V dnešních zprávách se dozvíte, že byla tajně opravena závažná chyba v Bitcoinu. Držitele XRP čeká airdrop, navíc jejich kryptoměna nově může podporovat smart kontrakty. Blockchainová aktivita Bitcoinu zaznamenala maxima, a další novinky ze světa digitálních měn, coinů a tokenů.
Obsah článku:
Bitcoin a jeho tajná oprava
Jak informoval web Coindesk, závažná chyba v softwaru Bitcoin Core, která dosud nebyla zveřejněna, mohla útočníkům umožnit nejen ukrást finanční prostředky, ale navíc také zpozdit vypořádání či rozdělit největší blockchainovou síť, pokud by nebyla před dvěma lety tiše opravena. Teprve nedávno se o problému rozhovořil Braydon Fuller, protokolový inženýr kryptosměnárny Purse, který chybu odhalil jako první. Problém, jehož závažnost byla stanovena poměrně vysoko (7,8 z 10), byl způsoben tím, že “vzdálené uzly“ nedokázaly vymazat neplatné transakce z jejich paměti. V případě zneužití to mohlo vést k tomu, že by agresor zaspamoval cílový uzel nadbytečnými daty. Tato škodlivá praxe se obvykle označuje jako „nekontrolovaná spotřeba zdrojů,“ která nakonec donutí uzel oběti k vypnutí.
Khan, který nedávnou publikaci o chybě vypracoval společně s Fullerem, poznamenal: „Neexistoval žádný mechanismus, který by s jistotou zjistil, zda jsou nevyřízené podrobnosti transakce platné nebo ne. V některých případech můžete zaplnit vzdálenou paměť neplatnými transakcemi.“ Celé dva roky se chyba držela pod pokličkou, aby ji hackeři nezneužili, údajně proto, že operátorům uzlů trvala aktualizace déle, než se původně očekávalo. Zpráva dále uvádí: „Po Fullerově objevu následovala další chyba Bitcoinu, která byla řešena o dva měsíce později v Bitcoin Core 0.16.3. Tým bitcoin Core vývojářů v té době napsal, že také vektor útoku na odmítnutí služby [denial-of-service attack], jeden aspekt této chyby, umožnil těžařům ‚nafouknout nabídku bitcoinů,‘ protože mohli zdvojnásobit určité hodnoty.“
Flare přinese smart kontrakty na XRP
Spoluzakladatel společnosti Flare, Hug Philion, uvedl, že Flare Networks přináší chytré kontrakty na XRP, ale i některé další kryptoměny. Poznamenal však, že co se týče Bitcoinu či Litecoinu a dalších, poslední slovo budou mít držitelé Sparku – nativního tokenu Flare. Uvádí: „Spark je tokenem sítě, ale síť je sítí smart kontraktů a Spark se používá k zajištění nebo v zásadě k zabezpečení systému FXRP. Systém FXRP je systém, který umožňuje […] vydávání XRP na Flare. To tedy znamená, že máte XRP na Flare, a to vám pak umožní používat XRP s inteligentními smlouvami.“
Kromě toho pak Společnost Flare Networks plánuje airdrop tokenů Spark pro všechny hodlery XRP kromě Ripple Labs, a to v poměru 1:1. Snapshot má být pořízen 12. prosince a zatím jen některé menší burzy oznámily jeho podporu, mj. Uphold či Gatehub. Flare uvádí, že všichni hodleři, kteří drží XRP na svých vlastních peněženkách, budou mít 6 měsíců od data snímku na to, aby si claimnuli své Spark tokeny.
Ethereum má neexistující ruskou peněženku, která američanům „ovlivnila volby”
Kryptoměna Ethereum je zřejmě první kryptoměnou s funkční peněženkou, která ani nemusí existovat. Buď jsou ruští hackeři skutečně geniální, nebo se ministerstvo financí USA dopustilo chyby. Vycházíme přitom z aktualizace speciálně určeného národního seznamu, kde nově figuruje Artem Mikhaylovich Lifshits. Ruský občan umístěný v seznamu na černé listině, který je obviněný ze zasahování do amerických voleb, byl ministerstvem spojen s několika ethereovými adresami, z nihž jedna vůbec neexistuje. Ani spoluzakladatel ETH Vitalik Buterin však dosud nikdy žádnou funkci pro neexistující adresy na Ethereu neoznámil.
Nárůst onchain aktivity
Objem bitcoinových onchain převodů (transakcí na blockchainu) za poslední měsíc výrazně vzrostl a 9. září dokonce dosáhl ročního maxima 3,2 milionu BTC. Vzhledem k tomu, že růst objemu převodu bitcoinů na blockchainu pravděpodobně není způsoben aktivitou na burzách, je možné, že pramení z většího přijetí kryptoměny v ekonomice. Rafael Schultze-Kraft, technický ředitel společnosti Glassnode, však naznačil, že ve skutečnosti může jít převážně jen o interní převody.
VeChain spouští VeTrust
VeChain (VET), a jeho partner DNV GL, ohlásil zahájení VeTrust. Jedná se o nové blockchainové řešení pro sebehodnocení rizika infekce COVID-19 pro hotely v Číně. VeTrust využívá systém VeChain ToolChain BaaS k tvorbě „vysoce funkční sady nástrojů pro hodnocení rizik hotelů,” která posílí jejich bezpečnost a řízení rizik, a to jak nyní, tak i po pandemii.
VeChain ohledně své novinky uvádí: „VeTrust si klade za cíl pomoci čínským hotelům posílit jejich postupy řízení rizik, chránit zdraví hotelových hostů a zaměstnanců, obnovit důvěru zákazníků a usilovat o obchodní růst, zejména pro malé a střední hotely.“ Platforma slibuje neměnný a důvěryhodný důkaz standardů čistoty, přičemž zákazníci budou mít přístup k připravenosti hotelů jednoduchým naskenováním QR kódu.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!