V prvním novoročním díle týdeníku Hodl se podíváme na některé největší zprávy a novinky roku 2019. Máme tu první neděli roku 2020 a s ní i rekapitulaci událostí loňského kryptosvěta.
Obsah článku:
Úvodem
Uplynulý rok byl divoký a zároveň i obdobím přípravy na další vývoj. Byl růstový pro Bitcoin, altcoinům naopak nepřál. Byl to rok vstupu institucí, ale i regulací a politických prohlášení. Pojďme se nyní podívat na to, jakých událostí jsme se v roce 2019 stali svědky.
Kryptomarket
Na začátku roku 2019 jsme prakticky všichni čekali další propady. Přiznám se, že i já jsem se mýlil. Očekával jsem ještě jeden propad, ale Bitoin ukázal velkou sílu. Domnívám se, že není až tak důležité, kolik přesně činí loňské maximum. Důležité je, že jsme se dostali nad 6 tisíc dolarů a celý rok jsme tuto úroveň udrželi.
Postup nad 10 tisíc $ byl dle mého názoru vyhnán FOMO efektem. Hodně lidí chtělo nakupovat dole a když Bitcoin najednou překonal obě důležité úrovně (6K i 10K), začali panikařit. Přibližně v polovině roku to už vypadalo, že do konce léta nebudeme mít problém otestovat ATH. Pak ten náš menší střednědobý bull run vyšuměl a v závěru roku jsme téměř otestovali 6 tisíc dolarů.
Bitcoin
Rok 2019 byl z hlediska trhu s Bitcoinem rokem odrazu ode dna dlouhodobého cyklu. První (zhruba) polovina roku byla ve znamení střednědobého uptrendu, tu druhou ovládl naopak střednědobý downtrend. Celkově jsme se však usadili v dlouhodobém uptrendu, narozdíl od roku 2018.
Altcoiny
Dosud platilo, že když Bitcoin roste, altcoiny rostou ještě víc a když Bitcoin padá, altcoiny padají ještě více. V roce 2019 tomu tak nebylo. Když Bitcoin rostl, nechával altcoiny daleko za sebou a jeho dominance rostla. Když naopak padal, opět sebou bral i altcoiny dolů – ještě níže.
Toto chování bylo na trhu patrné po celý rok 2019, s výjimkou krátkého altcoinového oživení na jaře. Byla to však spíš kulhající snaha následovat růst Bitoinu, než skutečná altcoinová sezóna. Rok 2019 nebyl pro altcoiny příznivý a pokud bude tento trend pokračovat i v roce 2020, mohlo by být ještě hůř.
- Prvního ledna 2019 byla dominance Bitcoinu okolo 38 %. V závěru roku to už bylo asi 68 %!
Kapitalizace
Co se týče tržní kapitalizace, která se vypočítá jako celkový počet jednotek daného aktiva v oběhu x cena za jednotku, Bitcoin si polepšil. Na začátku roku byla tržní kapitalizace Bitcoinu okolo 65 miliard dolarů, na konci 2019 již dosahovala 131 miliard dolarů. Kapitalizace alcoinů činila 1. ledna cca 61 miliard a na konci roku prakticky stejně. Vzhledem k růstu počtu jednotek za celý rok to však znamená, že obecně altcoiny v roce 2019 nejen stagnovaly, ale spíše o něco klesly.
Rok v kryptosvětě
To bychom tedy měli pohled na trh. Nyní si ještě projdeme nejzajímavější události chronologicky, měsíc po měsíci.
Leden: Zrození IEO
V lednu roku 2019 přišly naděje na možné schválení opětovně předložených návrhů VanEck a SolidX na Bitcoin ETF. Zrodil se však ještě důležitější fenomén. IEO – Initial Exchange Offering. Počáteční nabídka kryptoměny BitTorrent na Binance skončila za méně než 15 sekund a získala více než 7 milionů dolarů.
