejším efektem takové víry je zřejmě klid, jakožto pozitivní aspekt víry v simulaci. Changpeng Zhao věří, že mu to pomáhá lépe zvládat stres a vypořádat se s obtížnými situacemi. „Někdy si říkáte: No, víte, je to jen simulace, je to jen hra. Moje role zde je jen dělat to nejlepší, co umím. Takže jen dávám jednu nohu před druhou a stále pochoduji vpřed. Díky tomu je život ve skutečnosti mnohem jednodušší.“

Závěr

Changpeng Zhao, známý jako CZ, je rozhodně jedním z nejrespektovanějších lidí v kryptosvětě. Právě jste si společně s námi přečetli některé části životní cesty zakladatele Binance – příběh od A až do vzestupu CZ na pomyslný trůn kryptoměnové komunity. Zhao je člověk vyzařující pozitivní energii, který údajně na své kolegy a podřízené nikdy nekřičel. Je miliardářem, který nevlastní vlastní dům ani auto. Člověk, který byl ochotný vsadit na krypto vše co měl a dva roky čekat, jestli se to vůbec kdy vyplatí. I přes svou dlouholetou praxi údajně nenapsal ani kousek kódu pro Binance a o veškeré programování se postaral jeho tým.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *