Bitcoin spadl za 24 hodin o 10 tisíc dolarů poté, co F2 Pool prodával a Kraken zaznamenal masivní flash crash u několika kryptoměn

hodl, hodler, stay strong, silné ruce

Smyslem #HODL v rozporu s tím, co si mnozí myslí, není nikdy nic neprodat, ale nikdy nepropadat panice, neprodávat, když je Bitcoin dole, a držet dlouhodobě. Pokud jste vybrali část zisku z rostoucích altcoinů, můžete být během této korekce v ještě větší psychické pohodě. Bitcoin dnes spadl bezmála o 10 tisíc dolarů, ale před měsícem stál mnohem méně. Zaznamenali jsme spekulace o důvodech propadu i pozoruhodně silné flash crashe na některých altcoinech, vč. ETH.

10 tisíc USD za den

S rostoucí cenou Bitcoinu zaznamenáváme stále větší denní pohyby, pokud jde o vyjádření v dolarové hodnotě. Pád z cca 55 tisíc až někam ke 45 tisícům dolarů představuje až -10 000 $ za jediný den. Vyjádřeno v procentech jde však jen o zhruba 18 %, což je na poměry Bitcoinu běžné a v podstatě poměrně mírné a není vyloučené, že v rámci korekce půjdeme ještě o něco níže. Ostatně, pokud vás zajímá velikost průměrné korekce v bull marketu 2017, tak můžete nahlédnout do článku ZDE, který na KryptoHodlerovi vyšel v poslední korekci přibližně před měsícem..

Jsme v korekci

Ačkoli nikdo neví, co trh udělá, víme, že korekce jsou během bull marketu běžným jevem. Z toho plyne, že přinejmenším máme důvod si myslet, že může jít o dočasný propad, po kterém se trh očistí a růst obnoví. Zároveň však víme, že dlouhodobý downtrend historicky následoval po kažém bitcoinovém bull marketu, takže jde jen o to, jak vysoko Bitcoin a kryptotrh vystoupá, než se zase na několik měsíců až let dostaví bear market. Zatím však skutečně nic nenasvědčuje tomu, že už by měl nastat nyní, stále přichází spousta institucí, mamé nové severoamerické ETF a již se pomalu začíná něco dít nejen na Ethereu, ale i další projekty postupně doručují nějaké to využití. Kromě toho se do oběhu dostává tolik nových peněz, že skutečně nedává moc smysl nenakupovat Bitcoin.

F2 Pool,

Vynořily se zprávy, že za propadem může stát těřaský pool F2 Pool. Youtuber CryptosRUs svým 118 tis. odběratelům na základě dat analytické společnosti Cryptoquant uvedl, že za propadem na 100 % stojí právě tento těžební pool, který vytvořil masivní odchozí transakci těsně před začátkem propadu. Tento pád byl podle něj způsoben „pouze F2 Poolem” a žádný jiný pool a ani Kraken s tím prý neměl nic společného. Na krakenu mimochodem některé altcoiny zaznamenaly masivní flash crash a například Cardano šlo knotem až na 0,15 USD.

(Zdroj: Youtube; CryptoQuant)

Flash crash a spekulace

„Jak víte, včera a dnes jsme zaznamenali nějaké flash crashe. Takže jsem se začal dívat na graf a říkat si, odkud to přišlo? Začal jsem u ETH, pak jsem šel na Bitcoin… […] Flash crashe, jako byly tyto, nemohly být způsobeny na OTC trzích. […] Na Coinbase […] nedošlo k ničemu, co by vysvětlovalo flash crashe,” říká CryptosRUs a dodává, že ani na Binance nedošlo k žádným významným přítokům.

„Muselo to přijít z nějakých burz s velmi velmi vysokou pákou,” dodává a nakonec přece jen odhaluje vysoké přítoky na burzu Bitmex těsně před propadem. Z toho lze vyvodit, že někdo mohl použít velké množství BTC a se 100x pákou na Bitmexu získat dostatečnou sílu a kapitál

Advertisement
k tomu, že shodil celý market. CryptosRUs k tomu dodává, že to „není vysvětlení pro celý propad, protože ten je kvůli F2 Poolu a té velrybě která vyprodala, ale je to sakra dobrý důvod pro flash crash [Bitcoinu].”

Ethereum pak mohlo zažít obrovský více než 50% flash crash kvůli signifikantnímu přítoku ETH na burze Bitfinex. „Ano, další burza s velmi velmi vysokou pákou,” říká youtuber s tím, že zde můžete vidět přítok přes 100 tisíc ETH prakticky na vrcholu, který velmi pravděpodobně způsobil flash crash.

Závěr

Mohli bychom ještě pokračovat výčtem pozoruhodných věcí, možných manipulací či velkého množství likvidací na mnoha burzách, ale zejména poslední ze jmenovaných událostí nemá s hodlery příliš společného. Trh dnes skutečně svými propady a možnými manipulacemi způsobil rozsáhlé likvidace pákových trading pozic, nicméně důkazy o cílené manipulaci, či shazování ceny F2 Poolem za účelem propadu a následně nákupu futures k dispozici nemáme. Ostatně, o tom, že před vypršením bitcoinových futures na CME dochází k prodejnímu tlaku a po jejich vypršení se trh umí zelenat, jsme věděli již na konci roku 2019 (ZDE).

A nesmíme zapomenout, že před měsícem stál jeden bitcoin 32 000 dolarů, což znamná, že jsme stále o mnohem více než 10 tisíc dolarů výše, a to jen za posledních 30 dní.

 

Elliot Wainman: 100x zisky mohou čekat na Binance Smart Chainu: Seriál TNT

Decentralizace je potřebná, ale nebuďme zaslepení jen jednou věcí: Názor

Tržní kapitalizace Bitcoinu poprvé v historii překonala 1 bilion dolarů! Překoná BTC Google a stříbro?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.