Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Nouriel Roubini a.k.a. Dr. Doom se probudil: Bitcoin je nejvíc manipulované aktivum

Profesor Nouriel Roubini známý jako Dr. Doom klasifikoval Bitcoin jako nejvíce manipulované aktivum vůbec. Kritiku začal opět šířit až poté, co si cena BTC po více než dvouměsíčním růstu dovolila první silnější korekci.

Nouriel Roubini a.k.a. Dr. Doom je zpět

Dr. Doom je zpět se svým hejtem. Poté, co Bitcoin prudce klesl ze svého tříletého maxima cca 19 400 dolarů asi o 3 000 USD, tak se vracejí někteří staří známí kritici. Mezi největší odpůrce Bitcoinu patří Nouriel Roubini. Ten nyní hlásá, že maloobchodníci byli opět oklamáni velrybami, stejně jako v roce 2018.

Profesor Dr. Doom, znovu označil Bitcoin za „nejvíce manipulované aktivum vůbec.“ Ignoruje přitom třeba i skutečnost, že se na trhu zdaleka nepohybují jen krátkodobí tradeři. Řada dlouhodobých investorů (hodlerů) se mnohem více zajímá o dlouhodobé budování infrastruktury, přijetí BTC širokou veřejností a dlouhodobý trend, než o krátkodobé výkyvy ceny.

Zmanipulované kasíno

Podle očekávání si kritici ke svým šťavnatým výkřikům opět volí čas, kdy cena Bitcoinu krátkodobě padá. Přitom jakoby se po nich slehla zem, dokud Bitcoin předváděl ohromné zisky a několikanásobně zvyšoval svou hodnotu z méně než 5 tisíc nad 19 tisíc během pár měsíců. Dr. Doom nyní říká:

„13% dolů. Nejvíce manipulované aktivum vůbec. Jak jsem řekl, čím výše to jde, tím těžší bude pád. FOMO-slintací maloobchodní hlupáci jsou oklamaní manipulativními velrybami a budou rozdrceni jako v roce 2018!”

Roubini dále uvedl, že investování do Bitcoinu je jako přemístění vašeho portfolia do zmanipulovaného kasina. Nic jiného se od něj ani čekat nedalo. Problémem je, že i mnozí odborníci a profi tradeři souhlasí s tím, že na kryptoburzách působí velryby, které díky dosud poměrně malému trhu dokážou zahýbat s cenou BTC.

Timothy Peterson, z Cane Island Alternative Advisors, uvedl: „Obvykle nemám rád názory tohoto člověka, ale v tomto má pravdu.”

“Slintání” ale pokračuje

Dr. Doom v souvislosti s kryptonadšenci hovořil o slintání (když cena roste). Sám pak řečeno jeho vlastními slovy “slintá” ohledně Bitcoinu, když cena přední kryptoměny krátkodobě spadne, což je jeho chvíle. Říká: Bitcoin nemá žádnou roli v portfoliích institucionálních nebo retailových investorů. Není to měna: není zúčtovací jednotka, není škálovatelný platební prostředek a je vysoce volatilním

uchovávatelem hodnoty. Je to těžce manipulováno: podívejte se na vyšetřování Bitfinexu ze strany amerických donucovacích orgánů.”

No a aby Roubini dostál svému jménu, nemůže to skončit bez další masivní vlny staré známé kritiky na adresu BTC. Stokrát omílané klišé o nulové hodnotě či spotřebě energie zde poutavě prošpikoval některými nedávnými vyšetřováními, o kterých jsme vás informovali, ale i vlastními nepodloženými závěry:

„…Tether se používá k manipulaci na trhu s Bitcoinem. A podívejte se na nedávnou obžalobu BitMexu a jeho kriminálního generálního ředitele a gangu. Nemá žádnou vnitřní hodnotu, není podložen žádným aktivem, není zákonným platidlem, nelze jej použít k placení daní.

Neškálovatelné platební prostředky. Je toxický pro životní prostředí, protože POS [PoW?] vepří obrovské množství energie a znečišťuje Zemi.

Bitcoin není aktivum, protože má nulovou vnitřní hodnotu… Jde tedy o čistě spekulativní manipulované “aktivum“ a bublina bez základní hodnoty. Není to ani zajištění proti rizikovým epizodám: pokaždé, když akcie klesnou, bitcoiny klesají mnohem více.

TIP: COVID’19: Zatímco akcie pokračují v pádu, Bitcoin se vyhoupl nad 9 tisíc $

Investice do BTC je ekvivalentní převodu vašeho portfolia do zmanipulovaného nelegálního kasina a hazardu; přinejmenším v legitimních kasinech v Las Vegas se proti vám nehromadí pravděpodobnost, protože tyto hazardní trhy nejsou manipulovány způsobem BTC. Místo toho je BTC těžce manipulován Tetherem a velrybami.”

Závěr

Dr. Doom využil situace, kdy si Bitcoin po téměř 100% růstu od září vydechl a vytvořil něco přes 10% korekci. Své výroky okořenil vepřem i slintáním a předložil kombinaci starých klišé, nepodložených závěrů i toho, co lze označit za pravdivé argumenty.

Je snadné věřit Bitcoinu, když jeho cena roste. Ale co když cena padá, zviklá vás názor Roubiniho a jemu podobných? Obchodování s Bitcoinem se řadí do dvou hlavních kategorií. Patříte k hodlerům, nebo dáváte přednost okouzlení z krátkodobého obchodování, kde většina traderů statisticky prohrává?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *