Úterý, 17 záříVítejte na českém hodlerském webu!

#58: Bitcoinové transakce ve středu dění | SPPN

Milí hodleři a kryptonadšenci, vítejte u dnešního dílu pravidelného přehledu zpráv a novinek z kryptosvěta. Tentokrát mezi tématy dramaticky převažují bitcoinové transakce. Kromě toho si jako vždy projdeme aktuální dění tohoto týdne. Pojďme na to.

Načtená verze:

Část první: Bitcoinové transakce

Tento týden byl ve znamení transakcí. Bitcoinové transakce oslavily výročí, kryptosvět ohromila tranakce převádějící 50 mincí, starých skoro jako sám Bitcoin a navíc nám transakce opět prudce zdražují. Jak vidíte, zaznamenali jsme více zpráv a novinek souvisejících s bitcoinovými transakcemi. Ale, jak to vlastně vypadá s využitím Bitcoinu k platbám?

Na Krypto Hodlerovi jsme často psali o využití kryptoměn, včetně BTC. Transakce nejsou to jediné, co se dá s Bitcoinem dělat, byť mezi hlavní funkce jistě patří. V současné době Bitcoin není připraven na to, aby s ním denně platilo v obchodech velké množsví lidí. K tomu se upřímně více hodí Litecoin, který je na transakce rychlejší a levnější. Ačkoli již existují řešení typu Lightning Network, stále není jisté, zda Bitcoin skutečně bude kryptoměnou, kterou se bude ve velkém platit. Zatím se totiž ukazuje, že lidé chtějí nejvíce využívat Bitcoin jako úložiště hodnoty, ve smyslu určitého digitálního zlata. Je to částečně také z důvodu nedůvěry v systém a fiat měnu, kterou si mohou banky vydávat v prakticky neomezeném množství.

Pohnula se odměna za blok, který byl vytěžen v únoru 2009, měsíc po vzniku Bitcoinu

50 bitcoinů z odměny za blok s pořadovým číslem #3654, který byl vytěžený pouhý měsíc po začátku existence Bitcoinu, bylo právě přesunuto. Peněženka, kde se odměna za vytěžení tohoto bloku nacházela, byla po celou dobu od roku 2009 nečinná. Transakce by teoreticky mohla zasáhnout do případu Craiga Wrighta, který se prohlašuje za zakladatele Bitcoinu. Po vydání článku jsme zaznamenali, že se žalobce skutečně transakcí zabýval a došel k tomu, že z některých peněženek, které předložil Wright jako své u soudu, byly odeslány transakce. To může znamenat jen dvě věci. Buďto samozvaný Satoshi již má přístup k privátním klíčům k milionu bitcoinů, nebo je to lhář a uvedené peněženky mu nepatří.

Vývojář Jimmy Song vysvětluje, proč Satoshi pravděpodobně nestojí za včerejší záhadnou transakcí

Bitcoinový vývojář Jimmy Song říká, že nedávno odeslaná transakce, která pohla s 50 BTC vytěženými jen asi 37 dní po spuštění Bitcoinu, pravděpodobně nepatří k mincím, které vytěžil zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Dospěl k tomu pomocí kódu, kde sledoval hodnotu bnExtraNonce. Ta dokáže v prvotní verzi Bitcoinu poskytnout údaj o tom, jak dlouho je spuštěný daný software těžaře, než dojde k jeho restartu, resp. kolikátý blok v řadě právě vytěžil. Pomocí této hodnoty se totiž dá odhadnout,  které mince patří Satoshimu. Přestože 100% jistotu nemáme, středeční transakce nejspíš není spojena s bitcoiny, které vytěžil Satoshi Nakamoto. Jimmy říká, že je sice možné, že Satoshi těžil na více počítačích, ale vzhledem k jasnému vzoru mincí, které se dosud nepohly, „je pravděpodobné, že to není stejná osoba, která vlastní milion bitcoinů.”

Happy Bitcoin Pizza Day | 10 Let od nákupu 2 Pizz za 10 000 BTC (2,3 mld. Kč)

V pátek 22. 5. jsme oslavili přesně 10 let od nákupu, který se zapsal do dějin jako Bitcoin Pizza Day. Pizza přišla velmi draho programátora Laszlo Hanyecze, který na ni v roce 2010 dostal chuť. V té době stál BTC poněkud méně peněz, než stojí dnes. Laszlo tak za dvě pizzy zaplatil 10 000 bitcoinů. Při dnešních cenách kryptoměn, kdy jeden bitcoin stojí přibližně 230 000 Kč, to odpovídá 2,3 miliardám korun. Šlo také o první známou transakci s Bitcoinem, která vedla k reálnému nákupu zboží nebo služby.

