V USA se inflace dostala na 30letá maxima – jak moc ceny rostou?

dolar, FED, UVOLŇOVÁNÍ, peníze, QE, inflace

V USA je inflace nejvyšší za 30 let a v některých částech Evropy jde k 10 procentům. Prezident Joe Biden si stanovil její zmírnění jako hlavní prioritu, byť tato otázka z velké části spadá do pravomocí centrální banky.

Inflace v USA

Příčinou inflace je nedostatek materiálů, surovin i vhodných pracovních sil po zmírnění koronavirových opatření na první pohled a masivní prorůstové a proinflační opatření ze strany vlád a centrálních bank na pozadí problému. Inflace přesto tyto odborníky zaskočila.

Fed i Evropská centrální banka už oznámili, že zpomalí nákupy dluhopisů na podporu hospodářského růstu negativně ovlivněného pandemií. Abychom pochopili, jak hodně ceny rostou, představme si, že v USA je inflace nejvyšší od doby, kdy se narodili dnešní třicátníci. Všichni tito lidé tím pádem podobnou situaci zažívají poprvé v životě a i ti starší musí sáhnout hlouběji do paměti.

  • Index spotřebitelských cen ve Spojených státech, široký ukazatel inflace, vzrostl v říjnu meziročně o 6,2 % (nejvíce od roku 1990).
  • Takzvaná jádrová inflace, očištěná od volatilního zboží, jako jsou potraviny a energie, se zvýšila o 4,6 % (nejvíce od roku 1991).

Česká republika a svět

Zatímco plánovaná inflace se pohybuje okolo 2 procent, ve skutečnosti si za svůj “spotřební koš” lidé meziročně připlatí o poznání více. Tuzemská inflace dosahuje podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu 5,8 %.

O něco lépe je na tom Slovensko s 4,6 %, zatímco třeba takové Rusko se potýká s 8,13 %. Jedním ze států, které trpí nejvyšší inflací, je Venezuela s téměř 2 000% inflací a naopak záporná inflace, tedy deflace, je například ve Rwandě. Z Evropských států je nad 6 procenty například Polsko se 6,8 % či Bělorusko s 10,5%. O něco lépe jsou na tom sousední Německo s 4,5 % a Rakousko s 3,6%.

Pomůže Bitcoin?

Není to tak jednoduché. Bitcoin je investice a zatím ho na úroveń peněz povýšili jen v Salvadoru. Je pravda, že ho mnozí považují za protiinflační aktivum, podobně jako zlato, a investoři na něm vydělali od začátku roku více než 100 % svých vkladů. Na druhou stranu je třeba také říct, že investice do Bitcoinu představuje zvýšené riziko.

Stačí si vzpomenout na bear market v letech 2018 a 2019, kdy z hodnoty hlavní kryptoměny zbyly jen střípky a pokud bychom Bitcoin v té době použili pro výpočet inflace, byla by neúměrně vyšší než 6 %. V zásadě BTC umí na dobu několika měsíců až let ztratit vyšší desítky procent někdejší kupní síly, než se situace zklidní a začne investorům opět vynášet stovky procent. Hovoříme zde o vysoké volatilitě.

Je tedy Bitcoin nástroj proti inflaci?

Na tuto otázku není snadná odpověď. Platí, že v krátkodobém měřítku tuto funkci mít může, ale stejně tak se může shodou okolností zrovna dostat do downtrendu a udělat pravý opak. V dlouhodobém měřítku je situace o poznání lepší a totéž mimochodem platí i u zlata, které si také prochází cykly a ty jsou na rozdíl od mladého a bujného BTC mnohem delší a plynulejší.

Pokud tedy chcete použít Bitcoin, ale i zlato, jako nástroj proti inflaci, tak se to spíše vyplatí dělat dlouhodobě, čímž si většina obyčejných lidí může zhodnotit určitou část svých úspor. Navzdory mnoha článkům na různých kryptowebech je však přinejmenším zatím jen těžko představitelné, že byste si dokázali Bitcoinem chránit svou kupní sílu na úrovni běžných pravidelných výdajů.

Advertisement

Jinými slovy – úspory vám zlato, stříbro a Bitcoin mohou před inflací skutečně pomoct ochránit, ale jen v dlouhodobém horizontu. Většina lidí naopak v kryptotrhu hledá cesty, jak si vybudovat určité bohatství, které je pak v horších ekonomických časech podrží a v těch lepších jim umožní zvýšit svou životní úroveň, případně se zajistit na důchod. I v těchto případech se jako nejvhodnější metoda jeví dlouhodobý HODL a platí, že to určitě není bez rizika.

TIP: Co je to? | Fiat peníze – Co dává bankovkám hodnotu

Závěr

Inflace v České republice i ve světě dosahuje obrovských čísel a teoreticky může dokonce ještě růst. K tomu může dojít, pokud se nepodaří ceny energií co nejdříve dostat do únosných hodnot, aby se ve zvýšené míře neprojevily v cenách kvůli prudkému růstu výrobních nákladů. Již nyní je přitom v USA růst cen nejvyšší za posledních 30 let.

Peníze dnes ztrácejí hodnotu více než dříve, zatímco akciové trhy jsou na historických maximech. Mnozí odborníci opakovaně upozorňovali, že bujarým tiskem peněz se problémy neřeší, ale pouze oddalují.

 

FOMO nabírá na obrátkách – na co si dát pozor

CEO Applu Tim Cook řekl, že vlastnit kryptoměny je rozumné

Bitcoin (BTC) prolamuje dosavadní maxima a obchoduje se na nejvyšší ceně v historii

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.