Zrodil se nový trend – “ICO je mrtvé, ať řije IEO!” Nejvíce se v tomto směru projevila platforma burzy Binance – Binance Launchpad. Ta celý trend v podstatě odstartovala a následovaly další burzy, které se postupně přidávaly s vlastní platforou pro prodej IEO.
Únor: Instituce nastupovat!
JPMorgan otočil. Bankovní instituce kritizující kryptoměny se rozhodla vytvořit vlastní kryptoměnu s názvem JPM Coin. Únor byl však hlavně měsíc, kdy instituce ve velkém vstupovaly do kryptoměn. Mnozí se domnívají, že velryby již v této době potichu skupovaly Bitcoin. V každém případě to bylo období výprodeje a dalo se pořídit BTC za ceny v rozmezí 3 300 až 3 800 dolarů.
Březen: Nové začátky
V březnu vznikl náš web. Také celý tento měsíc byl tím nejlepším časem na nákup, což tehdy pochopitelně málokdo tušil. Obecně mezi anaylitky panovalo přesvědčení, že půjdeme níž. Kdo s námi toto období prožil, ten už nikdy nebude brát žádnou analýzu příliš vážně. Od té doby se každý měsíc setkáváme na Měsíci.
Duben: To the moon!
Čekali jsme aprílový vtípek, ale pohyb přišel až 2. dubna. V tento den se situace otočila. Bitcoin najednou ukázal brutální sílu a chuť k růstu – a ta ho již neopustila po několik násl. měsíců. Jelikož rostly také další aktiva, vynořily se spekulace, že je cena provázaná s akciemi. Byly to však jen poněkud omezené dohady, založné na velmi krátkodobém chování.
V dubnu přišlo obvinění provozovatele USDT v americkém státě New York. Tether tak vyvolal v komunitě obavy, co by se stalo po jeho případném kolapsu. K tomu však naštěstí během dubna, ani během celého roku 2019, nedošlo.
Květen: FOMO stoupá
V květnu jsme zažili, jak kolem sebe kopal Craig Wright ve snaze přivlastnit si “titul” tvůrce Bitcoinu – Satoshi Nakamoto. Převážná většina z nás mu to však neuvěřila a svým chováním si proti sobě poštval bitcoinovou komunitu. Odměnu na Hodlonauta vypsal již v polovině dubna. Komunita se následně za Hodlonauta postavila a na své profily si na znamení podporyy vystavili slova „We are Hodlonaut.” Wright měl v květnu spadeno na každého, kdo by o něm řekl, že není pravý Satoshi, ale podvodník a všem vyhrožoval žalobami.
Mezitím cena Bitcoinu prorážela jeden odpor za druhým a přiblížila se k 9 tisícům dolarů.
Červen: Na vrcholu
V červnu jsme zaznamenali cenové maximum roku 2019. Před koncem měsíce jsme lízli 14 tisíc dolarů. V červnu eskalovaly zprávy o plánovaném stablecoinu sociální sítě Facebook – Libře. Někteří věřili, že by to mohla být dobrá věc, ale mnohem více síly měl tlak regulátorů proti spuštění. Chvíli jsme si mysleli, že nám Facebook prokazuje služu reklamou Bitcoinu a částečně tomu tak bylo. Postupně se však ukázalo, že přitahuje nechtěnou pozornost politiků po celém světě, kteří díky němu začali urychleně projednávat kryptoměny omezující zákony a vlastní kryptoměny, resp. kryptoměny centrálních bank, podporující jen boj s hotovostí.
Červenec: Regulátoři v obavách
V červenci se tato skutečnost začala naplno zrcadlit. Mnoho politiků se začalo vyjadřovat na adresu Libry či Bitcoinu a obecně to byl měsíc, kdy regulátoři naplno obrátili pozornost ke kryptoměnám, což vyvolal zmíněný Facebook. Kromě toho Bitcoin začal poprvé od února padat. Kongresové slyšení Facebooku ohledně Libry proběhlo a Bitcoin během něj zaznamenal propad, který předurčil vývoj po celý zbytek roku.
Srpen: Pád pokračuje!
