Bitcoinoví těžaři v čínské provincii Yunnan uvádějí, že byli odříznuti od dodávek elektřiny

Bitcoin, btc, analytik, analýza, kryptomarket, mince, chip, těžaři, hashrate

Čínští těžaři BTC mají další problémy, které by potenciálně mohly vést ke snížení dominance Číny v těžbě Bitcoinu. Těžaři byli podle místních zpravodajů odstaveni od dodávek elektrické energie v provincii Yunnan, která je čtvrtým největším čínským centrem těžby BTC s více než 5 % celkové hashrate sítě.

Těžaři v Yunnanu zůstali po tmě

Podle několika zpráv z čínských zdrojů v pondělí vydala provincie Yunnan příkaz, aby elektrárny přestaly dodávat energii těžařům Bitcoinu (BTC) v regionu. Místní mineři se tak ocitli odpojení od energie, tudíž jejich těžařské stroje bez elektřiny leží ladem a netěží. Yunnan je čtvrtým největším čínským centrem těžby Bitcoinu. Následuje hned po Sin-ťiangu, S’-čchuanu a Vnitřním Mongolsku. Tato zpráva představuje poslední přísný zákrok proti kryptu, který odnesli těžaři BTC v provincii.

Jak uvedl místní reportér Wu Blockchain na Twitteru, několik těžařů potvrdilo, že jim elektrárna přestala dodávat energii. Není to přitom poprvé, kdy mají místní těžaři problémy. V červnu údajně místní vláda požadovala odstavení z provozu 64 zařízení v regionu. Válka proti těžařům pokračuje, přestože má region pověst plýtvání elektřinou. Navzdory skutečnosti, že byla těžba Bitcoinu před více než rokem odstraněna ze seznamu “nežádnoucích průmyslových odvětví” v Číně, čínští bitcoinoví těžaři nadále zápasí s řadou problémů. Nicméně, Wu dodává, že situace není tak vážná, jak na první pohled vypadá. Uvedl: Není třeba přeceňovat dopad tohoto incidentu. Postoj čínských místních energetických společností k těžbě kryptoměn se často mění. Je to spíše poptávka po ekonomických zájmech než politický tlak.”

Další problém – banky

Banky po celém světě se často dostávají do situace, kdy zákazníkům brání nakládat svobodně se svými penězi, aniž by k tomu byl znám právní důvod. Přestože vlastnictví kryptoměn je zcela legální, řada bank diskriminuje či v minulosti diskriminovala klienty z řad podnikatelů zapojených do kryptosektoru, burz, ale i běžných uživatelů kryptoměn a hodlerů. Momentálně padl los na čínské těžaře. Jak uvádí Beincrypto, 74 % čínských těžařů Bitcoinu má problémy s platbou za elektřinu kvůli rozsáhlému zmrazení plateb kartou spojených s krypto transakcemi.

TIP: Facebook spustí Libru v lednu; Tradeři zažili masivní likvidace na Díkuvzdání; Korekce a pád Bitcoinu nemusí být u konce: Příběhy týdne

Ztrácí Čína pozici těžařské velmoci?

Uvedené problémy spojené s úředními zákroky, diskriminací bank a potíže s platbou za elektřinu jsou pro místní těžaře velmi bolestivé, byť zatím očividně nejsou fatální. Aktuálně je v Číně soustředěno přibližně 65 % z celkové bitcoiné hashrate, dle údajů zveřejněných Centrem pro alternativní finance univerzity v Cambridge. Mezi země, kam by se potenciálně mohli čínští těžaři se svými stroji uchýlit, pokud se pro ně problémy v Číně stanou neúnosnými, patří USA či Rusko. Díky příznivým předpisům by také mohli najít útočiště v zemích, jako je Kazachstán a Írán.

Při pohledu na graf hashrate Bitcoinu nelze vysledovat žádný mimořádný pokles celkového výkonu bitcoinové sítě v poslední době.

Hashrate BTC – poslední 3 roky (Zdroj: Bitinfocharts.com)

1. prosince 2020 Bitcoin oficiálně dosáhl svého All-Time-High! Po třech náročných letech plných změn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.