Čtvrtek, 25 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Facebook, který je žalován FTC za protisoutěžní praktiky, údajně systematicky “gumoval” konkurenci

Facebook se postupně ze školní platformy dopracoval k pozici monstrózní celosvětové sociální sítě s dominantním postavením na trhu. Regulační orgány po celém světě se proti němu stávají stále více nepřátelskými. O nový případ proti gigantu se nyní zasloužila Federální obchodní komise Spojených států (FTC), která žaluje sociální síť za protisoutěžní praktiky.

Facebook čelí žalobě FTC

Sociální síť Facebook se podle žaloby Federální obchodní komise Spojených států zabývá protisoutěžními praktikami od doby, kdy na přelomu roku 2010 získala dominantní globální postavení. Regulační orgán se domnívá, že Facebook systematicky nakupoval nebo reprodukoval funkce jakéhokoli konkurenta v sociálních médiích, který by mohl představovat hrozbu pro dominanci společnosti.

Jako nejkřiklavější příklady protisoutěžních praktik žaloba jmenuje nákup Instagramu v roce 2012 a akvizici WhatsApp v roce 2014. Manažeři Facebooku přitom údajně začali brát Instagram jako potenciální hrozbu již před akvizicí, a to díky postupné popularizaci smartphonů a zaměření Instagramu na sdílení fotografií. Během kongresového slyšení s protimonopolním výborem v červenci však Mark Zuckerberg tvrdil, že v té době ještě nebylo jasné, že v této oblasti bude dominovat Instagram.

Také nákup WhatsApp, byl podle žalobců protisoutěžní, protože měl být zakoupen jen proto, aby se zabránilo aplikaci v tvorbě a rozvoji vlastní platformy sociálních médií, která by úzce konkurovala Facebooku.

Protisoutěžní chování a monopol?

FTC pokračuje ve výčtu skutečností, které mají v podstatě dokázat, že se Facebook choval jako monopol zneužívající své výsadní postavení k tomu, aby potlačil nebo pohltil konkurenci. Řada údajných protisoutěžních praktik zahrnuje přísná omezení API a nákup datové společnosti Onavo, která by Facebooku mohla poskytnout informace o potenciálních konkurentech. Společnost se navíc pokusila odkoupit také další konkurenty, jako je Twitter a Snapchat.

Cílem případu je odškodnění, zákazy podobného chování v budoucnu a nařízení pravidelných inspekcí ze strany FTC, která Facebook žaluje.

Souvisí s tím Libra?

Od roku 2019 je Facebook trnem v oku regulátorů za to, že stojí za vznikem proketu Libry, globálního platebního systému založeného na kryptoměně / stablecoinu, který je čerstvě přejměnovaný na Diem. Jak Kryptohodler informoval v úterý

, teprve začátkem tohoto týdne se proti použití tohoto jména ohradila stejnojmenná finanční společnost, která si nepřeje být zaměňována a hodlá chránit svou značku.

Projekt Libra byl drasticky přepracován, aby vyhovoval požadavkům regulačních orgánů. Přesto je systematicky odmítán. FTC původně akvizice Instagramu i WhatsApp schválil. Není jasné, co přesně vedlo zákonodárce a agenturu k přehodnocení svého postoje k sociálnímu gigantu.

Od ohlášení projektu digitální měny pak společnost čelí stále většímu regulačnímu tlaku. V obavě ze stejného osudu Asociaci Libra opustila řada dalších zakládajících společností. Dokonce v souvislosti s digitálními aktivy a změnami v globálním finančním systému zaznělo, že by si centrální banky měly lépe chránit monopol na peníze.

Toto únorové varování Randala Quarlese, předsedy Rady pro finanční stabilitu (FSB), v daném kontextu nabírá poněkud jiný odstín. Přesto se zdá, že digitální měna Libra s nejnovějším případem nesouvisí a jde v něm o monopolní chování Facebooku, který měl zcela plánovitě likvidovat konkurenci.

Závěr

Problémy regulátorů s Facebookem se řadí do tří hlavních kategorií. Poté, co společnost bez souhlasu prodala uživatelská data analytické firmě Cambridge Analytica, čelila vlně kritiky veřejnosti i vlády. Společnost si porušováním soukromí uživatelů mimochodem vysloužila 5miliardovou pokutu. Druhým bodem je vše okolo projektu Libra, který reguálotři v USA, EU i dalších místech považují za potenciálně nebezpečný a v mnoha případech jsou zásadně proti jeho zavedení. V neposledí řadě pak nyní FTC žaluje Facebook za protisoutěžní monopolní praktiky, kterými se měl cíleně zbavovat skutečných i potenciálních konkurentů.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *