Verge zažívá katastrofu – veškeré transakce za posledních 200 dní vymazány během ohromující reorganizace blockchainu

Verge, XVG, reorg, 51% útok

Kryptoměna Verge (XVG) zaznamenala rozsáhlou reorganizaci blockchainu. To vedlo ke zmizení transakcí a zůstatků za posledních 200 dní, tedy více než půl roku aktivity v síti. Vývojáři však slibují nápravu, na které usilovně pracují.

Verge terčem pravděpodobně největší reorganizace blockchainu v historii kryptoměn

Verge (XVG), kryptoměna zaměřená na soukromí podobně jako Monero, Dash a Zcash, byla původně spuštěna v roce 2014 s názvem „Dogecoin Dark.“ Jako fork Dogecoinu je jeho základní protokol v mnoha ohledech podobný Bitcoinu, jelikož DOGE je forkem Litecoinu, který vznikl jako fork BTC.

Verge je dlouhodobě známý svým partnerstvím s Pornhubem, ale i pro opakované 51% útoky které byly na tuto kryptoměnu nejednou provdeny. Nyní však Verge bohužel zaznamenal reorg. bloků, který vymazal transakce datované již v červenci 2020.

Jde o pravděpodobně „nejhlubší reorg, jaký kdy v top 100 kryptoměně proběhl,“ uvedli někteří analytici citovaní Cointelegraphem, kteří však zatím nepotvrdili, že incident zahrnoval koordinovaný útok.

Zmizelo nejméně 560 000 bloků

Provozní ředitel společnosti Coinmetrics Antoine Le Calvez byl jedním z prvních, kdo si reorgu všiml. Uvedl:

„Vypadá to, že XVG (Verge) zažil masivní reorg 560k+ bloků. Uzel @coinmetrics je v novém řetězci, jehož poslední shoda s předchozím řetězcem se datuje do července 2020.”

Le Calvez dále předpokládá, že reorg. mohl být způsoben double spendingem. Vzhledem k masivnímu rozsahu incidentu však Calvez připustil, že vývojářům může nějakou dobu trvat, než pročesou data, aby zjistili přesný důvod.

Dopad ochromujícího útoku

Vzhledem k 200denní ztrátě transakcí každý uživatel, který obdržel nebo zakoupil mince XVG od července 2020, v podstatě přišel o celý zůstatek. To potvrzují někteří investoři, kteří na Twitteru hlásí, že se jim jejich Verge mince jednoduše vypařily z peněženek.

Oprava

Tým Verge dnes sdílel článek ohledně incidentu. Zde se ve shodě s doposud řečeným uvádí, že se někdo pokusil o reorg. blockchainu Verge.

„Útok začal včera v noci. […] O několik hodin později mnoho burz a peněženek přestalo přijímat příchozí a odchozí transakce. Po celý den tým vývojářů a těžaři pracovali ruku v ruce na vydání hot patch a práci na budoucí aktualizaci, aby tomu zabránili.”

Následně vydali novou verzi softwaru v6.0.3 a vyzvali všechny těžaře, aby provedli update za účelem obnovy správného blockchainu. Poté vydali optimistické vyjádření

Advertisement
na Twitteru:

„Děkujeme těžařům, že prokázali dobrou víru a dobré podnikání, když nám pomohli těžit správný blockchain. S vaší pomocí zůstanou prostředky každého v bezpečí a těžba je zisková.”

TIP: 51% útok na Bitcoin by stál 630 000 USD za hodinu! Jak je na tom Ethereum a další altcoiny?

Závěr

V tuto chvíli se tedy zdá, že byl útok zažehnán. Podobné 51% útoky jsou reálné pouze u kryptoměn s méně bezpečnou sítí a u Bitcoinu se považují za nereálné kvůli extrémně silné síti zabezpečené obrovskou hashrate. Ačkoli Verge tentokrát pravděpodobně o vlásek unikne z katastrofálního problému, riziko dalších útoků zde bohužel nadále přetrvává, podobně jako u dalších menších PoW kryptoměn. Průzkumník Verge je v tuto chvíli stále mimo provoz.

Pozor! Facebook je plný podvodníků – spamují a vydávají se KryptoHodler a další legitimní krypto stránky

SEC komisařka Hester “Kryptomáma” Peirce: Doufám, že SEC přijme další kroky k zajištění větší regulační jasnosti

První komerční banka v USA umožňuje zákazníkům nakupovat Bitcoin v běžných bankomatech

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.