HODL

HODL | Přesunula se obchodní válka mezi USA a Čínou do kryptosvěta?

Sdílej

Obchodní válka zemí, které na sebe vzájemně uvalují cla, sice momentálně zavání dohodou, nicméně potichu se přesouvá do světa digitálních měn a digitální ekonomiky budoucnosti. Kryptosvět začíná mít význam, jaký by nás před pár lety asi nenapadl ani v tom nejšílenějším snu.

Digitální budoucnost

Blockchain, kryptoměny a další digitální měny, které nejsou v pravém slova smyslu kryptoměnami, ale jsou jimi řekněme inspirovány, to vše tu pravděpodobně bude ještě dlouho. Naproti tomu vše nasvědčuje tomu, že papírové peníze se pomalu stávají zastaralými, podobně jako auta na ropné produkty. A stejně jako volanty těchto vozidel, ani ty papírky se nám moc nechce pustit z rukou.

Někdy ve skrytu duše doufáme, že i přes nevyhnutelné inovace, ke kterým v budoucnosti dojde, si stále budeme moct užívat tu svobodu a zážitek z jízdy. Nicméně vývoj zastavit nelze a budoucnost se zdá být zřejmá. Papírové peníze pomalu končí a nahradí je jejich digitální verze. Digitální měna narozdíl od digitální verze současných peněz (na vašem b. účtu), kterými dnes platíte, nepotřebuje ke svému fungování banky.

Proto může přijít radikální změna celé ekonomiky, která přesune moc. Bude to přesun bohatství do rukou lidí, jak si přál zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto? Ovládnou nás korporace? Nebo převezme tvorbu peněz stát a přestane si od banky nesmyslně půjčovat nově vytvořené peníze? To ukáže čas.

Obchodní válka se přesouvá do světa digitálních měn

Ačkoli může obchodní válka znít poměrně mírumilovně oproti válce zbraní, jedná se o nástroj, který je postaven na politicko-vojenském základě. Nikdy není bezpečné, když spolu začnou největší státy světa válčit, byť v tomto případě naštěstí nedošlo a doufejme ani nejde k násilí.

Válka vede ke krizi. Krátkodobá iluze výroby a nastartování ekonomiky před válkou a snad i částečně během války, pokud je mi známo, často končila tvrdým ekonomickým dopadem na civilní obyvatelstvo. Nebylo výjimkou, když došlo k hladomorům. Válka rozhodně není v ničím zájmu, byť je politický trend poslední doby prezentován tak, že je dobře utrácet čím dál horentnější sumy a podíly HDP za zbrojení.

Mnozí Američané věří, že Trump dělal dobře, když začal penalizovat Čínu pomocí cel. Uvěřili, že Čína je hrozba. Nicméně z pohledu Číny to může vypadat přesně opačně. Ačkoly nyní snad začínají převažovat snahy o uklidnění situace, začíná se také čím dál častěji hovořit o nové rezervní měně, která by mohla vzniknout z digitální měny.

Toto ve skutečnosti není žádná novinka a řada vlivných osobností v USA již měsíce či dokonce roky upozorňuje na fakt, že výsadní pozice dolaru bude pravděpodobně dříve či později ohrožena. A není divu, dnes jde již pouze o zvyk, přežitek z dob, kdy byl dolar podložen zlatem. Stále častěji tato otázka znepokojuje americké politiky a bankéře.

Zuckerberg přilil olej do ohně

Obchodní válka USA s Čínou se přesouvá také do světa digitálních měn a kryptoměn. Tyto nové ekonomické nástroje mohou přinést velkou výhodu. Čína si to uvědomuje a prezident Si Ťin-pching otevřeně říká, že se na tyto technologie musí zaměřit a usilovat o jejich využití.

Je to pro ně šance, získat pro sebe výhodu. V zemi, kde je použití kryptoměn značně omezeno a částečně zakázáno, připravují státní “kryptoměnu”, která má časem plně nahradit fiat peníze. Je to poněkud děsivé, pokud jde o vládní moc nad každou transakcí, nad každým člověkem. Komunistická Čína přitom čelila mnoha obviněním, pokud jde o lidská práva a svobody.