Část druhá: Týdeníky a nepravidelné články

Kryptozprávy: Žaloba na EOS; Pozitivní sentiment po půlení; Vitalik: Blockchain brání vzniku monopolů; Klesla rychlost těžby; Free TON pokračuje

  • Proti společnosti Block.one stojí ve spojení s ICO krypoměny EOS nová žaloba. Tvrdí, že ze 4 miliard vybraných od investorů bylo přes 200 milionů dolarů vědomě a úmyslně získáno od amerických investorů.
  • Společnost The TIE zveřejnila data ukazující na velmi pozitivní sentiment na trhu s Bitcoinem. Týden po halvingu je nálada komunity udajně nejvíc pozitivní od roku 2017.
  • Zakladatel Etherea Vitalik Buterin tvrdí, že blockchain je v pozici, která mu umožňuje pomáhat antimonopolním zákonům v oblastech, kde je obtížné tyto předpisy vymáhat.
  • Pseudonymní BTC analytik digitalik.net na Twitteru zveřejnil, že v neděli bylo vytěženo jen 95 bitcoinových bloků. Říká, že: Za posledních 10 let jsme měli jen 8 dní s méně než 100 bloky.”
  • Free TON plánuje distribuovat tisíce tokenů TON Crystal formou odměn. Jde o decentralizovanou komunitu a síť založenou na blockchainu TON. Ten byl původně vyvíjnený Telegramem, který však po právní bitvě s regulátorem SEC od projektu ustoupil.

Kryptozprávy: Španělsko a nepodmíněný příjem; Bitmex má problém; Transakční poplatky zdražily; Kiyosaki a Buffett; Grayscale vykoupil třetinu nových BTC; Krypto film Cryptopia

  • Španělská vláda počítá s plánem, který zahrnuje základní nepodmínněný příjem ve výši 450 euro až téměř 1000 euro, tedy asi 12 400 až 27 600 korun. Postupně by měl se počet domácností s nárokem na nepodmíněný příjem vyšplhat až na milion.
  • Bitmex a jeho provozovatelé jsou obviněni z účasti na „nesčetných nezákonných činnostech.“ Žalobci uvedli, že manipulovali s kryptoměnovými trhy, prali peníze a zabývali se podvody.
  • Průměrné poplatky za transakci vzrostly o více než 1 250 procent – z 0,38 dolaru na 5,16 dolarů, a to jen mezi 11. dubnem a 14. květnem 2020.
  • Robert Kiyosaki se pustil do kritiky Warrena Buffetta za jeho soustavnou kritiku zlata a Bitcoinu a za to, že se drží dolarů jako aktiva.

Část třetí: Kryptoměny a investice

Atari – legendární výrobce videoher – uzavřel partnerství s nadací Litecoin (LTC)

Nadace Litecoin oznámila partnerství s herní legendou Atari. Kryptoměna Litecoin (LTC) bude nyní přijata jako prostředek k investování do plánovného vlastního tokenu klasické herní společnosti. Ten by měl být spuštěn v září. Současně bude LTC přijímán k platbám za nové herní konzole VCS. 

Část čtvrtá: Komunita

Jakub Kraľovanský: Myslím, že jsem dnes natočil svoje nejlepší video

Jakub Kraľovanský je trejder, který mj. stojí za projektem Trader 2.0. Zároveň je to kryptonadšenec, kterého mnozí z vás již možná znáte z Youtube, kde pravidelně sdílí svá videa. V současné době se budeme snažit najít cestu, jak můžeme spolupracovat, abychom vám mohli přinášet co nejvíc kvalitního obsahu i od tohoto youtubera.

Část pátá: Digitální měny korporací a centrálních bank

Předseda FEDu Jerome Powell: Tiskneme dolar a sledujeme zdravotnická data

Předseda americké centrální banky FED Jerome Powell si myslí, že Spojené státy před sebou mají ještě dlouhou cestu, než se zotaví z problémů, které způsobilo Velké uzamčení. Řekl, že nyní sledují data o počtu nakažených a připustil, že si FED tiskne peníze.

Rakouská Raiffeisen banka pracuje na pilotním programu digitální národní měny – ČR může být součástí plánu

Raiffeisen banka oznámila, že chce testovat digitalizovanou státní měnu, nebo více měn. Jednou ze zemí, jejichž národní měny by banka mohla v rámci pilotního programu tokenizovat, je také Česká republika (a koruna). Raiffeisen dále uvádí, že stále diskutuje s dceřinými bankami ve střední a východní Evropě za účelem stanovení, které z nich se budou na pilotním projektu podílet.

Závěr

A to je již z dnešního Sobotního přehledu posledních novinek vše. Tentokrát tématům dominovaly bitcoinové transakce. Přestože ještě nenadešel čas, kdy by se Bitcoin používal ke každodenním nákupům, transakce o sobě dávají vědět a poutají naši pozornost. Děkujeme za pozornost a budeme se na vás těšit u dalších článků. Tentokrát přehled vychází mimořádně v neděli. Dnes je 24. května 2020 a bitcoin aktulně sedí na hodnotě 9 000 dolarů.


Krypto Hodler je místo, kde je srdečně vítán každý příznivec kryptoměn. I díky vám se nám daří den za dnem budovat příjemnou komunitu vzájemně nápomocných lidí. Neustále usilujeme o pečlivý výběr těch nejzajímavějších zpráv a novinek, abychom vám přinášeli skutečně jen to nejpodstatnější a nejzajímavější, co se aktuálně děje. Zprávy doplňujeme edukativními a odpočinkovými články a jednou týdně vše zabalíme do Sobotního přehledu posledních novinek (SPPN), abychom vám umožnili zpětně listovat v novinkách týden po týdnu. Poskytujeme vám časově úsporné řešení, jak sledovat aktuální dění během pouhých několika minut týdně.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *