Čtvrtek, 25 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

#SPPN 30 | Proč byl tento týden tím nejzajímavějším v roce 2019?

Tento týden byl teda opravdu něco. Nachystal si pro nás obrovské zprávy, příběhy, překvapení. Zatímco dnes ráno jsme se probudili do neobvykle zelených čísel, včerejšek byl klidný a před ním přišlo pár neskutečně významných či silných zpráv a novinek. Startuje 30. díl SPPN na Hodlerovi, tentokrát to byl ostrý týden…

Co je SPPN?

NEWS jsou zajímavé aktuality a novinky zahuštěné do podoby krátkých článků. Účelem je nabídnout vám příjemný zážitek na našem webu. Můžete během několika minut denně sledovat aktuální dění v kryptosvětě. News na Hodlerovi jsou trochu jako jízda metrem. Zatímco ostatní čekají na červenou, vy už dávno znáte všechny podstatné informace.

Můžete využít web odběr kliknutím na zvoneček a mít o každé novince ihned info. Dále jsme zařadili SPPN. Jedná se o zkratku pro středeční (sobotní) přehled posledních NEWS a vychází i pro ty z vás, kteří z jakéhokoli důvodu odběr zapínat nechtějí, nemají čas číst novinky denně, nebo si prostě rádi přečtou souhrn aktualit posledních dní, včetně stručného pohledu na kryptomarket.

Linky na jednotlivé články (NEWS:)

Manipulace? US regulátoři cíleně nastartovali pád BTC v prosinci 2017!

Během včerejšího výplachu zaznamenal Bakkt nový rekord v obchodování

Venezuelan: „Použil jsem Bitcoin k zaplacení narození svého syna”

Proč Praha nemůže být hlavním městem kryptoměn? Zatím…

Bakkt spouští nový produkt – opční kontrakty na své měsíční futures

Prezident Si Ťin-pching: Čína by měla využít příležitost technologie blockchain

Nejzajímavější týden roku 2019?

To je asi věc názoru. Já to tak vnímám, vy na to můžete mít třeba jiný pohled. Nechtě mě však, abych vám vysvětlil, proč si myslím, že tento týden byl tak zajímavý. A nemůžu začít jinak, než zprávou, která nás všechny úplně dostala.

Regulátoři Spojených států se přiznali k tomu, že manipulovali s cenou Bitcoinu. Ještě jednou:

Regulátoři USA cíleně ovlivnili cenu Bitcoinu

Stále si nejsem jistý, jestli všem z vás plně dochází význam této nevýslovné zprávy, kterou nám také nachystal tento týden plný překvapení. Ve světě finančních trhů, kde Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) opakovaně zamítá bitcoinové obchodovatelné fondy (ETF) kvůli údajným manipulacím, vyšlo najevo, že se sama účastnila manipulace.

V jakém světě to žijeme? Jak je možné, že američtí regulátoři v čele s SEC, CFTC a finanční správou si mohli sednout ke stolu a říct si něco jako: „tak jo, Gary, co říkáte na ten Bitcoin? Směšné že? Pojďme to těm pitomcům splasknout!”

Jak je tohle možné?

Jak tito lidé chtějí nadále vyvolávat dojem, že se jim v případě neschválených ETF jedná o obavy z manipulací? Vždyť oni sami mají zřejmě tu největší manipulaci na svědomí. A jak se nyní bývalý předseda CFTC Christopher Giancarlo chlubí, nepotřebovali k tomu ani Bitcoin vlastnit. Tohle je za čarou!

Instituce vstoupily

Ačkoli by downtrend zřejmě tak či tak nakonec přišel, nyní už víme, že ho někdo cíleně odstartoval. A byla to samozřejmě jednorázová akce. Produkty, které najednou umožnily shortovat (de facto prodávat) Bitcoin bez jeho vlastnictví, spustily pád v roce 2017. Downtrend začal doslova ve stejný den, kdy byly bitcoinové futures zahájeny.

Co víme je, že rok poté vtrhly na trh instituce a začaly nakupovat jako divé. Za zmínku stojí také podivuhodné okolnosti spuštění prvních reálně vypořádávaných futures na Bitcoin. Pmatujete ještě na článek, kde zazněla tato slova? Cituji:

„První reálně podložené a vypořádávané Bitcoin futures deriváty uvedl v USA LedgerX. Alespoň si to společnost myslela…”

…Ano, společnost LedgerX si tehdy myslela, že se regulátor bude řídit zákonem a zákonným termínem na rozhodnutí. Místo toho však regulátor schválil Bakkt s napojením na Wall Street, zatímco LedgerX zůstala tato podivná historka a mohli se jít soudit.

„Protože předpisy stanovují, že komise musí rozhodnout do 180 dní, domnívali se, že když po uplynutí lhůty nepřišly ze strany CFTC žádné připomínky ani požadavky, tak mohou pokračovat.”