Zuckerberg upozornil, že pokud USA nebude urychleně pracovat na digitální měně, Čína to udělá. A dále, že to ohrozí politickou moc USA nad zbytkem světa. V podstatě tak upozornil Kongres i veřejnost, že digitální měna bude jednou z hlavních výzev. A co víc, řečmi o Číně z toho udělal předmět obchodní války. Nastínil tak de facto možnost, že by se mohla přesunout do oblasti digitálních měn.

Let na měsíc

Kdo bude první na měsíci? Je příhodné, jak tato analogie sedí. Zatímco si celý svět pamatuje boj USA a Ruska o to, kdo první přistane na měsíci, nyní se o to pokouší Bitcoin. Samozřejmě obrazně řečeno – „to the moon” je fráze, která se používá ve spojení s očekáváním prudkého růstu BTC. V kontextu obchodní války to dostává úplně nový význam.

Když to bude nyní Bitcoin, kdo první „přistane na měsíci,” bude to pro celý svět výhra. Pokud převáží některá mocnost se svojí centralizovanou státní digitální měnou, mohlo by to pro svět dopadnout méně vesele.

Pokud obchodní válka USA a Číny proniká do kryptosvěta a stává se bojem o digitální měnu, pak se „přistáním na měsíci” v analogii se studenou válkou myslí ustanovení nové světové rezervní digitální měny. Bitcoin jako nestranný a nikým nevlastněný decentralizovaný platební nástroj potřebuje rychle vyřešit problém se škálovatelností, pakliže se má stát příslovečnou holubicí míru a vytvořit rovnováhu, kde žádná země nebude mít výsadní právo.

Závěr

Tento článek by si jistě zasloužil časem revidovat a doplnit či opravit. V zásadě se jedná o velmi těžké téma, které není jednoduché šmahem odbýt a udělat si fajfku. Ale tu pointu doufám všichni chápeme. Je to o pravém významu Bitcoinu jako potenciálního nástroje nastolení rovnováhy ve světové obchodní a měnové politice a také o zastavení možné ekonomické války o vlastní rezervní měnu. Souhlasíte?

 

-Kytka (Steemit, Publish0x, facebook)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co číst dále?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE
Leave a Comment

Nejnovější články

Bitcoin (BTC) zaznamenal nový rekord v počtu transakcí: 1,6 milionu potvrzených on-chain plateb za jediný den

Bitcoinová síť zaznamenala 23. dubna nejvyšší počet potvrzených plateb. V dosažení nového rekordu hrálo důležitou…

30. 4. 2024

Debut bitcoinových a ethereových ETF v Hongkongu přilákal zlomek kapitálu oproti prvnímu dni fondů v USA

V Hongkongu se dnes začaly obchodovat spotové burzovně obchodované fondy (ETF) na Bitcoin a Ethereum.…

30. 4. 2024

Američané kvůli regulátorům přicházejí o kryptoměnové peněženky! Phoenix a Wasabi opouštějí Spojené státy

Vývojáři bitcoinových peněženek Phoenix Wallet a Wasabi Wallet oznámili, že přestanou poskytovat služby americkým spotřebitelům.…

30. 4. 2024

Predikce ceny bitcoinu: BTC se stále pohybuje kolem 63 000 USD navzdory pozitivním očekáváním trhu – čas na nákup?

Navzdory pozitivních očekávání trhu se bitcoin (BTC) stále nemůže odrazit. Během včerejší obchodní seance jeho…

30. 4. 2024

Krypto je na cestě k dosažení 1 miliardy uživatelů do konce roku 2025, říká on-chain analytik Willy Woo

Zatímco konzervativnější odhady od společnosti Boston Consulting Group předpovídají, že kryptoprůmysl dosáhne své první miliardy…

29. 4. 2024

CEO JPMorgan Chase Jamie Dimon varuje investory, že americkou ekonomiku ohrožuje několik protivětrů

Jamie Dimon naléhá na investory, aby se vyvarovali „falešného pocitu bezpečí," protože věří, že je…

29. 4. 2024
 

Provozovatelem webu je fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku. Informace o provozovateli. Návštěvou stránky Kryptohodler výslovně souhlasíte s podmínkami - více zde.

info@kryptohodler.cz

This website uses cookies.

Read More