Propad, který zprvu působil jako korekce, v srpnu pokračuje a altcoiny jsou tvrdě bity. Bitcoin klesá také, ale jeho dominance, která již v červenci prudce rostla, v srpnu pokračuje v růstovém trendu, což ještě více sráží alty. V srpnu jsme také čekali na Bakkt, což byla po Libře či ETF jedna z největších událostí roku.
Září: Bakkt spuštěn
Bakkt, bitcoinová futures obchodní platforma Intercontinental Exchange (ICE), spuštěn. A nic se neděje! Spuštění Bakktu bylo velmi sledovanou událostí. Objemy však na začátku nebyly nic moc a mnozí byli zklamaní. Samozřejmě se pak ukázalo, že prostě stačilo počkat, než se platforma pro instituciální investory rozehřeje a otestuje.
Říjen: Čína hýbe fundamentem
S kryptomarketem si pohrál prezident Číny. Nejprve svými výroky nakopl celý market k růstu. Následně však vše “opravil” a ceny šly dolů. Čína tak významně zasáhla do fundamentu, nemluvě o oznámení zrychlení vývoje digitáního juanu. Whitepaper Bitcoinu oslavil v říjnu 11 let a Bitcoin udělal jeden z nejprudších jednodenních růstů za celou svou historii – přibližně 40 % za méně než 24 hodin. Komise SEC smetla ze stolu žádost o bitcoinové ETF.
Listopad: Jdeme zase dolů
Německé banky se připravují na bitcoinové účty. Nový zákon jim umožní od roku 2020 nabízet svým zákazníkům online bankovnictví společně s klasickými cennými papíry, jako jsou akcie a dluhopisy, a kryptoměnami. Bakkt zaznamenal jedno maximum za druhým. Volatilita byla vysoká a pokračovalo to směrem dolů.
Prosinec: 6 500 $ nás drží
V prosinci jsme se podívali pod 7 tisíc a velmi rychle se cena odrazla zase nahoru. Ukázalo se, že Bitcoinu se pod touto úrovní nelíbí a okamžitě odtud utíká. Další propad níže už nenásledoval a rok 2019 tak skončil poklidně. Během Vánoc a vánoční dovolené se Youtube rozhodlo banovat jeden bitcoinový kanál za druhým.
V průběhu roku nás mnozí kryptoměnoví youtubeři pravidelně zásobili svými videi. V české komunitě se nahoru dostal jen Bitcoinovej kanál, ostatním štěstí tolik nepřálo a někteří to dokonce vzdali. Je to škoda, protože nám všem svým obsahem pomáhali ve velmi krátkém čase získat množství informací a osobně je mi trochu smutno z CZ /SK komunity, že i tyto poctivě pracující kanály nezahrnula větší podporou. V závěru roku dostal BAN také Crypto invest, který má na tyto věci dle svých slov zkrátka smůlu.
Závěr
Rok 2019 byl rokem růstu Bitcoinu a stagnace až pádu altcoinů. Není divu, že dominance Bitcoinu vzrostla téměř na dvojnásobek. Byl to rok vstupu institucí, rok zájmu gigantů, kteří probudili zájem médií, ale i regulátorů. Stále více se ukazuje, že v první řadě se státy budou snažit odkrýt pseudoanonymitu Bitcoinu a dalších kryptoměn a evidovat majitele mincí a tokenů, ve druhé řadě budou chtít vlatní digitální měnu a až pak se možná zaměří na regulace, které by kryptoinvestorům a hodlerům zjednodušily život.
Krůček po krůčku jsme se však v roce 2019 opět posunuli blíže k všeobecné akceptaci kryptoměn.
Máme před sebou nové desetiletí a na jeho konci budeme buď za blázny, nebo budeme vzpomínat, jak jsme všichni společně stáli na prahu něčeho velkého. Zůstaňte s námi. 🙂
Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.
Co číst dále?
#42 | Bitcoin, Vánoce, Silvestr a Nový rok 2020, TOP predikce 2019, hotovost v ohrožení: SPPN
Zdroj:
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!