Ostuda regulátorů

Takže, abychom si to shrnuli. Regulátoři, kteří se sami ohánějí strachem z manipulace a kteří jsou vlastně placení za to, aby k tomu nedocházelo, se rozhodli, že srazí cenu Bitcoinu dolů. Následně dost pravděpodobně sami nakoupili, když Bitcoin přišel o většinu své tržní hodnoty. No a poté si ještě schválili Bakkt od ICE (provozovatele newyorské burzy na Wall Street), zatímco LedgerX jednoduše “přehlédli”.

O tom jsme zatím nepsali, ale následně vyšly zprávy, že právě J. Christopher Giancarlo, který se nyní přiznal k manipulaci s cenou BTC, byl proti společnosti údajně osobně zaujatý a využil své pozice k odložení schválení pozměněné registrace derivátů.

Také výslech šéfa Facebooku před Kongresem i celá aféra okolo Libry mohla nezúčastněnému pozorovateli připadat poněkud zvláštní a nestandardní. Je s podivem už to, že moc zákonodárná, tedy Kongres, se zároveň staví do role soudce a zve si k výslechu soukromé společnosti, resp. jejich manažery. Jsem jediný, komu to připadá poněkud nedemokratické?

Libra

Nejsem žádný zastánce Libry, ale jen na našem webu jsme vás letos opakovaně informovali o vzniku nových stablecoinů, či o novinkách ohledně těch stávajících. Jediný rozdíl je v tom, že nyní o to žádá Facebook, resp. dnes už přesněji řečeno asociace korporací.

Až to spustí, a předpokládám, že k tomu v určité formě nakonec dojde, radím vám to nepoužívat, ať už do své peněženky dají podporu čehokoli. I po servilním vystoupení Zuckerberga je jasné, že americká vláda z toho vytvoří špionážní projekt a Facebook jim o vás pošle úplně vše, nemluvě o svých partnerch.

Bitcoin

Nyní už také vidíte na vlastní oči, proč má Bitcoin takový význam. Proč potřebujeme tuto kryptoměnu, kterou žádná vláda, společnost či jednotlivec neovládá a nemá nad ní moc. Že to nejsou jen prázdná slova, ale něco, co skutečně potřebujeme a bohužel asi budeme potřebovat čím dál víc.

Své o tom ví lidé v zemích, jako je Venezuela, kde peníze díky vládám ztrácejí hodnotu každým dnem a kde to není žádná sranda. Na vlastní kůži si to vyzkoušel muž, který použil Bitcoin k zaplacení bezpečného narození svého syna. Jeho rodina měla štěstí, řada dalších už ho nemá.

To u nás máme v porovnání s Jihoameričany jen zanedbatelné problémy a kryptokomunita asi někde řeší problém, kam dnes na pivo a koho tam pomluvit… Ale dost o tom, všichni z nás takoví nejsou a proti pivu nic nemáme. No a o dalších věcech si již můžete sami více přečíst v našich článcích. Souhrn první půle 43. týdne ze středy pak naleznete ZDE.

Kryptomarket

Týden začal nudně a do sobotního odpoledne se s cenou prakticky nic nedělo. Bitcoin se stále pohyboval lehce nad 8 tisíci dolarů. Pak přišel ostrý dump během kongresového výslechu Marka Zuckerberga. Dostali jsme se na cca 7500 $, kde jsme pobyli až do pátečního odpoledne. Pak přišla ostrá pumpa nahoru, která se týkala především Bitcoinu.

Cena krále kryptomarketu se krátkodobě dostala dokonce až nad 10 tisíc dolarů. Čísla se liší v závislosti na burze, dle údajů z CMC král kryptomarketu vypumpoval z 7 500 USD až na 10 000 $. To je plných 33 % v nejvyšším bodě. Kromě toho se zvýšila dominance BTC z necelých 66 %, pod které během propadu krátkodobě klesla, až na téměř 69 %. V době přípravy článku již došlo ke korekci. Aktuálně sedíme na hodnotách cca 9 150 USD / BTC a podíl BTC na kryptomarketu sahá do výše 68,1%.

Zajímavé je mimochodem také sledovat, zda se nakonec přece jen i potřetí vyplní anonymní predikce, slibující 16 tisíc $ za minci Bitcoinu do konce tohoto měsíce. To by bylo skutečně pozoruhodné, uvidíme.

Závěr

Tak teď už vidíte sami, proč tento týden považuji za tak významný. Přesvědčil jsem vás, nebo je vám to málo? Ok, a to si ještě vemte, že stále probíhá ta trapná šaškárna okolo Brexitu, obchodní válka USA a Číny se přesunula do kryptosvěta a Bitcoin si přes noc připsal asi 30 %. Tak hezký víkend a zítra v 18.00 nezapomeňte opět přijít a přečíst si náš týdeník.

 

-Kytka (Steemit, Publish0x, facebook)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co číst dále?

Odpočinkový článek | Jak najít svou horu?!

Prezident Si Ťin-pching: Čína by měla využít příležitost technologie blockchain

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *